Dünya Şiir Günü’nü kim buldu

Her yıl 21 Mart tarihinde kutlanan Dünya Şiir Günü, ilk kez 1999 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ya da bilinen adıyla UNESCO tarafından ilan edildi. Dünya çapında kutlanan Dünya Şiir Günü’nün amacı “farkındalık yaratmak ve ulusal, evrensel, bölgesel şiir hareketlerine taze bir enerji sağlamak”olarak nitelendiriliyor.

Şiirin sorgulayarak çeşitlilik yarattığını belirten UNESCO, dil çeşitliliğini kutlamak için bugünü şiir günü olarak ilan etmiş.

Şiir okumayı, yazmayı, yayınlamayı teşvik etmeyi amaçlayan Dünya Şiir Günü, önceleri 5 Ekim’de kutlanırken 20. yüzyılın sonlarına doğru 15 Ekim’de kutlanmaya başlanmış. Uzun süredir 21 Mart’ta kutlanan Dünya Şiir Günü, bazı ülkelerde halen bu tarihlerde kutlanıyor.

Türkiye’de ise Yazarlar Sendikası üyesi şair ve yazarlar, 21 Mart Dünya Şiir Günü’nü önceden belirlenen bir yerde buluşarak, Şiir Günü Bildirisi okuyarak kutlayacaklar.

Türkiye Yazarlar Sendikası tarafından organize edilen kutlamalarda, şair ve yazarlar 21 Mart Dünya Şiir Günü’nde, sokaklarda halk ile buluşmaktadır. Şiir Günü Bildirisi’ni okunduktan, halkla birlikte  şiirler okumakta, şiir severlere şiir kitapları ve şiir dergileri dağıtmaktadırlar.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın