Dünyayı değiştiren 10 buluş

buluslar

İnsanlar yaklaşık 4,5 milyar yıllık Dünya üzerinde yaşayan tek yaratıcı tür. Modern insan Homo Sapien ise dünyanın yaşına oranla çok kısa bir süredir Dünya’da yaşıyor. İşte insanın bir taşı yontarak ilk keskin aleti yapmasıyla birlikte icatlarla ilgili serüven de başlamış oldu. çağlar önce tekerleğin icadı ile başlayan moderleşme süreci bu gün uzaya çıkıp marsta araştırmalar yapılmasına kadar geldi. Bu süreçte milyonarca buluş yapıldı fakat insanlık tarihini değiştren birkaç önemli buluş özellikle öne çıkarak devrimsel gelişmelere neden oldu. İşte, tüm zamanların en önemli icatları içinden en çok dikkat çeken buluşlar, buluşun arkasındaki bilim ve bunların nasıl geliştiği.

Dünyayı değiştiren buluşlar

Tekerlek

tekerlegin-icadi

M.Ö. 3500’de tekerleğin bulunuşundan önce, insanların taşıyabilecekleri yük ve gidebilecekleri mesafe çok sınırlıydı. Aslında zor olan tekerleğin kendisini icat etmek değildi, onu kullanışlı hale getirmek için hareket etmeyen bir platforma tekerleği monte etmekti. Asıl zeka tekerlek ve aks konseptindeydi. Tekerleklerin merkezindeki delikler ve sabit platformun ona bağlanacak uçları neredeyse mükemmel ve yuvarlak olmalıydı. Dingilin boyu da kritik bir faktördü. Tekerleğin merkezinde bulunacak kısım sıkı yada gevşek olmamalıydı. İşte bu tekerleğin icadından oldukça uzun bir zaman sonra başarılabildi.

Tekerlekli arabalar, pazarlara mal taşımacılığı yapmayı, tarım ve ticareti kolaylaştırdı. Uzak mesafelere seyahat eden kişilerin yükünü hafifletti.

Çivi

civi

Uygarlığı ayakta tutan ve 2000 yılı aşkın bir tarihe sahip olan çivi ancak Antik Roma döneminde insanlar metallere şekil verme yetekenlerini geliştirdikten sonra  gerçek anlamda kullanışlı hale geldi. O zamana kadar ahşap yapıları oluşturan parçalar geometrik olarak birbirine geçirilecek şekilde yapılıyordu. Bu nedenle inşaat yapmak oldukça zor ve uzun bir süreçti.

Vermont Üniversitesi araştırmalarına göre, 1790’lı yıllara ve 1800’lü yıllara kadar çiviler, kare şeklinde demir çubukların ısıtılıp çekiç ile dövülerek yapılıyordu. Çivi üretim makineleri 1790’lar ile 1800’lü yılların başında yapıldı. Çivi üretim teknolojisi ilerlemeye devam etti. Henry Bessemer demirden toplu çelik üretim yöntemini geliştirdikten sonra, demirden çivi yapımı giderek azaldı. 1886’da ABD çivilerinin % 10’u yumuşak çelik telden üretilmişti. 1913 yılına gelindiğinde, ABD’de üretilen çivilerin yüzde 90’ı çelikten yapılmıştı.

Bu arada, sıkıştırma yöntemi ile çalışan bir bağlantı elemanı bir çeşit vida Antik Yunan bilim adamı Arşimet tarafından M.Ö. 3. yüzyılda icat edildi.

Pusula

Pusulayı kim icat etti

Pusulanın icadına kadar denizciler yıldızlara bakarak seyahat ettiler. Yıldızları gözlemleyerek seyahat etme yöntemi gündüzleri ve bulutlu gecelerde işe yaramaz oluyordu. Bu nedenle uzunca bir zaman, karadan uzaklaşarak yolculuk yapmak oldukça tehlikeli ve güvensiz güvensiz olarak görüldü.

Çinliler ilk pusulayı 9. ve 11. yüzyıl arasında ara sıra icat ettiler. İlk pusula Çinli’lerin yüzyıllar boyunca çekici özelliklerini bildikleri, doğal olarak mıknatıslanmış bir demir cevheri olan mıknatıs taşından yapılmıştı. Kısa süre sonra pusula, deniz yoluyla Araplara ve Avrupalılara geçti. Pusula denizcilerin karadan uzakta güvenli bir şekilde dolaşmalarına imkan verdi. Deniz ticaretini artırarak ve coğrfi keşiflerin başlamasına yardım etti.

Matbaa

gutenberg-matbaa

Matbaa Gutenberg’ten önce Çin ve Kore’deki mucitler tarafından zaten icat edilmişti. Alman Johannes Gutenberg modern matbaayı 1440 yılında geliştirdi. Geliştirdiği kalıp sistemi, büyük miktarda metal hareketli harferin hızla oluşturulmasını sağlayan yeni bir kalıplama tekniğiydi. Keten tohumu yağı ve is kurumundan mürekkebi mürekkebin taşınabilir tipten kağıda aktarılan mekanize bir süreç yaratan ilk kişi oldu.

Bu hareketli tip işlemi, matbaalarda, kitap kopyaları basma hızını giderek arttırdı. Böylece tarihte ilk defa kitaplar ve bilgi hızlı ve ucuz bir şekilde tüm dünyaya yaygınlaşmaya başladı. 1500 yılına kadar Batı Avrupa’da 20 milyon cilt kitap basıldı. Bilginin yaygınlaşması yeni teknolojilerin ve icatların yapılmasına, eğitimli insan sayısının artmasına yol açtı.

İçten Yanmalı Motor

icten-yanmali-motor

Motorun icadından önce taşıtlara güç sağlaman sadece iki yolu vardı. Arabalar ya insan ya da hayvanlar tarafından çekiliyordu. İnsanların buhar gücünden faydalanmaya başlaması ise 1600 lü yıllarda başladı.1698’de İngiliz Thomas Savery su pompalamak için buhar gücü kullanan bir makine icat etti. Thomas Newcomen piston ve silindir sistemine sahip ilk buhar motorunu yaptı. Buhar motorunda döner hareket elde etmeyi ise James Watt başardı.

1864 yılında Nikolaus Otto ilk atmosferik benzin motorunu icat ederek yeni bir dönemi başlattı. 1876’da Nikolaus Otto, Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach ile birlikte çalışarak sıkıştırılmış şarjlı dört zamanlı ilk motoru yaptılar.

İçten yanmalı motorlarda, yakıtın yanması ile yüksek sıcaklık ortaya çıkar, sıcaklıktan dolayı genişleyen hava pistona bir kuvvet uygular, piston yukarı ve aşağı doğru harekete başlar. Bu hareket kimyasal enerjinin mekanik işe dönüşme sürecini ortaya çıkarır . Birçok bilim insanı tarafından on yıllar boyunca yapılan mühendislik çalışmaları sonunda, içten yanmalı motor ancak 19. yüzyılın ikinci yarısında modern formunu almıştır. Motor sayesinde, Endüstriyel Çağ’a başlamış ve modern arabalar ve uçaklar gibi çok çeşitli makinelerin icat edilmesine yol açmıştır.

Telefon

ilk telefon

Birkaç mucit elektrik ile ses iletimi konusunda öncü çalışmalar yaptılar. Antonio Meucci, Alexander Graham Bell ve Elisha Gray isimleri ise gerçek anlamda sonuca ulaşan insanlar oldular. 1876’da elektrikli telefonun icadı için ilk patenti alan Alexander Graham Bell oldu.

Telgrafın icadından sonra özellikle işitme engelli annesi ve karısının durumları ona ilham kaynağı olduğu söyleniyor. İlk telefonu “elektrikli konuşma makinesi” olarak nitelendirmiştir. Buluş hızlı bir şekilde dünyaya yayıldı. Telefonun icadı ve gelişimi küresel ticaret ve iletişim alanlarında devrime yol açtı.

Ampul

ampul

İnsanların verimli çalışma için sahip olduğu tek zaman dilimi gün ışığının var olduğu saatlerdi.  Gece olduğunda çalışmak imkansızdı. Ampulün icadı insanların geceleri de faal olmasını sağlayarak dünyayı değişdi. Tarihçilere göre, 1800’lü yıllar boyunca akkor lamba icat etmek için iki düzine kişi çalışmalar yaptı. Thomas Edison, ampulü icat eden ilk kişi olmasa da, 1879 yılında ampul, jeneratör, elektrik hattının yer aldığı tamamen işlevsel bir aydınlatma sistemi oluşturdu. Ayrıca karbon filament ile çalışan ve en uzun süre ve verimli yanan ampulü yapmayı başaran ilk kişi oldu.

Dünya’da evlerde ampul kullanımının başlamasından sonra, bu buluş insanların uyku düzenini değiştirdi. Geceleri ve madenler gibi karanlık yerlerde çalışma imkanı üretimin artmasını sağladı.

Antibiyotik

Penisilini kim buldu

Tarihteki en ünlü buluş hikayelerinden biridir. 1928’de İskoç bilimadamı Alexander Fleming, laboratuarında bakteri dolu bir Petri kabının içine numune bir küfün düşmesi ile oluşan kontaminasyon sonucunda bakterilerin hepsinin öldüğünü farketti. Bu antibiyotik küf mantarının Penicillium olduğu anlaşıldıktan sonraki yirmi yıl boyunca, kimyagerler onu saflaştırdı ve penisilin antibiyotiği geliştirildi. Penisilin, insanlara zarar vermeden çok sayıda bakteri enfeksiyonu ile mücadelede halen kullanılıyor.

Doğum Kontrolü

dogum-kontrol-hapi

Doğum kontrol hapları ve diğer doğum kontrol yöntemleri cinsel bir devrime yol açmakla kalmamış aynı zamanda dünyada kadın başına düşen ortalama çocuk sayısını da büyük ölçüde azaltmışlardır. Daha az insanın beslenmesi, daha yüksek yaşam standartlarına ulaşmayı ve çocuklar için daha iyi eğitim imkanlarının sağlanmasını kolaylaştırmıştır. Ayrıca bazı kontraseptifler cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasını önlemektedir.
İlk doğum kontrol hapı 1930’ların sonlarında Russell Marker adlı bir kimyager tarafından icat edildi.

İnternet

interneti-kim-buldu

Gerçekten aslında hiçbir açıklamaya ihtiyaç gerekmiyor. Herkes internetin ne olduğunu biliyor. İnternet olarak bilinen birbirine bağlı bilgisayar ağlarının küresel sistemi, dünya çapında milyarlarca kişinin kullandığı bir sistem. Bir çok kişi intentei geliştirmeye yardımcı olmuştur. Ancak icadıyla alakalı akla gelen isimler Lawrence Roberts, Vinton Cerf ve sonra Tim Berners Lee’tir. 1960’lı yıllarda, ABD Savunma Bakanlığı ARPA (Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı) için çalışan bir ekip, ARPANET adlı ajansı bilgisayarları birbirine bağlayan bir iletişim ağı kurdu. Ekibin bir üyesi olan Roberts,  “paket anahtarlama” adlı veri aktarımı yöntemini, diğer bilgisayar bilimcilerinin daha önceki çalışmalarına dayanarak geliştirdi. ARPANET İnternet’in selefi idi.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

One Reply to “Dünyayı değiştiren 10 buluş”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir