Duvar Kağıdı’nı Kim Buldu

Cambridge’deki Christ’s College’in yönetim binasında 1911’de yapılan bir restorasyon sırasında, 1509’da duvar kağıdıyla kaplandığı anlaşılan bir duvar ortaya çıkarıldı. Siyahbeyaz renkli desen, kadifemsi bir yapıya sahipti ve çevresi çam yapraklarıyla sarılmış kozalak figürlerinden oluşuyordu.

Desenin sol tarafında, ortalara doğru bir H harfi, bunun tam ters yönünde de bir kuş motifi vardı. Bu iki sembol, kâğıdı Hugo Goes’in yaptığını kanıtladı. Marka olarak H harfini, imza olarak da bir kaz resmini kullanan Hugo Goes,1509 yılında York kentinin Steengate yöresinde bir basımevi işletiyordu.

Duvar kâğıdı, hurda kâğıtların ve müsveddelerin kullanılmamış yüzlerine 40x28cm boyutlarında bir tahta klişe yardımıyla basılmıştı. Kullanılan müsveddeler arasında Kral 7. Henry’nin ölümü (21 Nisan 1509) nedeniyle yazılmış şiir, VII. Henry’nin tahta çıkışını duyuran bir bildiri ve bazı askeri belgeler de vardı. Bu belgelerin tarihleri, bir duvarı kâğıtla kaplanan binanın 1509 yılı sonlarında tamamlandığını ortaya koydu.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın