e-mail kim buldu

Ray-Tomlinson

e-mailin Mucidi Ray Tomlinson

Başlangıçta askeri ve bilimsel kullanım için tasarlanmış olan e-mail, bilişim çağının vazgeçilmezi haline geldi. e-mail’in geçmişi 1971 yılında Ray Tomlinson ile başladı. Bilgisayar mühendisi olan Ray Tomlinson, 1968 yılında Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı  için geliştirilen ARPANET (gelecekteki Internet) programında çalışıyordu. SNDMSG denilen bir uygulama geliştirdi. Bu uygulamanın amacı, ARPANET kullanıcıları arasında bir mesaj sistemi oluşturmaktı. Başlangıçta, SNDMSG sistemi lokal olarak çalışmaktaydı. Yani, yalnızca aynı bilgisayar kullanıcıları birbirlerine mesaj gönderebiliyordu.

Daha sonra Tomlinson SNDMSG uygulaması üzerinde CYPNET adı verilen bir aktarım protokolü kullandı. Bundan sonra ARPANET ağı içinde herhangi bir bilgisayardan e-posta göndermek ve almak artık mümkündü.

İlk E-posta Mesajı

Ray Tomlinson @ işaretini sistemin kişileri birbirinden ayırt etmesini sağlayacak bir ayraç olarak kullandı. Tomlinson tarafından gönderilen ilk e-posta QWERTYUIOP oldu.

Tomlinson email’i buluşunun ardından, bu servis ARPANET üzerinde kullanılmaya başlandı. E-mail servisi ilk zamanlar FTP (File Transfer Protocol) dosya aktarım protokolü ile çalışıyordu. FTP, zamanla yerini SMTP (Basit Posta Aktarım Protokolü) ye bıraktı.

e-posta, (e-mail) internet’in bulunuşundan oldukça önce  1970’li yıllarda ARPANET  üzerinde kullanılmaya başlanmıştır.Modern e-posta sisteminin temeli ARPANET üzerinde atılmıştır. 1980’li yıllarda en popüler e-posta programı, UNIX sistemleri üzerinde kullanılan Sendmail oldu.

1988 yılında, MCI Mail satılacak ilk ticari e-posta programı oldu.

E-mail in yaygınlaşması

1990’lı yılların başlarında e-mail kullanımı kritik bir noktaya ulaştı. World Wide Web’in yani internet’in ortaya çıkışı, kullanıcılar için e-mail’i daha ulaşılabilir yaptı. America Online ve Delphi gibi şirketler, insanlara e-mail hizmetini online sunmaya başladı. Bundan sonra
insanlar, başkalarıyla iletişim kurmak için çok daha hızlı ve ücretsiz olan e-mail kullanmanın yararlarını farketti.

E-posta popülaritesi arttıkça, verilen hizmetlerde patlamalar yaşandı. Eudora gibi e-posta programları, bu mesajları daha kolay okumak ve yönetmek için ortaya çıktı. Kısa bir süre sonra Microsoft, Yahoo ve Google gibi diğer şirketler de online ve ücretsiz e-mail hizmeti sunmaya başladı.

Video konferans, sohbet programları, MSN gibi anında mesajlaşma programları yaygınlaşmasına rağmen, e-posta internet kullanıcılarının haberleşmesini sağlayan birincil yol olarak kaldı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın