Eldiveni kim buldu

eldiven

Eldivenin kullanım amacı elleri soğuktan, sıcaktan, ellere zarar verebilecek madde ve malzemelerden korumak için veya bir moda aksesuarı olarak giyilen deri, kumaş, örgü ve süngerden yapılan el giyeceğidir. Eldiveni kim yada kimlerin bulduğu tam olarak bilinmemekle birlikte bir çok medeniyet tarafından aynı zaman dilimlerinde kullanılmış ve icat edilmiş olması mümkündür.

Eldiven kullanımı ile ilgili en eski veriler Mısır dönemine aittir. Mısır piremitlerinde Kral Tutankamon’un mezarında M.Ö. 1400 yılına ait ketenden yapılmış eldivenler bulunmuştur. Yine eski mısırda bazı kadınlar özellikler ipekten yapılma eldiveni güzelliklerini tamamlayan bir aksesuar olarak kullanmaktaydılar.

Kuzey Avrupada soğuk kış şartlarında madenlerde çalışan madenciler ellerini kesikler ve sıyrıklardan korumak için eldiven kullanırlarmış. Bazı kaynaklara göre eldivenin çıkış yerinin İran olduğu belirtilmektedir.

Yedinci yüzyılda eldiven, lüks eşyalar arasına girmiştir. Güç ve soyluluğun sembolü haline gelen eldivenlerin, özellikle imparatorların kullandıkları, inci ve mücevherlerle süslenmiş olanları dikkat çekmiştir. Yalnız bunlar baş parmağı ayrı, dört parmağı aynı yere sokulan eldiven şeklindeydiler.

Ayrı parmaklı eldivenler ise, 12. yüzyılda yaygınlaşmıştır. Bunlarda umumiyetle işleme hakim olup, kimisi kürklü, kimisi ipekli işlenmiştir. Yaptıkları işlere göre bazı insanlar köpek ve geyik derisinden eldiven, soylu kişiler ise ipek ve kadife eldiven kullanmışlardır. On altıncı yüzyılda ise ipek, sırma, gümüş işlemeli, parmaktaki yüzükleri belli edecek şekilde delikli olanlar olmuştur.

Türklerin bulunduğu yörelerin soğuk olması sebebiyle eldiven, onlar tarafından, çok eski zamanlardan beri kullanılmaktaydı. Kuzu postu ve yün örgü olarak yapılanların pekçok çeşidi vardı. Renkli renkli, işlemeli olanları, kabarık tüylüleri günümüzdeÖzellikle, Doğu Anadolu köy ve kasabalarında çok kullanılmaktadır. Anadolu köylüleri eldivene “elcik, ellik, eleçek, elçimek” adlarını da verirlerdi.

Eldiven soğuktan korunmanın yanında, boksta,  ve endüstri işlerinde çok kullanılmaktadır. Boks müsabaka ve idmanlarında kullanılan eldivenler başka başkadır. Cerrahide kullanılanlar ameliyat ve diğer tıbbi işlerde kullanılır. Ayrıca evhanımları tarafından günlük işlerde kullanılanları da vardır.

Eldivenler genel olarak; yün, ipek, naylon, deri ve kauçuktan yapılır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın