Dünyayı Değiştiren En Önemli icatlar

en önemli icatlar

İnsanlar  diğer canlılara oranla daha kısa bir süredir dünya üzerinde bulunmuş olsa da (Yaklaşık 4,5 milyar yıl), düşünme ve yapma yeteneği sayesinde milyonlarca şey icat etti. İlk keskin uçlu aleti yapmak için bir kayayı şekillendirmeye başladığı andan bu zamana kadar, devrimsel nitelikte icatlar yaptı. En önemli icatlar ve buluşların arkasındaki bilim, bunların nasıl geliştiğine bir göz atalım.

Tüm zamanların en önemli icatları ve buluşları

Tekerlek

M.Ö. 3500’de tekerleğin icadından önce, insanlar için taşınacak şeyler ve mesafeler oldukça sınırlıydı. Hartwick College’daki antropoloji profesörü David Anthony’ye göre zor olan “tekerleği icat etmek” değildi. Hareket etmeyen bir platformun tekerleğe bağlanması zor olan kısımdı. Tekerlek ve aks konseptini yapmak zaman aldı. Tekerleklerin merkezindeki delikler ve sabit aksların uçları neredeyse tamamen yuvarlak ve pürüzsüz olmalıydı. Dingilin boyutu da kritik bir faktördü, çünkü delik içinde rahat dönmesi gerekiyordu. Tekerlekli arabalar, pazarlara mal taşımacılığı yaparak tarım ve ticareti kolaylaştırdı. Uzak mesafelere seyahat eden kişilerin yükünü hafifletti.

Çivi

Çivi olmadan, medeniyet kesinlikle dağılırdı. Bu temel icat ancak insanların metali eritme, dökme ve şekillendirme kabiliyetini geliştirdikten sonra mümkün oldu. Ahşap yapılar önceleri levhaları geometrik olarak birbirine kenetlemesiyle yapılıyor ve çok daha zorlu bir inşa sürecine katlanmak gerekiyordu.

Vermont Üniversitesi’ne göre, 1800’lü yılların başlarına kadar, çiviler demirciler tarafından ısıtılarak ve dövülerek yapılıyordu. Çivinin tepesinde yer alan başlık kısmını yapacak makineler 1790’lar ile 1800’lü yılların başında kullanılmaya başlandı.

Henry Bessemer, çelik kullanarak toplu çivi üretim yöntemini geliştirdi. 1913’e gelindiğinde, ABD’de üretilen çivilerin yüzde 90’ı çelik ile yapıldı.

Bu arada, çiviye benzeyen bir bağlantı elemanının, M.Ö. 3. yüzyılda Yunan bilim adamı Arşimet tarafından icat edildiği düşünülmektedir.

Pusula

Eski denizciler yıldızları gözleyerek yönlerini tayın ediyorlardı, ancak bu yöntem gün boyunca veya bulutlu gecelerde işe yaramıyordu. Bu nedenle karadan uzakta yolculuk etmek güvensizdi.

Çinliler ilk pusulayı 9. ve 11. yüzyıl arasında doğal olarak mıknatıslanmış bir demir cevheri kullanarak icat ettiler. Kısa süre sonra pusula, Avrupalılara ve Araplara geçti. Pusula, denizcilerin karadan güvenli bir şekilde uzaklaşmalarını, deniz ticaretini arttırmalarını ve Keşif Çağı’na katkıda bulunmalarını sağladı.

Matbaa

Alman Johannes Gutenberg baskı makinesini yani matbaayı 1440’da icat etti. Çin ve Kore’deki mucitler de dahil olmak üzere Gutenberg den önce başkaları da metalden imal edilen hareketli baskı makineleri geliştirdiyse de Gutenberg, keten tohumu yağı ve is kurumadan mürekkebin kağıda aktarıldığı mekanize bir süreç yaratan ilk kişi oldu.

Matbaa, kitap kopyalarının çıkartılma hızını kat kat artırdı ve tarihte ilk defa bilginin hızla yaygınlaşmasına yol açtı. 1500 yılına kadar Batı Avrupa’da 20 milyon cilt kitap basıldı.

İçten yanmalı motor

Bu motorların çalışma prensibi, yakıtın yanması ve pistonu itecek kuvveti uygulaması mantığına dayanmaktadır. Kimyasal enerjiyi mekanik enerjıye dönüştürür. 19. yüzyılın ikinci yarısında modern formunu alan içten yanmalı motorlar, Endüstriyel Çağ’a öncülük etmenin yanı sıra, modern otomobiller ve uçak da dahil olmak üzere çok çeşitli makinelerin icat edilmesini sağladı.

Telefon

Birkaç mucit elektronik ses iletimi üzerine çalışmalar yapmış olsa da Alexander Graham Bell, 1876’da elektrikli telefon için ilk patent aldı.
İşitme engelli annesine yaptığı ziyaretlerden ilham alarak ilk telefonu “elektrikli konuşma makinesi” olarak adlandırdı.

Telefon sistemleri hızla gelişti. Bu gelişim küresel ticareti hızlandırdı ve iletişim devrimine yol açtı.

Ampul

Ampuller, geceleri aydınlatarak dünyayı değiştirdi. Tarihçilere göre, 1800’lü yıllar boyunca akkor lamba icat etmek iki düzine kişi uğraş verdi. Thomas Edison, un ampulün muciti olarak anılmasını sağlayan şey ise 1879 yılında bir jeneratör ve kablolama gibi bir tamamen işlevsel bir aydınlatma sistemi oluşturmasıdır.

Batı dünyasında evlerde elektrik enerjisi kullanımının başlamasıyla, insanların uyku düzenleri de değişti. Gece boyunca, yapacak başka bir şey olmadan, karanlıkta oturmak yerine yatmayı tercih ediyorlardı.

Penisilin

Penisilin icadı tarihteki en ünlü keşif hikayelerinden biridir. 1928’de İskoç bilim adamı Alexander Fleming, antibiyotik küf mantarı Penicillium tesadüfen keşfetti. Sonraki yirmi yıl boyunca, kimyagerler onu saflaştırdı ve Penicillin ilacını geliştirdi. Penicillin, insanlara zarar verebilecek çok sayıda bakteri enfeksiyonu ile mücadele etme imkanı sağladı.

Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum kontrol hapları, prezervatifler ve diğer yöntemler, insanların sadece doğum için değil eğlence için de seks yapmasına izin vererek cinsel bir devrime neden oldu. Aynı zamanda kadın başına düşen ortalama çocuk sayısını da önemli ölçüde azalttılar. Bu daha yüksek yaşam standartlarına ulaşmış çocuklar yetiştirilmesini sağladı. Bu arada, küresel ölçekte doğum kontrol yöntemlerş insan nüfusunun kademeli olarak azalmasına yardımcı olmaktadır. Prezervatif gibi bazı kontraseptifler de cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasını önlemektedir.

Prezervatifler 18. yüzyılda kullanıma girerken, en eski kontraseptif “hap” 1930’ların sonlarında Russell Marker adlı bir kimyager tarafından icat edildi.

İnternet

İnternet, küresel olarak birbirine bağlı bilgisayar ağları sistemidir. Sayısız kişi interneti geliştirmeye yardımcı oldu, ancak internetin icadıyla ilgili en bilinen kişi bilgisayar bilimcisi Lawrence Roberts’tir. 1960’lı yıllarda ABD Savunma Bakanlığı ARPA (Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı) için çalışan bir bilgisayar bilimcilerinden oluşan bir ekip, ARPANET adlı ajansı bilgisayarları birbirine bağlayan bir iletişim ağı kurdu. Roberts, ekibin bir üyesi olan “paket anahtarlama” adlı veri aktarım yöntemini, diğer bilgisayar bilimcilerinin daha önceki çalışmalarına dayanarak geliştirdi. ARPANET İnternet’in ilk haliydi.

 

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir