Fotoğraf Makinesini kim buldu

Fotoğraf Makinesini kim buldu

Kullanımı en yaygın optik aletlerden biri  olan fotoğraf makinesi bir cismin görüntüsünü bir film veya elektronik olarak bir çip üzerine kaydeden cihazdır. Günümüzde film kullanılan fotoğraf makineleri artık yok denecek kadar azdır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çekilen fotoğraflar hafıza kartlarında saklanmaktadır.

İlk fotoğraf makinesi tasarımı

Johann Zahn ilk fotoğraf makinesini 1685’de tasarladı. yazdığı kitapta günümüzdekine benzer bir fotoğraf makinesi olan camera obscura’nın çizimleri vardı. Johann Zahn’ın fotoğraf makinesi fikri çizimlerden öteye gidemedi. İlk fotoğraf Joseph Nicephore Niepce tarafından 1814 yılında çekildi. Fakat ilk tasarlanan fotoğraf makinesinden binlerce yıl önce Iraklı bir bilim adamı İbni Haytham’ın gümüş nitratın güneş ışığında karardığını keşfetmiştir. 1021 de yazdığı Optik Kitabında fotoğraf makinesine benzer bir tür cihazdan bahsetmiştir.

15. yüzyılda Leonardo da Vinci’nin karanlık odada mevcut ufak bir deliğin dış dünyadaki görünümlerini aksettirmesi fotoğrafçılık tarihindeki önemli başlangıçlardır.

İlk fotoğraf makineleri ile görüntüleri kaydetmek imkânsızdı ve boyutları oldukça büyüktü. İlk pratik fotoğraf Louis Daquerre tarafından 1829’da keşfedildi, ancak daquerreotype olarak adlandırılan etkili yöntemi üretmek neredeyse 10 yıl aldı. Louis Daquerre ve Niepce ortak çalışmalar yaptılar. Gümüş kaplamalı bir bakır levha üzerinde resim elde etme sürecini yazdıkları bir kitapçıkta anlattılar. Louis ve Niepce çocukları fotoğraf çekme sürecinin haklarını Fransız hükümetine sattılar.

Diğer gelişmeler

Daha sonra birçok kişi bu teknolojiyi geliştirmeye çalıştı. 1841’de Henry Fox Tablot Tuzlu kağıt ve kalotip süreçlerini icat eden mucit ve 19. ve 20. yüzyılların fotoğrafik süreçlerinin öncülerindendir. Hamilton Smith, 1856 yılında tint tipleri için patent aldı. 1851 yılı Frederick Scoff Archer’ın ıslak plaka negatiflerinin gelişmesini sağladı ve ardından 1879’da kuru plaka negatifleri keşfetti.

George Eastman ve Kodak

1888 yılında George Eastman ilk elde taşınabilen fotoğraf makinalarını üretti. Kodak makinelerinde 10 poz çekebilen bromür kaplı jelatin rulolar bulunan Kodak fotoğraf makinelerini piyasaya sürerek, çok büyük aletler taşıması gereken fotoğrafçılara kolay hareket etme imkânı sağladı.  Fotoğraf çekildikten sonra makine fabrikaya gönderiliyor ve jelatin film kâğıttan ayrıldıktan sonra bir cam üzerine yerleştiriliyor ve sonra yeniden makineye film doldurularak sahibine iade ediliyordu. George Eastman, 1889’da esnek film rulosunu icat etti.

Ticari seviyedeki renkli fotoğraf 1940 yılında başladı. Bu, kullanışlı bir fotoğraf makinesi ile rahatça fotoğraf çekmenin ve fotoğrafçılığın başlangıcıydı.

Dijital Fotoğraf Makinesi

Dijital fotoğraf makinesi devri Eugene F. Lally ile birlikte başladı. Fikri ortaya attığında yıl 1961’idi ve amacı astronotların bulundukları yer hakkında bilgi vermek için uzayda gezinirken gezegenlerin ve yıldızların resimlerini çekebilmeleriydi.  Texas Instruments çalışanı Willis Adcock’un filmsiz fotoğraf makinesı için 1972 de bir patent aldı ama hayata geçiremedi.

Kodak’ta bir mühendis olarak çalışan Steven Sasson, 1975’te ilk dijital fotoğraf makinesini icat etti.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir