Frizbiyi kim buldu

frizbi

Frizbiyi kim icat etti?

1950’ler ABD halkının UFO haberleriyle meşgul olduğu ve Hollywood’un UFO filmleri ürettiği yıllardı. Walter Frederick Morrison daha sonra plastik modellerini de üreteceği uzay gemilerine benzeyen ve havada filmlerde görüldüğü gibi süzülen bir oyuncak yaptı.

1957 yazında California planlarını kaplayan salgından sonra satışları artırmak için Richard Knerr Doğu’ya gönderildi. Knerr, Yale ve Harvard’da öğrencilerin birbirlerine teneke kutular fırlatarak oynadıklarını ve buna Frisbee oyunu dediklerini gördü. 1959’da Frisbee adını tescil ettirdi.

Öğrencilerin, Türkçesiyle frizbi oyunu ise adını, 1870’lerde William Russell Frisbee‘nin evlere teneke kutular içinde kek servisi yapan fırınından alıyordu. 1940’lardan itibaren Frisbee nin fabrikasına uzak olmayan ve sık sık kek ısmarlanan Yale kampüsünde öğrencilerin birbirlerine Frisbee’nin boş kutularını atarak oynamaları okulun yaygın eğlencelerindendi.

Frizbi Türkiye’ye 1980’lerde geldi. Oyuncakçılarda satılan yeni bir oyuncak olarak özenildi, sokak aralarında çocuklarca, deniz kenarında tatil yapma anlayışının gelişmesiyle kumda gençlerce oynandı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir