Futbolu Kim Buldu

futbol

Futbol, dünyanın en popüler sporu olarak adlandırılabilir. Özellikle Avrupa liglerinde oynanan futbol karşılaşmaları dünyanın bir çok ülkesinde takip edilmektedir. Fifa ve Uefa tarafından düzenlenen Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonası, Şampiyonlar Ligi gibi organizasyonlar bu popülariteyi oldukça arttırmıştır. Milyarlarca Euroluk bu spor endüstrisinin tarihsel gelişimi ve kimler tarafından icat edildiğine göz atmakta fayda vardır.

Futbolun Antik Kökeni

Futbol’u icat eden kim sorusuna yanıt aramak için oyunun kökenine ve insanlık tarihinin derinliklerine bakmak gerekiyor. Birçok kültürde futbola benzer bir oyun ortaya çıkmıştır. Bu nedenle futbolu kim icat etmiştir tam olarak bilinememektedir. Bu nedenle en olası kültürlere bir bakalım.

Antik Çin tarihine bakıldığında, cuju adı verilen ve futbola oldukça benzeyen bir oyun oynandığı görülmektedir. Fakat Çinliler her ne kadar cuju, futbola benzese de futbolu icat edenler biz değiliz demektedirler. Çok eski zamanlarda Çin’de oynandığı ve ordularının çalışma programlarında bulunduğu, kaynaklardan anlaşılmaktadır. Homerus ve Eflatun devirlerinde Yunanistan’da çok yaygın haldeydi. Zamanla oyun Roma’ya, oradan da Roma lejyonerleri aracılığla İngiltere’ye geçmiştir.

Oyunun eski versiyonunda, şişirilen domuz mesanesinden yapılan top kullanılmaktaydı. Daha içi doldurulmuş deriden yapılma top kullanılmaya başlanmıştır. Bu deri topa yuvarlak şekil vermek için içi saman veya kumaş parçaları ile doldurulurdu.

Futbolun Modern Tarihi

Futbolun kim tarafından bulunduğunu anlamak için modern tarihine bir göz atalım.  Modern futbol oyununun 1800 yılların başında İngiltere‘den doğduğu biliniyor. Bu oyun ilk zamanlar aristokratlar tarafından oynanan özel bir oyundu. Oyunun basitliği, mücadeleci yapısı ve eğlenceli yanları nedeniyle kısa sürede halk tarafından benimsendi ve oldukça popüler oldu. Okullar arası düzenlenen müsabakalar oldukça sıkı takip ediliyordu. Modern anlamda ilk futbol kulübü, 1855 yılında Sehffield United adıyla İngiltere’de kuruldu. Oyunun popülaritesi ile birlikte ilk kural 1863 yılında takımlara forma giyme zorunluluğu ile gelmiştir. Futbolun ana hatları ise 1896’da tesbit edildi. Günümüze kadar çeşitli zamanlarda kurallarda değişiklikler yapıldı.

Tüm bu verilere dayanarak futbolun aslında tam olarak kim tarafından bulunduğu net olarak bilinmemektedir fakat İngiltere ile ilgili Futbolun Beşiği tanımlaması yapılması modern futbolun oradan çıktığını göstermektedir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın