Futbolu kim icat etti

futbol,gol,maç

Bugün bildiğimiz anlamda futbola benzeyen bir oyun. M.Ö. 500 yılında Çin’de oynanıyordu. Avrupa’da ise, M.S. 4. yy’da Yunanlılar ve Romalılar, topa tekme atarak onu taşımayı ve belirli bir hedefe götürmeyi amaçlayan bir oyun oynuyorlardı.

Bu oyunda, topu ele almak da serbestti. 1800’lü yıllarda, futbol, ragbiden ayrı bir spor dalı olarak gelişti, ama 1863 yılında İngiliz Futbol Federasyonu’nun kurulmasından sonra bile, topu ele almak ve rakibe tekme atmak yasak değildi. Bu konuda ilk yasaklar, 1871’de uygulanmaya koyuldu.

Dünyanın bazı yerlerinde oyunu futbol, ​​diğerleri ise futbol olarak adlandırıyor. Ancak oyunu aradınız, halen bugün dünyanın en popüler sporlarından biri olarak kaldı. Geçtiğimiz on yıllarda, oyun için yeni meraklıları içeri sokulduğunda, istikrarlı bir şekilde büyüdüğü gözlemlendi. Oyunun artan popülaritesi futbolu kimin icat ettiğine ilişkin soru geldi.

Eski Kaynaklar

Futbolu kim icat eden sorusuna cevaben oyunun kökenleri, insanlığın tarihini derinleştirmiştir. Pek çok kültür, bugünkü oyunumuza oldukça benzer bir oyun yaratmış görünüyor. Futbol benzeri oyunlara sahip birçok kültür ve ülkede bile hangisinin oyunun başlangıç ​​noktası olduğunu teyit etmek zor.

Eski Çin tarihine baktığımızda futboldan oldukça benzer bir oyun bulabiliriz. Bununla birlikte, bu eski Çin futbol benzeri oyunu oynayanların, cuju olarak eskiçine oynadıkları olarak bugün oynadıklarımızı kolaylıkla fark edemeyiz. Oldukça benzer bir oyuna sahip olsalar bile, antik Çin halkı açıkçası futbolu icat edenler değildi.

Futbola oldukça benzer bir diğer oyun eski Yunanlılar ve Romalılar tarafından oynandı. Aynı spor ortaçağ Avrupa zamanlarına kadar sürdü. Oyunun bu versiyonunda domuz tüyleri toplar olarak kullanıldı. Mesaneler şişirildi ve etrafına atıldı. Daha sonra doldurulmuş bir deri topu kullanıma girdi. Sözü edilen deri top, saman ve eski paçavra ile yuvarlak bir topa benzeyecek kadar doldu. Oyun fikri, topu yürüyerek çarptığı andan itibaren tamamen aynı.

Modern Tarih

Futbolu kimin icat ettiğini bulmak için biraz daha modern kaynağa bakmak isteyebilirsiniz. Bugün oynadığımız günümüz oyunu, 1860’lı yıllarda İngiltere’den gelen kökleri izliyor. Bir zamanlar aristokratlar tarafından özel olarak oynanırdı. Oyun sadeliği nedeniyle halk arasında bile oldukça popüler oldu. Daha sonra birçok okul oyu onayladı ve yakında diğer okullarla oyun becerileri kazanan maçlar düzenlediler. Bu bize futbolu kimin icat ettiği konusunda biraz daha modern ipucu verir.

Futbl Kuralları

Erken gelen ufak zorluk, tekdüze bir kural olmadığı gerçeğinden kaynaklanıyordu. Böylece Futbol Birliği, 1863 yılında üniforma kurallarıyla birlikte adil oyunlar kurarak kuruldu. Oradan itibaren oyun çeşitli ülkeler arasında popülerlik kazanarak devam etti. Bununla birlikte gerçek şu ki futbolun kim tarafından icat edildiğini asla bilemeyiz.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın