Güneş Gözlüğünü kim buldu

gunes-gozlugu-kim-buldu

Güneş Gözlüğünü kim icat etti. Güneş gözlüğünü bulan Çinlilerdir. Adalet heykelinin gözü Batı’da bağlı, Çin de güneş gözlüklüdür, çünkü güneş gözlüğü dediğimiz karartılmış camlı gözlükler Çin mahkemelerinde yargıçların gözlerini saklamak için kullanılmıştır. Ateşte dumanın isi ile kararttıkları gözlükler görme kusurlarını düzeltmek için değildi. Sanılacağı gibi Güneş’ten korunmak için de değildi. Çinliler başta mahkemeler olmak üzere bir çok yerde gözleri görünmesin, düşünceleri göz ifadelerinden belli olmasın diye bu koyu renkli gözlükleri takıyorlardı.

1930’da Amerikan Hava Kuvvetleri karartılmış güneş gözlüğü kullanımını kararlaştırmıştır. Pilotların sırtı yazılı deri ceketlerinden eldivenlerine kadar gençlerin ilgisini çektiği ve bol bol filmlere konu olduğu İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra güneş gözlüğü sivillerin Yaşamına da hızla girdi.

Sanayiye dönüşen moda dünyasının 1960’ta reklam kampanyalarında Hollywood yıldızlarının kullanması ikinci ikna dalgasını yarattı. Gözlüklü tip aktif yaşamdan uzak sakarı canlandırırken, güneş gözlüklü tip seçkin olarak sunuldu. Bunda motosikletli polislerden sivillere, mafyaya kadar güneş gözlüğünün uzmanlaşmayı ima etmesi de etkili oldu.

Bugün de seyyar satıcılardan güneş gözlüğü alınıyor ama “marka” olan çok pahalı gözlüklerden yalnız kara gözlük olarak söz edilemez. Çok ince, bükülgen çerçeve ve saplısından kocaman camlısına, güneş ışığına göre rengi değişeninden ışık yansıtmayanına kadar o kadar çok çeşidi vardır ki. Güneş gözlüğü yaz tatili anlayışıyla birlikte saçın tepesinde taşınan, kıyafeti tamamlayan bir aksesuar artık.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir