Güneş Kremini kim buldu

gunes-kremi

İlk medeniyetler, güneşin zararlarından cildi korumak için çeşitli bitki ürünlerini kullandı. Örneğin antik Yunanlılar bu amaçla zeytinyağı kullanıyorlardı. Eski Mısırlılar, hala cilt bakımında pirinç, yasemin ve lupin bitkilerinin ekstraktlarını kullanıyordu. Çinko oksit macunu da binlerce yıldır cildin korunması için kullanılmaktaydı.

1920’lerden itibaren denize girmenin yaygınlaşması, 1930’lardan itibaren mayoların giderek küçülmesi güneş yanıklarını artırmıştı.

İlk sentetik güneş koruyucuları 1928’de ilk kez kullanılmış ve ilk büyük ticari ürün 1936 yılında Fransız kimyager L’Oreal’in kurucusu Eugène Schueller tarafından piyasaya sürülmüştür. Aynı dönemde kimyager H. A. Milton Blake tarafından geliştirilen Hamilton Sunscreen, 1932’de Avustralya pazarına girdi.

Güneş Kremini kim icat etti?

Güneşlenmek ve bronz tene sahip olmak çok yeni bir zevk olduğu için, güneş losyon ve kremleri de çok yenidir. Bu konuda asıl hareket İkincı Dünya Savaşı sırasında Pasifik’te ciddi güneş yanıklarına uğrayan askerlerin imdadına koşma çabasından kaynaklandı.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan güneş kremi arasında 1944 yılında ABD için Benjamin Green, adlı eczacı tarafından üretildi. Güneş ışığına maruz kalmanın tehlikeleri, İkinci Dünya Savaşı’nda Pasifik bulunan askerlerin durumlarını gözler önüne serdiğinden Red Vet Pet adlı ürün, ultraviyole radyasyonun fiziksel olarak bloke edilmesine yarıyordu. Petrol jöle benzeri, rahatsız edici kırmızı, yapışkan bir kremdi.

Savaştan sonra, ordu için koruyucu üretiminde çalışmış olan Dr. Benjamin Green, insanların gölgeye kaçmak yerine, yaseminle kokulandırdığı güneş losyonunu kullanmayı tercih edecekleri inancıyla üretime başlamıştır. Losyonun bronzlaşmayı kolaylaştırıcı etkisiyle kısır döngü başlamıştır.

Coppertone, 1950’lerin başında Coppertone, Bain de Soleil markalarını üretti ve çok başarılı oldu.
1946’da İsviçre kimyager Franz Greiter, ilk etkin modern güneş kremi tanıttı. Gletscher Crème (Glacier Crime) adı verilen ürün günümüzde Piz Buin’in temelini oluşturdu. Greiter, güneş kremi etkinliğini ölçmek için dünya çapında bir standart haline gelen “güneş koruma faktörü” (SPF) nü ortaya attı. Gletscher Crème’in 2 SPF’si olduğu tahmin edilmektedir. Suya dirençli güneşten koruyucular 1977’de tanıtıldı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir