Habbo’yu kim kurdu

Habbo

Habbo, daha önceki adıyla Habbo Hotel, gençlere yönelik bir sosyal ağ hizmeti ve çevrimiçi topluluktur. Habbo’nun sahibi, Finlandiyalı bir şirket olan Sulake’dir. Habbo 2000 yılında yayına başladı ve 150’den fazla ülkede, dokuz çevrimiçi topluluğu (veya “otel”) kapsayacak şekilde genişledi. Ağustos 2012’den itibaren aylık ortalama 5 milyon tekil ziyaretçiyle 273 milyondan fazla kullanıcı kayıt oldu. Habbo’nun kullanıcılarının % 90’ı 13-18 yaş arasındaki gençlerden oluşmaktadır.

Kullanıcıların kendi Habbo karakterlerini yaratmalarına ve otel odalarını dizayn etmelerine, yeni arkadaşlar edinebilmelerine, diğer oyuncularla sohbet etmelerine, partilerin organize edilmesine, sanal evcil hayvanlar beslemelerine, oyun oynayarak ve verilen görevleri tamamlaması gibi seçenekler sunuyor.

Habbo’yu Kim Kurdu

Habbo, Finlandiyalı olan yaratıcı tasarımcı Sampo Karjalainen ve teknoloji uzmanı Aapo Kyrölä‘nin, 1999 da oluşturduğu Mobiles Disco adlı hobi projesini temel alarak başlatıldı. Mobiles Disco sanal bir sohbet odasıydı. İkili Finlandiyalı internet servis sağlayıcı için Lumisota (Kar Savaşları) adlı sanal bir oyun tasarımı ve sohbet odası projesi için sözleşme imzaladılar. Aynı zamanlarda küçük bir otel için Hotelli Kultakala’yı (otel Goldfish’i) geliştirdiler.

2000 yılında Aapo, Sampo ve Dee Edwards, İngiltere’den bir girişimcinin finansman sağlaması ile sanal otel konseptine dayanan, uluslararası, genç pazarı hedefleyen bir projeye başladılar. 2001 Ocak sonunda Habbo Hotel beta modunda Lonrdra’da başlatıldı. Bir sonraki otel birkaç ay sonra dört dilde İsviçre’de başlatıldı. 2000 yılından bu Finlandiya’daki Hotelli Kultakala’nın Habbo Oteline dönüştürülmesi, yeni yatırımcıların katılımları ile beş kıtada 31’den fazla ülkeye yayıldı.

www.habbo.com

Mayıs 2006’da hizmet, www.habbohotel.com (.co.uk, .com.au vb.) adresinden www.habbo.com (.co.uk, .com) a geçiş yaptı. Ağustos 2007’de, Zorlu Çin pazarı ve yüksek operasyonel maliyetler, hizmetin kapatılmasına yol açtı. Çin’deki müşteriler diğer Habbo topluluklarına yönlendirildi. Bu durum ilk kez bir ülkede Habbo web sitesinin kapatılmasıydı.

Aralık 2008’de Habbo’nun Rus topluluğu, düşük kullanıcı sayıları nedeniyle Şubat 2009’da kapanacağını açıkladı. Ruslara “furni” (Sitede kullanılan sanal para birimi. Kullanıcılar gerçek para ile furni satın alıyorlar, Habbo Kredilerini kullanarak otelde oda tutuyorlar ve mobilya vb şeyler satın alarak odayı dizayn ediyorlar.) adlı sanal paralarını Habbo ABD topluluğunda kullanabileceklerini bildirdiler.

Şirket Ocak 2010’da Habbo ABD ve Habbo Kanada’yı birleştirdi. Nisan 2010’da, İngilizce konuşulan tüm oteller birer birer birleştirilmeye balşandı. 10 Haziran’da, Habbo İngiltere, birleştirildi ve Habbo.com sadece ingilizce konuşulan bir topluluk haline geldi.

12 Haziran 2012’de Site ile ilgili endişeler Channel 4 News tarafından gündeme getirildi. İki ay süren bir soruşturma başlatıldı. Kullanıcıların pornografik ve şiddet içeren mesajlar gönderdiklerini ortaya çıktı. Habbo’nun gençler için tasarlanmış olmasına rağmen küçük yaştaki kullanıcılar için tehlikeli hale gelmişti. Iddiaların sonucunda, Sulake hemen sohbet servisini askıya aldı. Sulake’nin CEO’su Paul LaFontaine “Habbo topluluğunun uzun vadeli planlarını gözden geçirdiğini” açıkladı. Sohbet hizmetleri Haziran 2012’de yeniden açıldı. Fakat İki önde gelen yatırımcı Balderton Capital ve 3i, fonlarını Sulake’den çekti. İngiltere’deki bazı perakendeciler Habbo hediye kartları satmayı bıraktı.

Habbo Türkiye

Habbo’nun Türkiye’deki lansmanı, küresel yol haritasının bir sonraki adımıydı. Ağustos 2012’de Habbo, yeni otel olan Habbo Türkiye’yi Türkçe konuşanlar için tamamen yerelleştirdiğini açıkladı. Sulake’nin CEO’su Paul LaFontaine, “Habbo’yu Türkiye’de başlattığımızı duyurmaktan çok heyecan duyuyoruz, Türkiye bizim için çok önemli bir pazardır ve Habbo Hotel’in burada büyük bir başarıya ulaşmasını bekliyoruz. Benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla tanışmak ve global Habbo Otel ağına katılmasından çok memnunuz” dedi.

Mayıs 2014’te Sulake, App Store’da iPad ve iPhone için bir Habbo uygulaması yayımladı. Nisan 2015’te Android telefonlar için uyumlu bir Habbo uygulaması yayımlandı.

Habbo Nasıl Oynanır

Habbo’nun ana teması “Otel” dir. Habbo ana sayfası aracılığıyla Otele giriş yapılmaktadır. Bir kullanıcı Otel’e girdiğinde, Otel Konumu / Görüş Açısı olarak bilinen bir ekran açılır. Bu ekrandan, üyeler Navigator aracılığıyla otel odalarına göz atabilir, katalogda satın alınacak ürünleri arayabilir, Habbo Öyküleri yazabilir veya kullanıcılar tarafından yazılmış öyküleri okuyabilirler. Kullanıcılar Habbo arkadaşlarıyla mesajlaşarak sohbet edebilir.

Para birimi

Habbo’da 3 ana para birimi türü vardır. Katalogda mobilya almak için kullanılan krediler (veya paralar) ve kullanıcıların efekt satın almasını sağlayan Duckets (arka arkaya X gününe giriş yapma gibi başarıları tamamlayarak kazanılan ücretsiz para birimi) ve ‘Kiralanabilir mobilya’ (odaları süslemeleri için mobilyalar) Bir süre sonra kaldırılmadan önce). Elmaslar, özel mobilyalar veya Habbo Kulübü gibi ödülleri satın almak için kullanılır ve kredileri satın alarak elde edilir (satın aldığınız her bir kredi için 1 elmas). Bunun yanı sıra mevsimlik temalı para birimleri (örneğin Noel için “Snowflakes”), kısa vadede mevsimlik Furni satın almak için kullanılabilecek bazı görevleri tamamlamak için oyuncular tarafından verilir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir