Hijyenik pedi kim buldu

Hijyenik pedi kim buldu

Tek kullanımlık hijyenik pedler, yaralı askerlerin kanamasını durdurmak için  Ben Franklin tarafından icat edildi.

Eski Yunan’da kadınlar, pamukları yuvarlayarak top haline getirdikleri iplikleri, Romalılar balmumlanmış ve yağlanmış ince yün tamponları kullanırdı. Mısır’da ise, fil ya da timsah gübresini saran papirüs kullanılırdı. Kızılderili kadınlar kuşaklarını, kanı emmesi için temizlenmiş, ince ince doğranmış yosun, mısır yaprakları, hayvan derisi ya da ağaç kabuklarıyla doldururdu. Kumaş yada bez, her zaman adet kanının emilmesinde büyük role sahip oldu. Ara bezi terimi de buradan gelmektedir. Atalarımız eteklerini, kanı emecek biçimde dikerdi.

Asyalı kadınlar bugün bile, pirinç kağıdından yapılma tamponlar ve havlular ve emici süngerler kullanmaktadır. Eskimo kadınları kar tavşanı postuna başvururken, diğer coğrafyalarda birçok kadın, eskiden olduğu gibi büyük yapraklardan medet ummaktadırlar.

İlk hijyenik pedler

Tek kullanımlık hijyenik pedler ilk olarak 1886’da ABD’de üretildi.  İlk ticari olarak satılan Amerikan tek kullanımlık peçeteler 1888’de Johnson & Johnson tarafından üretilen Lister Havluları’ydı. Seyrek dokunmuş bezle sarı pamuktan oluşan ‘Bir Kadının Mahremi’ adındaki bu bezler, ilk yıllarda büyük bir gizlilikle tezgâh altında saklanırdı.

Yine 1888 de Kotex Cellucotton adlı malzemeden ürettiği pedler için reklamlar yayınlamaya başladı. Reklamlarında çok ucuz, “kullandıktan sonra atın” vurgusunu yapılmaktaydı. Diğer bir çok ped üreticisi medikal bandaj üreten firmalardan oluşuyordu.

İlk pedler kaymaması için bir kemer ile sabitleniyordu. Daha sonra pedi külotun alt kısmına tutturmak için pedin tabanına bir yapışkan şerit yerleştirildi ve bu ürünler daha çok tercih edilir oldu. Kemerli hijyenik kadın bağları 1980’lerin başında hızla kayboldu.

Pedleri yapmak için kullanılan ergonomik tasarım ve malzemeler de 1980’li yıllardan günümüze kadar bir çok değişim geçirdi. İlk kullanılan materyallerin emici ve etkili olmaması, iki santimetre kalınlığın yeterli gelmemesine bağlı olarak sızıntı önemli bir sorundu. Kanatlar eklendi ve petrolden türetilen sfagnum ve poliakrilat süper emici jeller kullanarak pedin kalınlığını azaltıldı.

Ped üretimi için kullanılan malzemeler petrol endüstrisinden ve ormandan türemiştir. Klorlu ağartılmış odun hamurundan yapılmış emici çekirdek, sıvıyı hızla emen ve basınç altındaki bir süspansiyon içinde tutan poliakrilat jeller eklenerek daha ince ürünler edilebilmektedir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir