A’dan Z’ye İcatlar – A harfi ile başlayan icatlar

icatlar

Aerosol Sprey

Aerosol Sprey, Norveç’li Erik Rotheim tarafından icat edildi. 23 Kasım 1927’de Rotheim, valf ve itici sistemler ile ilgili sıvıları tutabilen ve dağıtabilen bir kutu patenti aldı.

İlk aerosol kutusu (kutu, itici gaz [flurocarbon gibi sıvılaştırılmış bir gaz] ve püskürtme nozulu) 1944 yılında Lyle David Goodloe ve W.N. Sullivan tarafından icat edildi. ABD’de Tarım Bakanlığı için çalışıyorlardı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında sıtmanın sebebi olan sivrisinekleri sprey ile öldürme yollarını bulmaya çalışıyorlardı.

1953 yılında “tıkanmayan” püskürtme supabı Robert H. Abplanal tarafından icat edildi.

İlk sprey boya Edward H. Seymour tarafından 1949’da keşfedildi. Seymour’un karısı Bonnie ona boya için aerosol aplikatörü fikrini vermişti. Geliştirdiği ilk sprey boya alüminyum rengindeydi. Seymour, halen faal durumda olan Chicago’da, Seymour of Sycamore Inc. firmasını kurdu.

Anaokulu

Anaokulu (“Kreş”), Friedrich Wilhelm August Froebel tarafından geliştirildi (1782-1852). Froebel, 1837’de Bad Blankenburg’da ilk anaokulunu açan bir Alman eğitimci ve eğitim reformcusuydu. Froebel, 1849’da Liebenstein’da bir anaokulu eğitim okulu kurdu. Alman hükümeti yetkilileri ile fikir ayrılıkları yaşayan Froebel’in okulunu kapattılar ve anaokulunu açmayı yasakladılar. 1860’da hükümet yasağı kaldırdı ve maalesef Froebel’in ölümünden sonra anaokulları tekrar açıldı. Froebel’in anaokulundaki eğitim, keyifli zamanlar, motivasyon etkinlikleri, oyunlar, müzik ve fiziksel egzersizler gibi dersleri içeriyordu.

Araba Cam Sileceği

Ön cam sileceği, 1903 yılında, Mary Anderson tarafından sürücülerin yağmur altında güvenli bir şekilde araba sürmelerine yardımcı olmak için icat edildi. 1905’te icadının patentini aldı ve sürücülerin içerideki bir kol ile sileceklerini kontrol etmesini sağladı. Cam silecekleri on yıl sonra otomobillerde standart donanım haline geldi.

Akkor Ampul

İlk akkor elektrik lambası 1800 yılında İngiliz bilim adamı Humphry Davy tarafından yapıldı.

Daha sonra, 1860’da İngiliz fizikçi Sir Joseph Wilson Swan (1828-1914) pratik, uzun ömürlü bir elektrik ampulü tasarlamaya kararlıydı. Karbon kağıt filamanın iyi çalıştığını ve ışık yaydığını fark etti, ancak çabuk yanıp yok olması büyük sorundu. Geliştirmelerden sonra 1878’de İngiltere’nin Newcastle kentinde yeni elektrik ampullerini sergiledi.

Thomas Alva Edison (1847-1931), birçok buluşu dünyada devrim yapan Amerikalı bir mucitti (Menlo Park Sihirbazı olarak da bilinir). Yaptığı icatlar ve geliştirmeler arasında; akkor ampulün iyileştirilmesi, fonografı (Ses Kaydedici), plak kaydı, karbon telsiz vericisi ve film projektörü gibi teknolojik icatlar vardır.

Edison’un ilk işi telgraf operatörüğü idi ve bu sırada Edison Universal Stock Printeri  tasarladı. New Jersey’deki Menlo Park’ta bir laboratuar kurmak için gerekli olan 40.000 dolar sermayeyi bu icadından kazandı.

Edison, parlayan, uzun süre dayanacak ve ucuz olacak şekilde doğru malzemeleri bulmak için binlerce farklı ampul filamenti denedi. 1879’da Edison, havası alınmış, oksijensiz bir ampülde bir karbon filamanının daha uzun süre parladığını keşfetti. Edison nihayetinde 1500 saatten fazla parlayan bir ampul üretti. Bu akkor ampul dünyayı değiştirdi.

Akü

1859 yılında Fransız fizikçi Raymond Gaston Planté (22 Nisan 1834-1889), iki kurşun levhadan yapılmış ve bir telle birleştirilen ve sülfürik asit elektrolitine batırılmış bir pil icat etti. Bu ilk akü idi. Depolama pilleri, şarj edilebilir piller bu sayede ortaya çıktı.

Anemometre 

Anemometre, rüzgar hızını veya hava akışını ölçen bir cihazdır. Rüzgara dik olarak yerleştirilen ilk anemometre, 1450’de İtalyan mimar Leon Battista Alberti tarafından icat edildi. İngiliz fizikçi Robert Hooke, daha sonra farklı anemometre geliştirdi. 1846’da, İrlandalı fizikçi John Thomas Romney Robinson, modern çanaklı anemometreyi icat etti.

Ark Lambası

Sir Humphry Davy (1778-1829), 1800’de ilk elektrik ışığını olan ark lambasını icat eden İngiliz bir bilim adamıdır. Elektrikle deneylerinde bir pil icat etti. Pillerin uçlarına kablolar taktı ve kabloları karbon parçasına bağladığında, karbon parçalar arasında elektrik toplandı ve yoğun, sıcak ve kısa ömürlü bir ışık üretti. Buna elektrik arkı adı verilmektedir. Davy, ayrıca madenciler için güvenlik kaskını ve deniz suyundan tuzu arındırmak için bir prosedür icat etti. Davy, bor, sodyum ve alüminyum ve potasyum elementlerini keşfetti.

Apgar Skoru

Apgar skoru doğumda bebeğin fiziksel durumunu belirlemek için kullanılan standart bir testtir. Bu basit, gerçekleştirmesi kolay test New York Columbia-Presbyterian Tıp Merkezi’nde anestezi profesörü Dr. Virginia Apgar (1909-1974) tarafından 1953 yılında yapılmıştır. Apgar testi doğumdan bir dakika sonra doğumdan beş dakika sonra bir yenidoğana uygulanır. Bu test hızlı bir şekilde tıbbi personele yenidoğan bebeğin kalp atış hızı, solunumu, kas gücü, refleks tepkisi ve cilt rengi gibi durumları puanlar. Sağlık personelinin bebeğin acil tıbbi yardıma ihtiyacı olup olmadığını öğrenmelerini sağlar.

Asansör

Elisha Graves Otis (1811-1861), asansörlerin emniyetini büyük ölçüde geliştiren asansör frenini icat etti. Kaza anında asansörü yakalamak için bir yay üzerinde bir mandalı olan bir sistem kullanıyordu.

1854’te New York’taki Crystal Palace Exposition’da Otis, asansörünün kablosunu bir balta ile keserek ne kadar güvende olduğunu gösterdi ve asansör kabini aşağıya düşmeden şaft üzerinde sabit kaldı. Otis’in buluşu, dünya üzerindeki şehirlerin görünümünü sonsuza dek değiştirerek gökdelenlerin gelişimine yol açtı.

Ataş

Ataş, 1899 veya 1890’da Johann Vaaler adında Norveçli bir tezgahtar tarafından icat edildi. Orijinal ataş, üçgen veya kare uçlu, iki “dili” olan ince bir çelik teldi. Vaaler, icadını Almanya’da ve daha sonra ABD’de patentledi (1901).

Modern şekilli Ataş, 27 Nisan 1899’da, Connecticut, Waterbury’deki William Middlebrook tarafından patentlendi.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir