A’dan Z’ye İcatlar – D harfi ile başlayan icatlar

Daksil (Sıvı Düzeltici, Sıvı Kağıt)

Sıvı Kâğıt, kağıttaki yazı katalarını düzeltmek için hızlı kuruyan beyaz bir boyadır. Sıvı Kağıt 1951’de Bessie Nesmith (1922-1980) tarafından icat edildi. Beyaz tempera boya kullanılıyordu (Nesmith ayrıca bir sanatçıydı). Nesmith, bilgisayarlar çıkmadan önce ABD Teksas’daki bir sekreterdi. Çok popüler buluşunu satmaya başladı ve yakında çok başarılı Sıvı Kağıt şirketini yönetti.

Daktilo

İlk daktilo 1867’de Amerikalı yazar ve editör Christopher Latham Sholes tarafından icat edildi (14 Şubat 1819 – 17 Şubat 1890). Sholes’un prototipi, kullanıcıya, (her harf ve sayı için) bir tuşa basması ile düz bir plakaya çarpan kolların kağıt üzerine bir karbon izi üretiyordu. Prototipi eski bir telgraf vericisi anahtarı kullanarak yaptı. Harfleri aralıklarla ayırmanın, dönüş başlığını değiştirmenin ve geçiş tuşunu değiştirmenin hiçbir yolu yoktu; bu özellikler daha sonraki modellere eklenebildi.

Carlos Glidden ve Samuel W. Soulé, Sholes ile birlikte Kleinstuber Machine Shop’da çalıştı ve buluşa yardımcı oldular. İlk patentlerini 23 Haziran 1868’de elde ettiler. Sholes ve Glidden, buluşlarının haklarını yatırımcı James Densmore’a sattılar ve James Densmore daha sonra makineyi ticari olarak üretti. İlk ticari modeli “Sholes & Glidden Type Writer” olarak isimlendirildi. 1874-1878 yılları arasında NewYork, Ilion’daki silah üreticisi E. Remington & Sons tarafından üretildi ve Remington daktilo olarak isimlendirildi. Daktilo ile bir kitap ilk yazar Tom Sawyer gibi eserleri yazan Mark Twain oldu. Sholes’un daktilosu, iletişimde bir devrimin başlangıcıydı.

Değiştirilebilir Parçalar (Seri Üretim)

Saatçiler, 1700’lü yılların başından beri değiştirilebilir parçalar fikrini kullandılar. 1790’da, Fransız silah uzmanı Honoré Blanc, tamamen değiştirilebilir parçalardan oluştuğunu şarjörleri icat etti. Fransız hükümeti süreci beğenmedi çünkü bu süreçte herkes bir şey üretebilir ve hükümet kontrolü kaybedebilirdi, bu yüzden durduruldu. Değiştirilebilir parçalar fikri, 1798 yılında Eli Whitney (1765-1825) tarafından Amerikan silah üretimine getirildi. Değiştirilebilir imalat parçaları kavramı, tüfek endüstrisini (genel olarak seri üretim) modernize etmeye yardımcı oldu. Whitney, tüfeğin her bir bölümü için şablonlar hazırladı (erken bir silah modelidir). İşçiler parçayı keserken bu şablonu kullandılar. Whitney, çırçır makinesini icat eden Amerikalı bir mucit ve mühendisti.

Dikiş Makinesi

Elias Howe (1819-1867), 1846’da geliştirilmiş bir dikiş makinesini patenti alan Amerikalı mucit idi. Onun devrim niteliğindeki makinesi iki iğne kullandı; biri iğne boyunca dişli, diğeri mekikte; bir el krankıyla güç veriliyordu. Bir ucunda gözü olan yanlamasına hareket eden bir iğne, kumaşı delip diğer tarafta bir iplik dizisi oluşturur; bir servis daha sonra ipliği ilmek yoluyla sıkıştırarak sıkı bir kilit dikiş oluşturur. Daha önceki dikiş makineleri yalnızca bir iplik ve çözülebilen bir zincir dikiş kullanıyordu. Ne yazık ki Howe’nin işinde başarılı olmadı. Isaac Singer gibi diğerleri makineyi yavaşça değiştirdiler ve başarılı işler yaptılar. Howe patentini ihlal edenleri dava etti ve satılan tüm makinelerden telif payı kazandı (Kendisine, satılan her dikiş makinesi için $ 5.00 ödendi). Howe, patentinin süresi geçtiği yılda öldü.

Dinamit

Alfred Bernhard Nobel (1833-1896) İsveçli bir mucit ve sanayiciydi. Nobel, “Nobel patent detonatörü” (nitrogliserini ısı yerine güçlü bir elektrik çarpmasıyla patlattı, 1863), dinamit (1867), jelatinli patlayıcı (guncotton artı nitrogliserin, 1875), dumansız barut (1887) dahil birçok güçlü ve nispeten güvenli patlayıcı madde icat etti. Nobel ayrıca elektrokimya, optik, biyoloji ve fizyoloji alanlarında buluşlar yaptı. Nobel, Fizik, Kimya, Fizyoloji / Tıp, Edebiyat ve Barış’da ilerleme kaydetmiş insanlara her yıl ödül (Nobel ödülleri) vermek için servetinden büyük kısmını bağışladı.

Diyaliz 

Dean Kamen, diyaliz makinesi dahil birçok devrimci cihaz icat eden bir Amerikan mucittir. Böbrek diyaliz hastalarının hastaneye kaldırılmasını engelleyen taşınabilir ve uykudayken diyalizi kendilerinin yapabildiği böbrek diyaliz makinesini icat etti.

Ayrıca merdiven çıkabilen tekerlekli sandalye hastaların insülin gibi ilaçları almalarını sağlayan taşınabilir tıbbi infüzyon pompası, intravasküler stentleri (tıkalı arterleri açık tutan cihazlar) icat etti.

Duman Dedektörü

Konutlar için ilk duman alarmı (duman dedektörü olarak da bilinir) 1967’de BRK Electronics tarafından tasarlandı (bu şirket daha sonra First Alert® duman dedektörü markasını satacaktı). Bu ucuz, pille çalışan cihazlar, 1969’da Underwriters Laboratory onayını aldı. Duman alarmları, insanları yangınlara uyaran yıllar boyunca sayısız hayat kurtarmıştır.

Duvar Yatağı

Sarah E. Goode bir iş kadını ve duvar yatağının mucididir. Goode, kaldırıldığında dolabın içine duvara yaslanmış yerden kazandıran katlanır dolap yatağını icat etti. Katlandığında, alt kısmında yer alan açılır raf masa olarak kullanılabilir, kırtasiye ve yazı malzemeleri bölmeleri ile tamamlanabilirdi. Goode, Illinois, Chicago’da bir mobilya mağazasına sahipti ve küçük dairelerde yaşayan insanlar için yatak icat etti. Goode’nin patenti, Afrikalı-Amerikalı bir kadın mucit tarafından ilk elde edilen patent oldu.

Dolma Kalem

Lewis E. Waterman, nispeten sızdırmayan dolma kalemi geliştiren Amerikalı bir mucit ve sigorta satıcısıydı; Yeni buluşuna 1884’te patent aldı ve yazı yazmada yeni bir devrim yarattı. Dolmakalemden önce divid denen kalemler kullanılıyordu. Ucundaki mürekkep birkaç kelimeden sonra bitiyor sürekli mürekkep şişesine batırıp çıkarmak, silmek gerekiyordu ve mürekkebin akışkanlığı nedeniyle yazı bozulabiliyordu. Waterman, mürekkep haznesini kalemin metal ucunun üzerine koydu. Bu rezervuar birkaç sayfa yazmak için yeterli mürekkebi depolayacaktı. Dolmakalemi geliştirmede, özellikle mürekkebin akışını kontrol etmede zorluk çıkartan birçok problem vardı. Waterman, kauçuk kese içindeki mürekkebin hava ile yer değiştirmesini sağlayan kılcal bir yüntem uyguladı; böylece mürekkep düzgün bir şekilde akıyordu. Ayrıca Waterman, kalem kapağına bir klips yerleştiren ilk kişiydi.

Döner Kapı

Döner kapı, Pennsylvania Philadelphia’daki Theophilus Van Kannel tarafından 1888 yılında icat edildi. Yüksek katlı binalarda düzenli kapılar açmak zordur, çünkü merdiven boşlukları, asansör şaftları ve bacalar üzerinden havanın yukarı doğru akması nedeniyle hafif bir vakum oluşur. Van Kannel’in yeni tip kapısı, yüksek binada açılması kolay hale getirdi ayrıca kışın ısıyı korudu. Van Kannel döner kapıya 7 Ağustos 1888’de patent aldı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir