A’dan Z’ye İcatlar – E harfi ile başlayan icatlar

Ekmek Dilimleme Makinesi

Otomatik ticari ekmek dilimleme makinesi, 1927’de Iowa, ABD’den Otto Frederick Rohwedder tarafından icat edildi. Rohwedder, 1912’den beri makinesi üzerinde çalışıyordu. Makinası somun ekmeği dilimliyor ve paketliyordu. 1928’de ekmek dilimleme makinesi, Missouri’de bulunan St. Louis’li fırıncı Gustav Papendick tarafından daha da geliştirildi.

ENIAC

ENIAC “Electronic Numerical Integrator and Computer” anlamına gelmektedir. Bu, çok amaçlı, tümüyle elektronik dijital bilgisayarların ilklerinden biriydi. Bu oda büyüklüğündeki bilgisayar, fizikçi John William Mauchly (30 Ağustos 1907 – 8 Ocak 1980) ve elektrik mühendisi John Presper Eckert, Jr. (9 Nisan 1919 – 3 Haziran 1995) tarafından University’da of Pennsylvaniada yapıldı. Bilgisayarı Kasım 1945’te tamamladılar.

Entegre Devre (Çip)

Bir entegre devre (IC) veya çip, bir çok transistörden oluşan, yabancı devre elemanlarının eklendiği bir yongadır. Çip (genellikle silikondan veya germanyumdan yapılmıştır), bilgisayarlar gibi hesaplama aygıtlarını çok küçük ve çok ucuz hale getirmiştir. Çipler, 1959’da Jack Kilby ve Robert Noyce tarafından bağımsız olarak icat edilmiştir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir