A’dan Z’ye İcatlar – F harfi ile başlayan icatlar

Fermuar

Whitcomb L. Judson Chicago, Illinois’lı bir Amerikalı mühendis, 1890’da metal dişli kilitleme mekanizmasına sahip bir fermuar icat etti. Judson, 29 Ağustos 1893’de icadını “kopça kilidi” adıyla patentledi, 1893’te Chicago Dünya Fuarı’nda bu yeni buluşu sergiledi. Fakat bu yeni icadını pazarlamayı başaramadı. Fermuar İsveçli Amerikalı mühendis Gideon Sundbach tarafından geliştirildi ve 1923’te BF Goodrich şirketi tarafından Zipper (Fermuar) ismi verildi. Whitcomb L. Judson 1909’da icat ettiği fermuarın yaygınlaşmasını göremeden öldü.

Fıstık Ezmesi

George Washington Carver (1865-1943) Amerikalı bir bilim adamı, eğitimci, humanist ve eski köle idi. Carver fıstıklardan, tatlı patateslerden, meyvelerden ve soya fasulyesine kadar yüzlerce ürün geliştirdi; onun keşifleri, tarımsal üretimi ve Güney Amerika çiftçilerinin sağlığını büyük ölçüde geliştirdi. Bundan önce, Güney Amerika’daki tek temel ürün pamuktur. Carver’ın icat ettiği ürünler arasında bir kauçuk türevleri, yapıştırıcılar, gıda maddeleri, boyalar, pigmentler ve daha birçok ürün yer aldı. En çok bilinen icadı ise fıstık ezmesidir.

Fotoğraf Filmi

George Eastman (1854-1932), fotoğraf alanında birçok gelişme yapan Amerikalı bir mucitti. Eastman, 1879’da kuru plaka yöntemini icat etti; bu, ıslak plaka işlemi uygulanan fotoğrafik işleminde büyük bir gelişmeydi. Eastman Dry Plate şirketini 1881’de Rochester, New York’ta kurdu. Eastman ve William Walker, 1882’de esnek rulo fotoğraf filmini icat etti, böylece fotoğrafçılıkta hantal cam plakaların kullanılmasına gerek kalmadı. Eastman, 1888’de 25.00 $ karşılığında satılan ilk basit, çok amaçlı, sabit odaklı kamerayı üretti; bu ilk KODAK Kameraydı. 1900’a gelindiğinde, Eastman Kodak sadece bir dolara mal olan bir kamera üretiyordu. Şirket adı, 1892 yılında Eastman Kodak Company olarak değiştirildi ve halen dünyanın en büyük fotoğraf şirketlerinden birisidir.

Fotokopi

Chester Floyd Carlson (1906-1968), 1938’de elektrostatik baskıyı (Xerografi  Yunanca “kuru yazı” anlamındadır) icat etti. Xerografi, mürekkep kullanmadan kağıt kopyalama yapmaktadır. Bu işlemde, statik elektrik, ışıklı bir tablayı şarj eder; Beyaz kalacak alanların dışında kalan alanlara plastik bir toz (toner) uygulanır.

Chester F. Carlson Seattle, Washington, ABD’de dünyaya geldi. Bir genç olarak, Carlson kimyasal bir dergi yayınlayarak ebeveynlerine destek verdi. Cal Tech’de fizikte okuduktan sonra Carlson bir elektronik firmasında çalıştı. Carlson daha sonra, sayfaları kopyalamanın verimli bir yolunu bulmak için evde denemeler yaptı. 1938’de başarılı oldu ve devrim niteliğindeki fotokopi cihazını, herhangi bir firma ilgilenmeden önce yaklaşık 20 şirkete sattı. Haloid Şirketi (daha sonra Xerox Corporation olarak anılmaktadır) cihazın haklarını satın aldı ve fotokopi eninde sonunda yaygın ve ucuz kopyalama yöntemi oldu.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir