A’dan Z’ye İcatlar – G harfi ile başlayan icatlar

Gaz Maskesi

Gaz Maskesi bir Afrikalı-Amerikalı mucit ve işadamı  olan Garrett Augustus Morgan (4 Mart 1877 – 27 Ağustos 1963) tarafından icat edildi. Gaz maskesini madende yeraltına sıkışan madencileri kurtarmak için kullanmayı amaçlamıştı. Bir süre madenciler tarafından kullanılan gaz maskeleri daha sonra da ordu için üretilmeye başlandı.

Gözlük

Uzağı görme bozukluğunu düzeltmek için dışbükey mercekli gözlükler İtalya’da 1268-1284 yılları arasında, Pisa Salvino D’Armate ve Floransa’da Alessandro Spina tarafından icat edilmiştir. Erken gözlük aynı zamanda Çin’de de yapıldı. En eski gözlüklerin kolları yoktu; burun köprüsüne oturtuluyordu. Yakını görme bozukluğu (veya miyopi) için içbükey mercekli gözlükler, 1400’lü yıllara kadar yapılmadı.

1600’lü yıllarda saplı gözlük icat edildi. 1775 yıllarında Benyamin Franklin tarafından bifokal (çift odaklı) gözlük camları icat edildi. 1752 yılında James Ayscough tarafından mafsallı kollar üretildi. Ayscough ayrıca ilk güneş gözlüğünü, yeşil veya mavi renkli mercekli gözlükleri yaptı.

Polarize filtreler (parlamayı filtrelemekte çok etkili olan) Edwin H. Land tarafından icat edilmiştir (ve 1929’da patentlidir). Katherine J. Blodgett (1898-1979), camı tamamen yansıtmayan ve “görünmez” hale getiren mikro-ince bir baryumlu stearat lens kaplaması icat etti (16 Mart 1938).

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir