A’dan Z’ye İcatlar – İ harfi ile başlayan icatlar

İpek

İpek, ilk olarak yaklaşık 4000 yıl önce Çinliler tarafından yapıldı. İpek ipliği, dut ağacının yaprakları yiyen küçük bir güve olan ipekböceği kozasından yapılır.

Çin efsanesine göre, ilk ipek ipliği, Çin İmparatoriçesi Si-Ling-Chi’nin dut ağacının altında oturması ve bir kozanın çayına düşmesi üzerine yapıldı; Çayın kozanın gevşek, ipeksi iplerini açtığını fark etti. Daha sonra ipek kullanımını geliştirdi.

İplik Eğirme Maknesi

James Hargreaves (1720? – 22 Nisan 1778) İngiliz dokumacısı ve ip eğirme operatörü idi. Elle çalışan çoklu eğirme makinesi spinning jenny adlı makineyi icat etti.

Spinning jenny, eğirme tekerleğinden çok daha etkiliydi. Bir iplik makinesiyle, bir kişi aynı anda sadece bir iplik üretebiliyordu. Hargreaves’in iplik eğirme makinesi ile, bir kişi aynı anda sekiz iplik üretebiliyordu (iplik tekerleği ve ipliklerin sarıldığı 8 iş mili kullandı). Jenni’nin ürettiği iplik kaba idi ve sadece dolgu malzemesi için uygundu, ancak yine de oldukça faydalı bir buluşdu ve daha iyi iplik eğirme makinelerinin yolunu açtı.

Hargreaves’in, genç kızı Jenny’nin eğirme tekerleğini devirmesinden sonra çarpıcı buluşu için fikir aldığı söyleniyor. Eğirme tekeri devrilirken dönmeye devam etti ve Hargreaves, birden fazla dönen tekerleğin bu şekilde konumlandırabileceğini fark etti ve çok tekerlekli bir eğirme makinesi yarattı.

Hargreaves, Blackburn, Lancashire, İngiltere yakınlarında evinden spinning jenny satmaya başladı. Yaptığı buluşu dinledikten sonra, yerel iplikçiler işlerini kaybetmekten korktular ve Hargreaves’in evine zorla girerek  spinning jenny makinesini parçaladılar. Bu olaydan sonra James Hargreaves 1768’de Nottingham, İngiltere’ye taşındı.

Thomas James Hargreaves iplik eğirme makinesi  spinning jenny’e 12 Temmuz 1770’de patent aldı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir