A’dan Z’ye İcatlar – P harfi ile başlayan icatlar

Pano Raptiyesi (Push-Pin)

Push-Pin 1900 yılında Pennsylvania’lı mucit Edwin Moore tarafından  icat edildi. Moore 1900 yılında bu yararlı mantar pano çivilerini üretmek için bir şirket kurdu. Şirket 19 Temmuz 1904’te kurulmuş ve “Moore Push-Pin Company” olarak anılmıştır. 1912’den 1977’ye kadar faaliyette olan şirket Pennsylvania’daki Germantown’da bulunuyordu.

Paraşüt

Bir paraşüt, yere düşen bir kimsenin inişini yavaşlatmak için kullanılan bir araçtır. Paraşütler, uçaklardan ve çok yüksek yerlerden atlamak ve uzay araşlarının inişini yavaşlatmak için kullanılır. Paraşütler bazı yarış arabalarını yavaşlatmak için de kullanılmaktadır. İlk paraşütler tuvaleden (güçlü bir pamuklu kumaştan) yapılmıştır. Daha sonra paraşütler için hafif (ama çok güçlü) ipek bez kullanıldı. Modern paraşütlerde naylon kumaş kullanılıyor.

Yavaşça yere düşmek için bir paraşüt kullanma fikri Leonardo da Vinci (1452-1519) tarafından yazıldı. İlk paraşüt Fransa’da 1783 yılında Louis-Sébastien Lenormand tarafından icat edildi. Birkaç yıl sonra, bazı maceracı insanlar ilkel paraşüt kullanarak sıcak hava balonlarından atladılar. Uçan bir uçaktan atlayan ilk kişi, 1912’de ABD Ordusunda görevli Yüzbaşı Albert Berry’dir. Paraşütler, 1. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru savaşta kullanılmaya başlandı.

Pastel Boya

Pastel Boya kalemleri, New York, ABD’de bir boya şirketi bulunan Edwin Binney ve Harold Smith tarafından icat edildi. Binney ve Smith, parafin mumunu pigmentlerle (renklendiriciler) birleştirerek günümüzdeki mum boyaları icat ettiler. 1903 yılında Crayola pastel boya kalemi olarak piyasaya sürüldüğünden beri bu ucuz boya kalemleri çok başarılı oldu. Günümüzde özellikle ilkokul çağındaki çocukların resim derlerinde kullanılıyor.

Pastörizasyon

Louis Pasteur (1822-1895), bir Fransız kimyager ve mucittir. Pasteur fermantasyon sürecini inceledi ve fermantasyonun Pasteur’un mikropları adı verilen mikroskopik organizmalar (maya dışında) tarafından üretildiğini öne sürdü. Bu mikropların bazı hastalıklardan sorumlu olabileceğini tahmin etti. Pasteur, organizmaların hiçbir şeyden yayılmadığını belirten “spontan nesil” kavramını reddetti; Pasteur, organizmaların diğer önceden var olan organizmaları oluşturduğunu gösterdi. Teorilerini gıdalar ve içeceklere uygulayan Pasteur, yiyecekleri sterilize eden, onu kirleten mikroorganizmaları öldüren bir ısıtma prosesini (Pastörizasyon olarak adlandırdı) icat etti.

Patates Cipsi

Patates cipsi 1853’te George Crum tarafından icat edildi. Crum, Saratoga Springs, New York, ABD’deki Moon Lake Lodge tesisinde Afrikalı bir Amerikalı şefti. Restoranda patates kızartması popülerdi. Bir gün bir akşam yemeği sırasında bir müşteri patateslerin çok kalın olmasından şikayet etti. Her ne kadar Crum daha ince bir porsiyon patates yaptıysa da, müşteri hala memnuniyetsizlik içindeydi. Crum nihayet, aşırı hassas müşterisini rahatsız etmek için çatalla yemesi imkansız çok ince kızartmalar yaptı. Rahatsız olacağına, aksine müşteri şaşırtıcı derecede mutlu oldu ve patates cipsi bu olay sonunda ortaya çıktı. O günden sonra bu çok ince patates kızartmaları menülere eklenmeye başladı.

Pil

Pil, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren bir cihazdır. Her batarya, bir anot (pozitif uç) ve bir katot (negatif uç) olmak üzere iki elektrota sahiptir. Bu iki elektrot arasında, bir elektrolit (sıvı veya katı olabilir) denilen bir elektrik devresi vardır. İki elektrod içeren bu birime bir hücre denir (genellikle voltaik hücre veya yığın denir). Piller, birçok cihaza güç sağlamak için kullanılır. Alessandro Volta, 1800 yılında ilk kimyasal pili icat eden İtalyan fizikçidir.

Aküler, şarj edilebilir kurşun esaslı pillerdir. 1859 yılında Fransız fizikçi Gaston Plante (1834-1889), iki kurşun levhadan yapılmış bir telle birleştirilmiş ve bir sülfürik asit elektrolitine batırılmış bir pil keşfetti; Bu ilk akü idi.

Kuru hücre, bir amonyum klorit (elektrolit) doymuş malzeme ile (ve bir sıvı değil) astarlanmış silindirik bir çinko kabuğa (çinko hem katot hem de kap olarak işlev görür) sahip geliştirilmiş bir voltaik hücredir. Kuru hücre pili, 1870’ler-1870’lerde, Fransa’da Georges Leclanche tarafından bir macun formundaki bir elektrolit kullanarak geliştirildi.

Edison pilleri (ayrıca alkalin piller olarak da adlandırılır), Thomas Edison tarafından geliştirilen gelişmiş bir pil türüdür. Bu pillerin bir alkali elektroliti vardır, bir asit içermez.

Piyano

Modern piyano (piyanoforte), İtalya’nın Padua şehrinde Bartolomeo Cristofori tarafından, yaklaşık 1720 yılında Klavsenden geliştirildi. Yeni enstrümanında narin bir pianissimo (çok yumuşak ses), güçlü bir fortissimo (çok gürültülü, güçlü bir ses) ve her seviyede sesler vardı.

İlk dik dikey piyano 1780 yılında Salzburg, Avusturya’nın Johann Schmidt tarafından yapılmıştır. Londra’daki Thomas Loud, dizeleri çapraz olarak (1802’de) koşuşturan dikey bir piyano geliştirdi ve daha fazla yerden tasarruf sağladı.

Play-Doh Oyun Hamuru

Popüler bir çocuk modelleme kili olan Play-Doh, Noah W. McVicker ve Joseph S. McVicker tarafından icat edildi. 1956’da Play-Doh’a patent verildi.  Orijinal Play-Doh, yalnızca bir renkte, kirli beyaz olarak satıldı. Sonunda birçok renk çıkartıldı. 700 milyondan fazla Play-Doh satılmıştır ancak formülü hala gizlidir.

Polaroid

Edwin Herbert Land (1909-1991), ilk modern ışık polarizörlerini (parlamayı ortadan kaldıran) ve diğer optik cihazları geliştiren, renk algılama mekanizmalarını araştıran ve anlık fotoğraf basım işlemini (Polaroid kamera) geliştiren bir Amerikan fizikçi ve mucitiydi. Land, Polaroid Corp’u 1937’de kurdu.

Posta Kutusu

Gelen postaların kaybolmasını ve ıslanmasını engellemek için kapı önüne veya sokağa koyulan ilk posta kutusu Philip B. Downing tarafından icat edildi. Afrikalı-Amerikalı bir mucit olan Downing, 27 Ekim 1891’de yeni cihazına bir patent aldı.

Poşet Çay

Çay poşetleri Thomas Sullivan tarafından 1908’de icat edildi. İlk çay poşetleri ipekten yapıldı. Sullivan, çay örneklerini minik ipek poşetlerde paketlemeye başlayan New York’taki çay ve kahve tüccarıydı, ancak birçok müşteri bu çayları demledi (çay dolu torba, geleneksel çay yerine demlemek için kaynayan suyun içine doğrudan yerleştirildi. ). Daha sonra çay poşetleri ince filtre kağıdından imal edildi.

Pusula

Bilinen en eski pusula, Han Hanedanlığı döneminde (MÖ 2. yy – MS 2. yy) Çin’de kullanıldı. Bu erken pusula, manyetit cevherinin doğal bir çeşidi olan mıknatıs taşından yapılmıştır. Bronz bir disk üzerine kaşık şeklinde bir mıknatıs taşı parçası yerleştirilir. Mıknatıs taşı daima kuzeyi gösterirdi. Bu erken pusula ilk başta yön bulmak için kullanılmadı; Binaların yapılacağı yerin kehanete göre uygun olup olmadığını belirlemek (Feng Shui gibi) için kullanılmıştır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir