A’dan Z’ye İcatlar – R harfi ile başlayan icatlar

Radar

İlk pratik radar sistemi, 1935’te Scotish fizikçi Sir Robert Alexander Watson-Watt (13 Nisan 1892 – 5 Aralık 1973) tarafından keşfedildi. Sir Robert Alexander Watson-Watt uçakları güvende tutmak için fırtınaları takip etmek için radarı geliştirdi. Radarın icadı müttefiklerin İkinci Dünya Savaşı’nı Almanlara karşı kazanmasına yardımcı oldu.

Radar (Radio Detection And Ranging) kısaltmasıdır. Radar, uzaktaki nesneleri radyo dalgaları göndererek ve geri dönen ekoları analiz etmek için kullanılır. Radar, uzak bir nesnenin nerede, ne kadar büyük, hangi şeklide olduğunu, ne kadar hızlı hareket ettiğini ve hangi yönde ilerleyeceğini belirleyebilir. Radar günümüzde hava durumunu izlemek, hava trafiğini izlemek, gemileri denizde izlemek ve füzeleri tespit etmek için kullanılmaktadır.

Radyo

Radyo, Nikola Tesla tarafından icat edildi. Radyo, 1895 yılında Guglielmo Marconi tarafından geliştirildi ve yaygınlaştırıldı.

Guglielmo Marconi (1874-1937), İtalyan mucidi ve fizikçiydi. 1895’de Marconi, radyo dalgalarının (kablosuz telgraf) kapsama alanını yükseltti ve popülerleştirdi, radyo dalgalarını iletmek ve almak için bir cihaz yani radyoyu icat etti. Bu cihazı ile Atlantik Okyanusu’nun diğer tarafına ilk iletisini 12 Aralık 1901’de gerçekleştirdi. Marconi, 1909’da Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı.

Radyo Teleskop

Bir radyo teleskobu, uzaydaki radyo dalgalarını toplayan bir metal çanaktır. Radyo astronomisi, uzaydaki radyo dalgalarını inceleyerek uzayı keşfetmeyi amaçlamaktadır. Radyo astronomisi, Karl G. Jansky’nin öncülüğünde 1932’de Samanyolu Galaksisinin merkezi bölgesinde, kozmik bir kaynaktan radyo dalgalarını tespit etti. Jonesky’nin keşiflerini okuduktan sonra Gote Reber (radyo dalgalarını odaklamak için 32 fit çaplı bir parabolik çanak kullanarak) ilk gerçek radyo teleskobunu yaptı.

Radyoimmün Test

1959’da Dr. Solomon A. Berson (1919-1972) ve Dr. Rosalyn Sussman Yalow (1921-) Radyoimmün Test’i (RIA) ortaklaşa icat etti. Radyoimmunoassay, hastalık teşhisi için kullanılan, insan kanını ve dokuyu kimyasal olarak analiz eden bir yöntemdir. RIA hastalık teşhis yöntemi tıpta bir devrim yarattı, çünkü sadece küçük bir kan veya doku örneği kullanan ve uyguaması nispeten ucuz ve basit bir testtir. Kan bankaları, kan izlemek için RIA kullanmaktadır. RIA, kandaki şekeri, uyuşturucu kullanımını, yüksek tansiyonu, infertiliteyi ve diğer birçok durum ve hastalığı saptamak için kullanılır. Radyoimmün Test icadı için Yalow, 1977’de Tıp’da Nobel Ödülünü kazandı (1972’de öldüğü için ödülü Berson Yalow teslim aldı). Yalow ve Berson Radyoimmün Test’i patentlemedi; Bunun yerine, insan sağlığına faydalı olmak için RIA’nın genel kullanımına izin verdiler.

Rayon (Bitkisel ipek)

Rayon, odun hamuru veya pamuk atığından yapılmış selüloz esaslı bir elyaftır. Rayon ipek yerine de kullanılır diğer adı bitkisel ipektir. 1855’te İsviçre kimyager Georges Audemars tarafından keşfedildi; süreç 1864’te Fransız kimyager ve sanayici Comte (Kont) Hilaire Bernigaud de Chardonnet (1839-1924) tarafından rafine edildi. Rayon 1910 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Avtex Fibers Inc. tarafından ilk kez ticari olarak üretildi – ilk önce “yapay ipek” olarak adlandırıldı, ancak adı 1924 yılında rayon olarak değiştirildi.

Razor Scooter

Razor scooter, yeni ve çok popüler bir katlanabilir scooter çeşididir. J.D Corp.’da (Çin, Tayvan Changhua’da alüminyum bisiklet parçaları ve elektrikli scooter satan bir şirket) çalışan bir ekip tarafından icat edildi. Şirketin başkanı Gino Tsai, fabrika katlarını daha hızlı bir şekilde dolaşmanın bir yolunu istedi. Ekibin uçak sınıfı alüminyum ve poliüretan jant kullanan mevcut modeli geliştirmesi yaklaşık 5 yıl aldı. 1998’de NSGA Dünya Sporları Fuarı’nda tanıtıldı. İlk Razor scooter’larını sipariş eden Sharper Image Corp oldu. Scooterlar hızla dünya çapında popüler oldu.

Roket

İlk roketler çinliler tarafından yapıldı. Fakat Robert Hutchings Goddard (5 Ekim 1882 – 10 Ağustos 1945), modern roket sistemlerinin babası olarak bilinen Amerikalı bir fizikçi ve mucittir. 1907’de Goddard, bir roketin boşlukta itilebileceğini kanıtlayan kişidir. 1914 yılında Goddard iki ABD patenti aldı: sıvı yakıtlı roketler ve katı yakıt kullanan iki-üç aşamalı roketler. 1919’da Goddard, yüksek irtifalı bir roketi anlatan “Aşırı Yüksekliğe Ulaşmanın Bir Yöntemi” adlı bir bilimsel makale yazdı. Goddard’ın birçok buluşu modern rocketrinin dayandığı temeldir.

Uzun yıllar süren başarısız girişimlerin sonunda, Goddard ilk başarılı roketi, 16 Mart 1926’da Auburn, Massachusetts’teki bir akrabasının çiftliğinden Sıvı yakıt tüketen Nell adlı roketi fırlattı. Uçuş 2 1/2 saniye sürdü; roket 184 feet’lik bir mesafede katetti ve 41 fit’lik bir yüksekliğe ulaştı.

Goddard kısa sürede daha sofistike çok kademeli roketleri, roketleri yönlendirmek için kanatları (1932), roketi kontrol etmek için bir cayro kontrol cihazı ve süpersonik roketleri (1935) geliştirdiği Roswell, New Mexico’ya taşındı. 1937’de Goddard, cayro kontrol cihazını kullanarak dönebilen bir motorlu gimballer üzerindeki ilk roketi piyasaya sürdü. Robert Goddard’ın toplam 214 patenti vardı.

Röntgen

X-ışınları 1895 yılında Wilhelm Konrad von Roentgen (1845-1923) tarafından keşfedilmiştir. Roentgen, opak kalkanların arkasında saklanmış objeleri fotoğraflamasına izin veren bu yeni radyasyon şeklini tanımlayan bir Alman fizikçiydi. Kendi iskeletinin bir bölümünü bile fotoğrafladı. X-ışınları kısa süre sonra tıptaki önemli bir tanı aracı olarak kullanıldı. Roentgen bu dalgaları “X-radyasyonu” olarak adlandırdı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir