A’dan Z’ye İcatlar – T harfi ile başlayan icatlar

Telefon

Alexander Graham Bell (Mart 3, 1847, Edinburgh, İskoçya – 2 Ağustos 1922, Baddek, Nova Scotia) 1876 yılında Thomas Watson’la birlikte telefonunu icat etti. Bell ayrıca Thomas Edison’un icatlarından fonografını geliştirdi. Bell, çoklu telgrafı (1875), foto-duyarlı selenyum hücresini (fotofon, Sumner Tainter ile geliştirilmiş bir kablosuz telefon) ve sağırların konuşmasına yönelik yeni teknikleri icat etti. 1882’de Bell ve kayınbiraderi Gardiner Hubbard, “Science” dergisini satın aldı ve yeniden organize etti. Bell, Hubbard ve diğerleri National Geographic Society’yi 1888 yılında kurdu; Bell, 1898-1903 yılları arasında National Geographic Society’nin başkanıydı.

Telgraf

Samuel Finley Breese Morse (1791-1872) bir Amerikan mucit ve ressamdı. Morse, başarılı bir ressamlık kariyerinden sonra ilk telgrafı 1835 yılında icat etti. (telgraf Avrupa’da da bağımsız olarak geliştirildi).

Bir telgraf teller vasıtasıyla uzun mesafelere elektrik sinyalleri gönderir. Joseph Henry (1797-1878), 1830’da ilk uzun menzilli telgraf cihazını yaptı. Bir tel üzerinden elektrik akımı göndererek, elektromıknatısın devreye girmesi ile bir zilin çalmasını sağladı.

Morse, iş ortaklarından Leonard Gale ve Alfred Vail‘in yardımıyla 1837’de çalışan bir telgraf makinesi patenti aldı. Morse alfabede yer alan harfler ve sayıların karşılığı olarak nokta ve çizgilerden oluşan bir kod sistemi icat etti. (Mors Kodu daha sonra noktalar, çizgiler ve boşluklar kullanmak üzere geliştirildi: örneğin E, nokta T, çizgi çizgi, A noktalı çizgi, N çizgi çizgi, O çizgi çizgi çizgi, ben nokta nokta, S nokta nokta nokta, vb.). 1838 yılına gelindiğinde, Morse dakikada 10 kelime gönderdi. Kongre, Washington D.C. ile Baltimore, Maryland arasında bir telgraf hattı kurmak için 1843 yılında finansman sağladı. Morse, 24 Mayıs 1844’te ilk telgraf mesajını (Washington D.C’den Baltimore’a gönderdi); mesajı şöyleydi: “Tanrı ne yaptı?” Telgraf, uzak mesafe iletişim sistemlerinde devrim yarattı.

Teleskop  – Yansıtmalı Teleskop

John Hadley (1682-1744), ilk yansıtmalı teleskopu inşa eden ve 1731’de (Hadley’in kadranı olarak bilinen) gelişmiş bir Oktant icat eden İngiliz bir matematikçi ve mucittir. Ayın yüzeyinde uzun bir vadi olan Hadley Rille vadisine adı verildi.

Termometre

Termometre Galileo Galilei tarafından 1593 yılında icat edildi. Termometresi cam ampul ve sudan oluşuyordu; sıcaklık değiştikçe ampulün içinde bulunan su yukarı ve aşağı hareket ediyordu.

Kapalı termometre 1641 yılında Grand Duke Ferdinand II tarafından icat edildi. Suyun donma noktasının çok altında donan alkol içeren bir cam tüp kullandı (alkol -175 ° F = -115 ° C’de donar). Hava basıncının etkisini dışlamak için boruyu mühürledi.

Daha sonra alkol yerine civa kullanılmaya başlandı. Alman fizikçi Daniel Gabriel Fahrenheit (1686-1736) 1714’de civanın termometrenin tüpüne yapışmasını önleyen kimyasal bir solüsyon kullanmıştır. 1724’te Fahrenheit ayrıca termometre ölçeğini genişletti; Ölçekte, kaynar suyun sıcaklığı 212 ° F ve suyun donma noktası 32 ° F’dir.

Anders Celsius (1701-1744), Celsius termometreyi tasarlayan İsveçli bir astronomi profesörüdür. Ayrıca, güney yarımkürede yapılan benzer ölçümlerle karşılaştırarak kutup yakınında, bir meridyende bir derecenin uzunluğunu ölçmek için İsveç’in en kuzeyine kadar bir keşif gezisi düzenledi. Bu, dünyanın şeklinin kutuplarda düzleştirilmiş bir elipsoid olduğunu doğrulamıştır. Ayrıca 300 yıldız katalogladı. Celsius asistanı Olof Hiorter ile birlikte Kutup ışıklarının manyetik temelimi keşfetti.

Lord Kelvin (William Thomson, 1824 – 1907), 0 K’nın mutlak sıfır olarak tanımlandığı ve bir derece büyüklüğünün bir derece Celsius’un boyutuyla aynı olduğu Kelvin ölçeğini tasarladı. Su 273.16 K’da donar; su, 373.16 K’de kaynar.

Trafik Lambaları

Garrett Augustus Morgan (4 Mart 1877 – 27 Ağustos 1963), bir Afrikalı-Amerikalı mucit ve işadamı idi. Bir trafik sinyalizasyon sistemi patenti alan ilk kişi oldu. Ayrıca gaz maskesini (ve diğer birçok buluş) geliştirdi. Morganın gaz maskesi madende yeraltına sıkışan madencileri zararlı gazlardan korumak ve kurtarmak için kullanıldı. Kısa süre sonra, Morgan’dan ABD Ordusu için gaz maskeleri üretmesi istendi.

Traktör

Traktör, tarım, inşaat, yol yapımı ve diğer iş projelerinde kullanılan yüksek güçlü ancak düşük hızlı bir araçtır. İlk benzinli traktör Iowa’lı bir demirci olan John Froehlich tarafından 1892 yılında yapıldı. İlk seri üretilen traktörler C.W. Hart and C.H. Parr tarafından Charles City, Iowa’da satıldı.

Tramvay (Elektrikli Tramvay)

Thomas Davenport (Temmuz 9, 1802 -Temmuz 6, 1851), ticari olarak başarılı olan ilk elektrikli tramvayı kuran Amerikalı bir demirci ve mucittir. Vermont şehrinde yaşayan Thomas Davenport, 1834’te bir elektrikli motor icat etti ve 1835’de küçük bir elektrikli demiryolu açtı. 1837’de (elektrikli demiryolunda) “Manyetizma ve elektromanyetizma ile makinelerin tahrik edilmesinde iyileştirmeler” için bir cihazı patentledi. Davenport daha sonra New York’ta bir atölye açtı ve kendi tasarladığı motorlarla çalışan bir matbaa kurdu ve elektromanyetizma üzerine bir dergi yayınladı.

Tuvalet Kağıdı

Joseph Gayetty 1857’de tuvalet kağıdı icat etti. Yeni tuvalet kağıdı düz tabakalardan oluşuyordu. Gayetty’nin icadından önce, insanlar dergi ve gazete  sayfalarını veya yaprakları kullanıyordu. Ne yazık ki, Gayetty’nin icadı başarısız oldu. Walter Alcock (İngiltere) daha sonra ruloda tuvalet kağıdı geliştirdi (düz kağıtlarda değil). Buluş yine başarısız oldu.

1867’de Thomas, Edward ve Clarence Scott (Philadelphia, Pennsylvania, ABD’den kardeşler), küçük bir delikli kağıt rulosundan oluşan tuvalet kağıdının pazarlanmasında başarılı olmuşlardır. Yeni tuvalet kağıdını bir itme arabası ile sattılar – bu Scott Paper Company’nin başlangıcıydı.

Tornavida

Bilinen en eski tornavida 15. yüzyıldan kalmıştır. Ardından şövalye zırhında yivli vidalar (tornavida ile takılmıştır) kullanıldı. Biri New York City New York Metropolitan Museum of Art’da sergileniyor.

Toz İçecek

Toz haline getirilmiş ilk içecek olan Kool-Aid 1927’de Nebraska Omaha’nın kimyager Edwin Perkins tarafından icat edildi. Kool-Aid aslen sıvı haldeydi   ve 4 onsluk şişelerde satılıyordu. Daha sonra paket halinde toz halinde satılmıştır. Yedi meyvenin; Vişne, Limon-Kireç, Üzüm, Turuncu, Kök Bira, Çilek ve Ahududu gibi toz içecekleri vardı. Kool-Aid fabrikası daha sonra Illinois, Chicago’ya taşınmış ve 1953 yılında General Foods Corporation tarafından satın alınmıştır.

Tükenmez Kalem

Sızdırmayan ilk tükenmez kalem, 1935 yılında Macar kardeşler Lazlo Biro ve Georg Biro tarafından icat edildi. Lazlo bir kimyager, Georg ise gazete editörü idi. Daha önce deri işaretlemekte kullanılan bir bilyeli kalem türü 1888 yılında Amerikan John Loud tarafından geliştirilmişti. Ancak Loud’un kalemi mürekkep sızdırıyordu ve bu durum günlük kullanımda yazı yazmak için pratik değildi. Biro kardeşler yeni bir mürekkep türü geliştirdiler, mürekkep ile birlikte bilyeli kalem buluşlarını patentlediler. Ardından Güney Amerika’da Arjantin’de ilk ballpoint (Tükenmez Kalem) üretim tesisini açtılar.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir