A’dan Z’ye İcatlar – Y harfi ile başlayan icatlar

Yapışkan Şeffaf Bant

Richard G. Drew (1899-1980), maskeleme bandı ve şeffaf yapışkan bant (ayrıca selofan bant, para bandı, izole bant veya Scotch bandı olarak da bilinir) tarafından icat edildi. Richard Drew, o sırada 3M şirketi için çalışan bir mühendisti.

Drew’un ilk bandı 1923 yılında ressamlar için yapılmış maskeleme bandıydı (bu bant ressamların iki renk arasında düz bir sınır çizmesine yardımcı olmak için tasarlandı). Bu erken maskeleme bandı, sadece kenarlarında yapışkan olan kağıttan yapılmış geniş bir banttı. Drew 1930’da Scotch ™ Markalı Selüloz Bant olarak adlandırılan daha iyi bir bant yaptı. Bu bant dünya çapında benimsenen açık, çok amaçlı bir yapışkan bant oldu. İlk bant kesme cihazı 1932’de başka bir 3M çalışanı John A. Borden tarafından icat edildi.

Yara Bandı

Yaralar için bandajlar antik zamanlardan beri vardı, fakat daha kolay bir pansuman yöntemi için bir yapıştırıcıyla birleştirilmesi Earle Dickson (Johnson & Johnson şirketinde pamuk satın almacısı) tarafından icat edildi. Dickson, 1920’de BAND-AID®’ yara bandını mükemmelleştirerek ev kullanımı için küçük, steril yapışkan bir bandaj haline getirdi. Dickson, birçok mutfak kazası geçir ve kullanımı kolay bir yara bandajına ihtiyaç duyan sakar eşi için BAND-AID®’i icat etti. Dickson, Johnson & Johnson şirketinin başkan yardımcılığına terfi etti.

Yazar Kasa

İlk Mekanik yazarkasa 1879’da James Ritty (1836-1918) tarafından icat edildi ve patent alındı. Ritty Dayton, Ohio’da bir lokalde bekçilik yapıyordu. National Manufacturing Company şirketini kurdu ve Yazarkasasını “Dürüst Kasiyer” adıyla satmaya başladı. Bir satış işlemi tamamlandığında, yazarkasa bir zil çalıyordu ve tutar makinenin önündeki büyük bir kadran üzerinde kaydediliyordu. Her satış sırasında, tezgahtarın satışları takip edebilmesi için kağıt kasete delik açılıyordu böylece günün sonunda tüccar delikleri toplayarak hesaplama yapabiliyordu.

John H. Patterson (1844-1922) Ritty’nin patentini ve şirketini 1884 yılında satın aldı. Patterson, şirketin adını National Cash Register Company  (Ulusal Nakit Kayıt Şirketi) kısaca NCR olarak değiştirdi. Patterson, tüm işlemlerin yazılı bir kaydını tutan bir kağıt kaset ekleyerek Ritty’nin yazarkasasını geliştirdi.

1906’da Charles F. Kettering (NCR çalışanı) elektrikli bir yazar kasa geliştirdi (Kettering daha sonra General Motors için çalıştı ve arabalar için elektrikli ateşleme sistemini icat etti).

Ulusal Nakit Kayıt Şirketi, daha sonra ATT tarafından 1991’de satın alınana kadar NCR olarak adlandırıldı. 1996’da ATT’den ayrıldığı zaman tekrar NCR ismine dönüş yaptı. NCR halen dünyanın en büyük yazarkasa sistemleri üreticilerinden biridir.

Yoyo Oyuncak

Yoya, en eski oyuncaklardan biridir. Yo-yo, antik Romalılar ahşap ve metal yo-yo’larla oynarken, 2.500 yılı aşkın süredir kullanılan bir oyuncaktır. “Yo-yo” kelimesi, “geri gelmek” anlamına gelen Tagalog dilinde bir kelimedir.

Yürüyen Merdiven

Bir yürüyen merdiven, insanların binanın zeminden yukarıya kolaylıkla çıkmasını sağlayan hareketli bir merdiven türüdür. Yürüyen merdiven, 1891’de Amerikalı mucit Jesse W. Reno tarafından icat edildi. “Eğimli asansörü” üzerinde, yaklaşık 25 derecelik bir eğimle bir konveyör bandına tutturulmuş kama şeklindeki bir destek üzerine yolcular bindi. bu yürüyen merdivende, sabit bir korkuluk (kısa süre sonra hareketli bir korkuluk ile değiştirildi) vardı.

1890’lı yılların sonunda Georg A. Wheeler ve Charles D. Seeberger Wheeler’in patentini satın aldılar. Geliştirmelerin ilki yürüyen merdivene yatay basamaklar eklenmesi oldu. Otis şirketi daha sonra yürüyen merdiven için patentleri onlardan satın aldı ve dünya çapında pazarladı. Otis Şirketi ilk defa yürüyen merdiven (escalator) kelimesini 1900 Paris Expo Fuarında kullanıldı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir