İlginç icatlar

ilginc-icatlar-buluslar

Bazı buluşlar insanların hayatlarını kurtarır, bazıları hızlandırır veya kolaylaştırır. Ampul, otomobil, telgraf gibi icatlar ve uzay yolculuğu gibi büyük yaratımlar, insanlık tarihini sonsuza dek değiştiren devrimler başlatabilir. Eğer insanlığın tek amacı kar elde etmek olsaydı bu gün telgraf, kuduz aşısı, antibiyotik, televizyon gibi yararlı icatlar var olamazdı. Bunların yanında sahibine para kazandırmaktan başka hiç bir faydası olmayan, şarkılar çalarak dans eden plastik balık gibi ilginç buluşlar da var.

Bu ilginç ama basit icat fikirleri bize şu iki soruyu sorduruyor: Önce “Bunu neden ben düşünmedim?” Sonra,  “Ben bunu neden aldım?”

Bu yazıda, insan yaratıcılığının ilginç ve şaşırtıcı türleriyle, bir ton para kazanan ürünlerini ele alacağız. İlginç icatların yenilik üzerine nasıl harekete geçirildiğini, nasıl büyüdüklerini ve ne kadar karlı olduklarını inceleyeceğiz.

Kim bilir? Belki de bu yazı size ilginç bir icat yapma konusunda ilham verecektir.

İlginç İcatlar Listesi – İlginç icatlar ve Mucitleri

Bazı buluşlar bize ilginç, bazıları aptalca ve bazıları da gereksiz şeyler olduğunu düşündürtüyor. Bazen ise gerçek bir ihtiyaca cevap vermek için görünüşte aptalca olan bir şey ortaya çıkar. İşte sahibine milyonlarca dolar kazandıran 10 ilginç İcat ve Buluş

10 – Doggles – Köpek Güneş Gözlüğü

Doggles-kopek-gozlugu

Doggles köpeklerin Ray-Ban’ı. Evcil hayvanınızın gözlerini sadece güneşin parlak ışığından korumakla kalmıyor daha fazlasını yapıyor. Toz, pislik, rüzgar ve UV ışınlarını engelliyor.  Köpeklerin gözlerinin gözyaşı üretilmesini önleyen olağandışı bir otoimmün bozukluk, göz hastalıkları gibi durumları hafifletmeye yardımcı oluyor.

Ev köpekleri, av köpekleri tarafından sıklıkla kullanılmasının yanı sıra Doggles, ABD ordusunun üniformalı köpeklerinin, Afganistan ve Irak’ta çölde, rüzgârlı ve kumlu ortamda başarıyla görev yapmasını sağladı.  Ayrıca Arama-kurtarma köpeklerini koruyucu özelliklerin eklenmesi için çalışmalar sürüyor.

Doggles’in mucidi Roni Di Lullo, köpeği Midknight’ın güneş ışığına karşı hassas olduğunu farkettikten sonra icadı için çalışmalara başladı. Önce insan güneş gözlüğü ve spor gözlüklerle denemeler yaptı. Sonunda bir köpeğin kafasınına uyacak şekilde geliştirmeleri yaptı. Köpek gözlükleri Diamond Springs, California’daki Doggles, LLC şirketinde üretiliyor. Şirket bu gözlüklerden 19.90 dolardan başlayan fiyatlarla milyonlarca sattı.

9 – Snuggie – Kollu Battaniye

snuggie-kollu-battaniye

Soğuk bir Aralık günü koltukta oturduğunuzu ve bir kitap okuduğunuzu düşünün. Çok soğuk olduğu için bir battaniyenin altına girmeye karar verdiniz. Fakat o da ne! battaniyenin altında kalan kollarınızla kitabı tutamıyorsunuz. Battaniye ellerinizi kullanmanıza engel oluyor. Dışarı çıkarsanız kollarınız üşüyor! Ne yaparsınız? Hemen bir Snuggie veya daha az popüler olan rakibi Slanket gibi kollu battaniyelerden bir tane alıp keyfinize bakarsınız.

Tabii ki, hava soğukken üstünüze bir bornoz ya da hırka da giyebilirsiniz, ama eğlencesi nerede?

Satışları hala devam eden Snuggie, 2008 sonbaharında ve 2009 Noel’inde battaniye başına 10 ila 20 dolar arasında bir fiyatla 20 milyondan fazla Amerikalı tarafından satın alındı. Çocuklar ve evcil hayvanlar için Snuggie modelleri çıkartıldı. Snuggie etkinlikleri düzenleniyor. İnsanlar uçaklara snuggie giyerek biniyorlar, spor karşılaşmalarına snuggie ile gidiyorlar, barlarda snuggielerini giyerek toplanıyorlar.

Slanket, 1998’de (Snuggie’den önceki adı) Maine’de bir uyku tulumu kullanılarak Gary Clegg tarafından icat edilmiştir. Clegg’in annesi, soğuk yurt odasında kullanması için tek kollu bir battaniye yaptı. Clegg daha sonra bunu iki kollu olarak yeniden tasarladı.

8 – Magic 8 Ball (Sihirli 8 Topu)

Magic-8-Ball

Magic 8-Ball, 1950’lerde Albert Carter ve Abe Bookman tarafından icat edilen ve Mattel tarafından üretilen geleceği hakkında bilgi veremeye yarayan bir çeşit sihirli küre oyuncağıdır. Kurguda, çoğunlukla doğru, yanlış veya istatistiksel olarak imkansız gibi yanıtlar veren mizahi bir oyuncaktır.

Albert Carter annesinin gittiği bir falcıda gördüğü sihirli küreden esinleeerek silindirik bir cihaz icat etti. 1944 yılında patent başvurusunda bulundu. 1946 yılında Abe bookman ile ortaklık yaparak Alabe Crafts, Inc. şirketini kurdu ve bu cihazı The Syco-Seer adıyla pazarladı. Carter, 1948’de patent verilmeden bir süre önce öldü. Ortağı Bookman, Syco-Seer’de iyileştirmeler yaptı ve oyuncağı 1948’de, yanardöner bir kristal topa dönüştürdü. Başarısız olsa da, yenilenen ürün Chicago’da Brunswick Bilardo’nun dikkatini çekti. Firma 1950’de Alabe Crafts’tan geleneksel bir siyah-beyaz 8 numaralı bilardo topu formunda bir versiyonunu yapmalarını istedi. Ondan sonra topun satışları patladı.

7 – Koosh Ball

Koosh-Ball

Koosh topu, yumuşak bir kauçuk topa tutturulmuş kauçuk iplerden yapılmış ilk kez 1988 yılında patenti alınmış bir oyuncak toptur. Top, yaklaşık 2.000 doğal kauçuk filamentden oluşur ve çeşitli renk kombinasyonları vardır.  Archie Comics tarafından çizgi roman mini dizisi haline bile getirildi.

Koosh topları, çocukların motor becerileri geliştirmelerine yardımcı olmak için başlangıç tenis egzersizlerinde sıklıkla kullanılır.

Çocuklarının daha kolay yakalayabileceği bir top icat etme fikrindeki mucit Scott Stillinger yumuşak bir kauçuk çekirdeği saran bir dizi kordele ile birlikte birkaç lastik bandı bağladı. Elinde tuttuğu kauçukça sarılmış olan milyonlarca dolarlık bir fikri olduğunu en başta farkedememişti.

Stillinger icadını bir oyuncak şirketine sattı. Koosh’u satın alan şirket bir süre sonra, oyuncak devi Hasbro’ya 1997’de 100 milyon dolardan fazla bir fiyata sattı. Çok renkli elastik top milyonlarca adet sattı. Koosh, 1988 yılbaşında pazara hakim durumdaydı.

2017 itibarıyla, Koosh topları Hasbro tarafından üretilmeye başlandı. Marka Koosh Galaxy adıyla farklı ürün gruplarına geçti. Orijinal Nerf topuna benzeyen köpük topları yayan oyuncak patlatıcılardan oluşuyor.  Angry Birds ve Star Wars ile çapraz promosyon yapıldı. Star Wars Bölüm 1’de ki Sebulba Koosh karakterine hayat verdi.

6 – Plastic Wishbone (Plastik Lades Kemiği)

Plastic-Wishbone-plastik-lades-kemigi

Belgeseller büyük mucitlerin özelliklerinin başkalarının yapmadığı fırsatları algılamaları olduğu konusunda ısrar ederler. Bazen de bu fırsatların gözümüzün önünden uzaklaşmasının iyi bir nedeni vardır: Fikrimizi açıkladığımızda gülünç duruma düşmek istememizdir.

Dünyanın plastik lades kemiği teknolojisi gibi devrimci bir ilerlemeyi beklediğini kim bilebilirdi ki? Tabii ki Ken Ahroni; Plastik Lades Kemiği’nin mucidi ve Lucky Break Wishbone Corp’un kurucusu. Türkiye tatili sırasında aklına gelen plastik lades kemiği üretme ve satma fikri üzerine, arkadaşlarıyla  yaptığı komik tartışmalardan sonra geldi. Ona göre, yalnızca veganların değil herkesin bir lades kemiği olmalıydı – çünkü görünüşte bu çok gerekliydi.

Ahroni, orjinal lades kemiği gibi kırılacak, bir plastik için bir sürü lades kemiği alıp denemeler yaptı. Sonunda başarılı bir plastik lades kemiği yapmayı başardı. Şirket, bu kemiklerin 4 tanesini 3.99 dolara, hatta 400 tanesini 195.99 dolara satıyor.

5 – Big Mouth Billy Bass – SingingFish (Şarkı Söyleyen Balık)

Singing-Fish-sarki-soyleyen-balik

Duvarda asılı duran, Big Mouth Billy Bass, Boogie Bass veya Rocky Rainbow adlarıyla piyasaya sürülen ve şarkıya göre danseden bir hediyelik eşyadır. Big Mouth Billy Bass, 16 Aralık 1998’de icat edilen ve 1 Ocak 1999’da satılmaya ve 2000’li yılların başlarında popüler olan, Largemouth bass türündeki bir balık şeklinde, şarkı söyleyen animatronik bir oyuncaktır. Gemmy Industries ürün geliştirme genel başkan yardımcısı Joe Pellettieri tarafından tasarlandı. Bobby McFerrin’in şarkısı “Don’t Worry, Be Happy” ve Al Green’in şarkısı “Take Me To The River” şarkılarını söylerken kuyruğunu oynatıyor ve şarkının çıkış yerlerinde başını bir kişiye doğru döndürüp bağırıyormuş gibi yapıyor.

2000’li yılların başında “şarkı balığı”, muazzam bir popülerlik yakaladı. Mağazalar her saat yüzlerce şarkı balığı sattı. Balık satışları sadece 2000 yılında 1 milyonu geçti.

Başka balık türleri, ıstakozlar, geyik, ayı ve hatta Noel ağaçları gibi taklitçileri çıktı. Popülaritesi zamanla azaldı. Şu anda bazı dükkanlarda hala satılıyor olsa da neredeyse hiç talep görmüyor.

4 – Billy-Bob Teeth

billy-bob-disleri

1993 sonbaharında, Missouri Springfield’daki Missouri Eyalet Üniversitesi’nde bir kolej futbol maçında, Rich Bailey adlı bir dişhekimliği öğrencisi ile bir girişimci olan Jonah White tanıştığında, dünyanın gülümseme şekli sonsuza dek değişti. Takma ve oldukça komik görünüşlü bu dişler bir anda çok popüler oldu.

Bugün, Billy Bob Teeth Company, dünyadaki ülkelerin % 95’inde satılan, 1998’den beri 1,8 milyon dolar hasılat elde eden, 20 milyondan fazla Billy Bob Diş’i üretti! Şu anda 300 den fazla ürüne sahip olan firma Billy Bob Emzikleri ile pazarını daha da genişletti.

3 – Furby

furbie

Kürklü, koca kulaklı ve kuş gagalı ve ingilizce konuşabilen bir oyuncak Furby. 1990’ların sonunda pazardaki en çok satan oyuncak oldu.

1998’de Tiger Electronics tarafından piyasaya sürülen Furby, 6 inç (15.2 santimetre) boyunda, renkli kürklerle kaplıydı. Oyun oynayabilir ve bedenini kıpırdatabiliryordu. Tiger, elektronik bir robot olan oyuncak piyasadaki ilk yaygın olarak “yapay zeka” kullanan oyuncaklarından biri oldu.

Furby’nin en önemli özelliği, İngilizce öğrenmekti; Aslında, ilk satın alındığında anlamsız bir dil konuşuyor zamanla bu anlamsız kelimeleri, ingilizce kelimelerle değiştirmek üzere programlanmıştı. Bir Furby diğer bir Furby ile bir araya getirildiğinde, ikisi de bazı insanların yaptığı gibi anlamsızca konuşmalar yapıyordu.

Bir hamster ve baykuş karışımı bir canavarı andıran ve tatil sezonu lansmanını takiben 2000 yılına kadar olan satışrakamlarıyla ,  bir “must-have” “almayanı dövüyorlar” oyuncak olma döneminden geçti. 40 dolarlık bir fiyat etiketi ile piyasaya çıktı. Orijinal üretim, üç yıl boyunca Noel Furby, Cadılar Bayramı Furby ve hatta 2000 Başkanlık Seçimi Furby’si dahil olmak üzere, şekiller, boyutlar ve temaların yer aldığı içinde 40 milyondan fazla Furbie satıldı, 1998’de 1.8 milyon, 1999’da 14 milyon dolar para kazandı. Konuşma yetenekleri 24 dile çevrildi.

2 – Tamagotchi (Sanal Evcil Hayvan)

Tamagotchi

90’lı yıllarda bu sefer bir evcil hayvan dijital olarak simüle edildi. Pille çalışan, yumurta biçimli anahtarlık şeklinde, beslediğiniz ve sanal dışkılarını temizlediğniz bu elektronik “sanal evcil hayvanlar” sıcak kek gibi satıldığı için bir döneme damgasını vurdu.

Japon oyuncakçı Bandai, 1996’da Japonca “yumurta” ve ingilizce “izleme” anlamına gelen kelimelerini birleştirerek “Tamagotchi” adını verdiği bir oyuncak ortaya çıkardı. Önce Tamagotchi’yi açıyor, ona bir isim veriyordunuz. Sonra cihazın üzerindeki düğmeler ile onu beslemek, onunla oynamak, uyutmak ve kakasını temizlemek için uğraşıyordunuz. Zamanla, siyah beyaz LCD ekrandaki yaratık büyüyor ve farklı sürümlere dönüşüyordu. – yeterince iyi baktıysanız, yani.

Yeni doğan Tamagotchi’ye sürekli olarak dikkat edilmesi gerekiyordu. Eğer bakılmazsa ölüyor ve sürecin baştan başlayabilmesi için cihazın sıfırlanmasını gerekiyordu. Tamagotchi, çocukların ev ödevlerini aksatma pahasına oyuncakla ilgilendiklerini fark eden ebeveynler ve öğretmenler tarafından eleştiriler alıyordu.

Bandai firması saniyede bir Tamagotchi sattığını iddia ediyordu. O günden bu yana 70 milyondan fazla satıldı ve birkaç takliti ortaya çıktı.

1 – Pet Rock (Evcil Kaya)

pet-rock

Şimdi ilginç, komik ve kârlı icatlar listemizdeki son ve en ilginç olanına sıra geldi. Elektronik değil, muhtemelen en orijinal sanal evcil hayvan – ve mucidini hemen hemen bir gecede milyoner yaptı. Aralarında tüm zamanların en garip buluşu olan, milyonlarca dolar kazandıran şey, aslında bir icat bile değildi: Pet Rock yani Evcil Kaya.

Kaliforniya’dan bir reklamcı olan Gary Dahl, taşların evcilleştirilmesi ve pazarlanması için ilginç bir yol buldu. Gary Dahl, bir inşaat malzemesi  tedarikçisinden sıradan gri çakıl taşları satın aldı ve bunlara iki tane göz yapıştırarak evcil hayvan olarak sattı. Bazı modellerde boyalı yüzler de vardı.

Dahl, evcil kayasını; asla beslenmeye veya temizlenmeye ihtiyaç duymaz, mükemmel bir evcil hayvan olarak pazarladı. Sahipleri, “Pet Rock” ile birlikte verilen mizahi bir elkitabında özetlendiği gibi, onunla konuşabilir, isim verebilir veya ona basit hileler öğretebilirdi. Birçok pet rock sahibi onları boyadı ya da evcil kayalarını kişiselleştirmenin başka yollarını buldu.

Pet Rock 1975 yılında 3.95 dolara piyasaya çıktı – mevcut ekonomik değerlere göre yaklaşık 16 dolar. Sadece altı ay içinde Dahl, 2011 dolarıyla 56 milyon dolara tekabül eden 5 milyondan fazla pet kaya sattı Kayaların maliyeti, teslim edilmesi dahil her biri 95 sent oldu.

Pet Rock son yıllarda tekrar internette satışa çıktı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir