İlk Dokunmatik Telefon

ibm-simon-ilk-dokunmatik-telefon

İlk dokunmatik telefon hangisi, dokunmatik telefonu kim buldu merak ediyor musunuz? O zaman İlk dokunmatik ekranlı telefonun tarihi ile ilgili bilgilere göz atalım.

Pek çok kimse, dokunmatik ekran sensörünü ve onu kontrol eden yazılımının, ekran ya da anakart üreticileri tarafından değil, pazar sonrası sistem entegratörleri tarafından geniş bir yelpazede üretildiğini bilmiyor. Dünyadaki çip ve anakart üreticilerininde içinde olduğu sektördeki neredeyse her firma, dokunmatik ekran kullanıcı arabirimi ve bileşenlerini geliştirmek için çalıştılar. Zamanla teknoloji firmaları dokunmatik ekranları her ürünün temel tasarımına entegre etmeye başladı.

Dokunmatik ekranın tarihi ve gelişimi

Dokunmatik ekranın tarihi ilgili bu ayrıntıları atlayabilir ve doğrudan ilk dokunmatik ekranlı telefonla ilgili ayrıntıları öğrenebileceğiniz bir sonraki başlığa geçebilirsiniz.

Yirminci yüzyılın ikinci yarısında bilgisayarın hızla yükselişi sırasında, insanlar bilgisayarla etkileşime geçmenin bir sonraki en iyi yolunu arıyorlardı. Punched kartların ve kağıt bandın ilk günlerinde bilgisayarlar çok hantaldı, bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler ilerledikçe klavyeler ortaya çıkmaya başladı.  1960’lı yıllarda ABD’li mucit Douglas Engelbart, bilgisayarla insanın etkileşiminde bir kilometre taşı olan mouse – bilgisayar faresini icat etti.

Dokunmatik Ekranın İcadı

1971’de Dr. George Samuel Hurst elektronik dokunmatik ekran arayüzünü icat ettiğinde bir sonraki sıçrayış gerçekleşti.  Kentucky Universitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışırken, bir şerit tablosundan büyük miktarda veri okumasını gerektiren zorlu bir görevle karşı karşıya kaldı. Bu çalışmanın normalde, lisansüstü öğrencileri tarafından tamamlanması için en az iki ay süre gerekiyordu. Daha kolay bir yöntem üzerinde çalışmaya karar verdi.

Hurst Elograph adını verdiği bir koordinat ölçme sistemi icat etti. Elograph; kullanıcının bir stylus’la (Kalem) nereye baskı yaptığını ölçebilen bir giriş tabletiydi. Hurst, cihazın üretmek ve satabilmek için Elographics şirketini (Elo TouchSystems) kurdu. Hurst ve ekibi konsepti geliştirmek için, bir ekranın üstünde oturabilen şeffaf bir versiyon üzerinde çalışmaya başladılar. Üç yıllık çalışmadan sonra başarılı oldular. Dört yıl sonra, 1977’de, bugün dokunmatik ekranlar için en popüler teknoloji haline gelen, şeffaf Five-wire dirençli dokunmatik ekran sistemi icat etmişlerdi. Bu modern dokunmatik ekran dayanıklıydı ve yüksek çözünürlük sunuyordu.

İlk dokunmatik ekranlı telefon ne zaman icat edildi?

İlk dokunmatik telefon projesi 1992’de IBM tarafından başlatıldı. Frank Canova tarafından tasarlanan Simon, bir PDA’nın özellikleriyle birleştirilen ilk telefondu. IBM Simon ilk akıllı telefon olarak da anılmaktadır. 1994’te Simon Personal Communicator adı altında Atlanta, Georgia’da bulunan bir Amerikan telekomünikasyon şirketi BellSouth, tarafından tüketicilere tanıtıldı  ve satıldı.

ilk dokunmatik ekranlı telefon hangisi

Arama yapma, mesaj gönderme ve alma gibi özelliklerin yanı sıra e-posta, faks, takvim, randevu zamanlayıcı, hesap makinesi, dünya saati, elektronik not defteri, adres defteri vb. gibi çok kullanışlı uygulamaları vardı.

İlk dokunmatik ekranlı telefonda işletim sistemi (OS) nedir?

Simon, Datalight ROM-DOS işletim sistemini kullanıyordu ve IBM, bu ilk akıllı telefon için güzel bir dokunmatik ekran arabirimi yarattı. İşletim Sistemi Disk İşletim Sistemi olmasına rağmen herhangi bir DOS komut istemi bulunmuyordu. Komut istemi üzerine Navigator.It adını verdiği, üçüncü taraf uygulamaları çalıştırabilen ve yükseltilebilir bir kullanıcı arabirimi yazılım katmanı oluşturdu. Georgia da kurulmuş olan PDA firması Simon için “DispatchIt” adlı tek bir üçüncü taraf uygulaması geliştirdi. DispatchIt; bir bilgisayardan IBM Simon Telefona bağlanmayı ve işlem yapmayı sağlayan bir Uzak Masaüstü yazılımıydı. Fiyatı PC yazılımı için 2.999 $ ve her bir Simon yazılım istemcisi için 299 dolardı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

3 Replies to “İlk Dokunmatik Telefon

  1. BEN 7 YAŞINDA İKEN BİR GÜN ANNEME DOKUNMATİK EKRANLI TELEFONU İLK KİM BULDU DİYE SORMUŞTUM. ANNEM DE BİLMİYORUM DEMİŞTİ. BEN DE İNTERNETTEN ARA DEDİM. ANNEMİN AÇTIĞI İNTERNET SİTESİNDE ÇOK KARMAŞIK KELİMELER VARDI.
    BEN DE ANLAMADIM. ŞİMDİ 10 YAŞINDAYIM VE BU SORU YİNE AKLIMA GELDİ. YİNE ANLAMADIM . ARTIK BÜYÜKLER BU TARZ SORULAR MERAK ETMİYORLAR ÇÜNKÜ MERAKLI BÜYÜK YOK. ÖRNEĞİN IBM YERİNE (IBM NİN NE OLDUĞUNU BİLMEDİĞİM İÇİN ONA BİR ŞİRKET DİYECEĞİM) BİR ŞİRKET DESENİZ VE DİĞER KARMAŞIK KELİMELER YERİNE ÇOCUKLARIN BİLDİĞİ KELİMELER KOYSANIZ ÇOK DAHA İYİ OLACAK. ÇÜNKÜ MERAKLI BÜYÜK KALMADI. VE ÇOCUKLAR DA MERAK ETTİKLERİ ŞEYLERİ TAM ANLAYAMIYORLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir