İlk Uzay Araştırmaları

uzay-arastirmalari

İlk Uzay çalışmaları, ilk roketler uzaya gönderildiği 1950’li yıllarda başladı. Uzay ajansları RKA (Rusya Federal Uzay Ajansı) ve NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), on yıllar boyunca insanları, hayvanları, bitkileri ve daha fazlasını uzaya gönderdi. Uzal araştırmaları sırasında meydana gelen ilklere bir göz atın.

Uzaya Çıkan İlk Canlı

Laika adındaki bir köpek uzaya çıkan ilk hayvan oldu. 1957’de Sputnik 2 ile uzaya fırlatıldı. Fırlatma sırasında ve uzayda bir süre hayatta kaldı. fırlatmadan bir hafta sonra havasızlıktan dolayı Laika öldü.

Bir yıl sonra yörüngede bozulma meydana geldikçe uzay aracı yörüngesinden çıkarak Dünya’nın atmosferine yeniden girdi. Isı kalkanlarının olmaması nedeniyle uzay aracı dünyaya düşerken, Laika’nın cesediyle birlikte yandı.

Uzaya Çıkan İlk insan:

Sovyet kozmonotu olan Yuri Gagarin, 12 Nisan 1961’de Vostok 1 ile uzaya çıktı. Uçuşu 1 saat 45 dakika sürdü ve Dünya etrafında bir kez yörüngede döndü. Gagarin, yeryüzünün uzaydan bakıldığında  “Çok güzel bir haleye, gökkuşağına”  sahip olduğunu söyledi.

Uzaya Çıkan ilk Amerikalı

Alan Shepard, 5 Mayıs 1961’de Mercury 3 ile uzaya çıkan ilk Amerikalı olmak için uzaya fırlatıldı. Uzay aracı yörüngeye erişmedi, ancak Atlas okyanusuna paraşütle inmeden önce 116 mil (185 km) yüksekliğe çıktı ve 303 mil (484 km) yolculuk yaptı.

Dünyanın Çevresini Dolaşan ilk Amerikalı

20 Şubat 1962’de Friendship 7 kapsülü ile astronot John Glenn, beş saatlik bir uzay uçuşu ile üç kez dünya çevresinde tur attı. John Glenn Dünya’nın etrafında dolaşan ilk Amerikalıydı.

Uzaya Çıkan ilk Kadın

Valentina Tereshkova, 16 Haziran 1963’te Vostok 6 ile uzaya çıktı.

Uzaya Çıkan ilk Amerikalı Kadın:

18 Haziran 1983’te uzay mekiği Challenger da görev yapan Sally Ride uzaydaki ilk Amerikalı kadındı.

Uzaydaki en Genç Amerikalı:

Uzaydaki ilk Amerikalı kadın olmasının yanı sıra Sally Ride, 1983’te Challenger’a bindiğinde 32 yaşındaydı, uzaya çıkan en genç insan oldu.

Uzaya İkinci Kez Çıkan İlk Kişi:

1965 yılının Mart ayında Gemini 3 uzay aracının ilk uçuşunda, Gus Grissom’u mürettebatına dahil etti. Apollo 1, Gemini 3, Mercury-Redstone 4 uzay görevlerinde yer aldı.

İlk Uzay Yürüyüşü

Bir Sovyet kozmonotu olan Alexei Leonov, 18 Mart 1965’te uzayda bulunduğu sırada, uzay aracının dışına adım atan, ilk uzay yürüyüşünün tadını çıkaran ilk insan oldu. Voskhod 2 gemisinden 17.5 feet (5,33 mt) uzaklaştı ve 12 dakika dışarda kaldı.

Uzay Yürüyüşü Yapan ilk Amerikalı:

Gemini 4 görevi sırasında Ed White, uzay yürüyüşü olarak da bilinen 21 dakikalık EVA (Ekstra Araç Aktivitesi) yaptı.

İlk Kadın Uzay Aracı Pilotu:

Eileen Collins, uzay mekiği Discovery’yi 1995 yılında pilot olarak kullandı.

Aya Çıkan İlk İnsan:

Ünlü sözleriyle, “Bu küçük adım, insanlık için dev bir sıçrayıştır.” Apollo 11 görevinde Neil Armstrong, 20 Temmuz 1969’da Ay yüzeyine adım atarak Ay’daki ilk insan oldu.

Aydaki İkinci İnsan:

Armstrong’un Apollo 11 mürettebatı Buzz Aldrin, 20 Temmuz 1969’da da ayda yürüyen ikinci kişiydi.

İlk Tekrar Kullanılabilir Uzay Roketi:

Daha önceki uzay araştırmalarında bir uzay roketi bir kere kullanılabiliyordu. yeni bir uzay görevi için yeniden bir roket yapılması gerekiyordu. SpaceX ve Blue Origins firmaları insanları ve eşyaları uzaya götürüp getirmek için roketler geliştiriyorlar. 23 Haziran 2015’te Blue Origins tarafından yeniden kullanılabilir bir uzay roketi modelinin ilk lansmanı yapıldı.

Uzay ile ilgili ilginç Bilgiler

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir