Indesit kimin, Sahibi kim

1975 yılında Vittorio Merloni tarafından Merloni Elettrodomestici SpA İtalya’da kuruldu. Merloni Elletrodomestici, 1987’de Indesit’i satın aldı. 2005 yılında firmanın adını Indesit Company S.p.A olarak değiştirdi. 1980’li yıllarda yabancı beyaz eşya üreticileri sektördeki bütün italyan üreticilerini satın alınca Merloni sektörün önde gelen yerli üreticisi oldu. 1986’da borsaya açıldı.

Indesit’i kim kurdu

1987’de borsada işlem gören Merloni Elettrodomestici, Torino’da 1953 yılında Armando Campioni, Adelchi Candelero ve Filippo Gatta tarafından kurulmuş olan Industria Elletrodomestici Spirea Italia SpA olarak kurulan Indesit‘i satın aldı. Şirketin en büyük rakibi uluslararası iş yapan Philco, İtalya pazarının % 33’ünü elinde bulunduruyordu.

1988 yılında Merloni, Ariston ve Indesit markaları altında 1.059 milyar dolarlık bir ciroya elde etti. Ev aletlerinin dördüncü büyük Avrupa üreticisi haline geldi. Ertesi yıl, Fransız şirketi Scholtès‘i devraldı.

Avrupa’nın önde gelen solo ve ankastre ev aletleri (çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, derin dondurucu, ocak, fırın ve davlumbaz) üreticilerinden biridir. İtalya, İngiltere ve Rusya gibi büyük pazarlarda lider konumundadır. 1975 yılında kurulan ve 1987’den beri Milano Borsası’nda işlem gören Indesit Company 2012 yılında “2,9 milyar Avro” satış rakamına ulaştı. Indesit Company İtalya, Polonya, İngiltere, Rusya ve Türkiye’deki 8 sanayi bölgesinde 16 bin çalışanıyla hizmet veriyor. Grubun ana markalarını Indesit, Hotpoint ve Scholtes oluşturuyor.

Indesit, 2012 yılında 2,9 milyar Euro satış gerçekleştirdi. Indesit Company’nin üçü İtalya’da (Fabriano, Comunanza ve Caserta), beşi yurtdışında (ikisi Polonya’da, İngiltere’de, Rusya’da ve Türkiye’de) olmak üzere 8 fabrikası bulunuyor. Toplamda 16 bin çalışanı var.

Temmuz 2014’te Whirlpool Corporation, ABD dışında daha fazla büyümek için Indesit’in yüzde 60 hissesini 758 milyon euro (1 milyar dolar) ödeyerek satın aldı.

Indesit Türkiye

İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren Indesit Company Beyaz Eşya Pazarlama A.Ş. 1990 yılından beri Türkiye’de beyaz eşya ve ankastre ürünlerin üretim ve satışını gerçekleştirmektedir. Bünyesinde İnsan Kaynakları, Pazarlama, Satış, Finans, Muhasebe, Bilgi Teknolojileri birimleri yer almaktadır. Şirket, Manisa’da Indesit Company Beyaz Eşya San. Tic. A.Ş. adı altında çalışmalarını yürütmektedir.

Indesit Company Manisa Fabrikası – İtalyan Indesit Grubu’na bağlı olarak buzdolabı üretimi yapan bir kuruluştur. 247.300 m2 toplam alan üzerinde kurulan fabrikanın kapalı alanı 32.064 m2’dir. Manisa fabrikasında No-Frost ,tek ve çift kapılı buzdolapları, yatay ve dikey derin dondurucular üretilmektedir. 1995 yılında firma %100 İtalyan sermayesi olarak Merloni Elettrodomestici A.Ş. adı altında buzdolabı üretimine devam etmiştir.

01 Ocak 2005 tarihinden itibaren Indesit Company A.Ş. adı altında faaliyetini sürdürmektedir. Indesit Company Manisa Fabrikası’nda yalnızca soğutucu üretimi yapılmakta ve buradaki üretimin yüzde 75’i Avrupa’ya ihraç edilmektedir. 2000’li yılların başında 250 bin adet buzdolabı olan üretim kapasitesi, yapılan yatırımlarla 2010 yılında 1,5 milyon adede ulaşmıştır. Manisa Soğutucu Fabrikası Avrupa ülkelerinin dışında Orta Doğu ve Orta Asya ülkeleri için de bir ihracat üssü konumundadır. Indesit Company 2010 yılında ihracatta 1 milyon adedi aşarak rekor kırmıştır.

Indesit Company bünyesinde yenilikçi ürünlere imza atan Manisa Fabrikası’nda, 2009 ve 2010 yıllarında birçok ödül alan Quadrio buzdolabı da üretilmektedir. Sadece burada üretilen Quadrio buzdolabı, bütün dünyaya ihraç edilmektedir. Indesit Company Manisa Soğutucu Fabrikası şu anda 1059 kişiye istihdam sağlamaktadır. 2012 Temmuz ayında lansmanı gerçekleştirilen ve piyasaya sunulan Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı Serisi’nin AR-GE çalışmaları Indesit Company Manisa Soğutucu Fabrikası’nda yer alan Indesit Company Ar-Ge merkezinde gerçekleştirilmiştir. Seriyi geliştirmek için 60 Türk mühendis görev almıştır. Çalışmalar ve yaratım süreci ilk workshoptan üretime kadar toplam 17 ay sürmüş ve Ar-Ge çalışmaları için toplam 9 milyon Euro yatırım yapılmıştır. Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı serisi yıllık 20 bin adet üretilmektedir. Üretimin yüzde 60’ı Avrupa, Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerine ihraç edilirken, yüzde 40’ı iç piyasaya sunulmaktadır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir