iPhone kim buldu

iphone

IPhone’u kim icat etti? Apple’ın amiral gemisi akıllı telefonu IPhone’u kim tasarladı ve nasıl bulundu?

29 Haziran 2007’de Apple Computers, iPhone adında yeni dokunmatik ekranlı akıllı telefonu piyasaya sürdü. İki yüz farklı patent, yeni iPhone’un tasarımının parçalarını oluşturuyordu, bu yüzden tek bir mucit belirlemek haksızlık olur. Bununla birlikte, iPhone’u hayata geçiren kilit kişi kimdi ona bir göz atalım.

IPhone Fikri

iPhone tipi bir cihaz için ilk konsept, Apple çalışanı John Casey, 2000 yılında telefon ve iPod kombinasyonu olan Telipod’u yaptı.  Yönetime ve ürün geliştirme departmanındaki arkadaşlarına gönderdiği bir e-posta yoluyla tasarladığı prototip cihazı tanıttı.

Bu fikir sonunda bugün bildiğimiz iPhone’a dönüştü.

Apple’ın, iPod cihazlarının ile içerini senkronize etmek için kullanılabilecek iTunes yazılımı üzerinde de çalışmalar devam ediyordu. iTunes Ocak 2001’de piyasaya sürüldü.

Steve Jobs

Steve-Jobs

Apple’ın kurucularından olan Steve Jobs, Apple’ın mühendislerini dokunmatik ekranlı cihazlar ve tablet bilgisayarları ve dolaylı yoldan bir cep telefonu geliştirmeye yönlendiren ilk kişiydi. Jobs’ın aklında ilk başta, Apple tablet bilgisayarı iPad consepti vardı. Fakat Apple hali hazırda zaten bir dokunmatik ekranlı, bir avuç içi cihaz Newton MessagePad’i üretmişti. Steve Jobs Newton PDA’nın geliştirilmesine odaklanmak yerine  yeni cihazın bir telefon olması gerektiğine karar verdi.

2003 yılının Nisan ayında, “All Things Digital” yöneticiler toplantısında Jobs, Apple’ın başka bir PDA yapması için birçok talep almasına rağmen, tablet PC ve geleneksel PDA pazarlarının olarak iyi seçimler olmadığı yönündeki inancını dile getirdi. Cep telefonlarının taşınabilir bilgi erişimi için önemli cihazlar haline geleceğine ve cep telefonlarının mükemmel senkronizasyon yazılımlarına sahip olması gerektiğine inanıyordu.

Apple telefonları

Apple’ın ilk akıllı telefonu, 7 Eylül 2005’te iTunes’u kullanan ilk cep telefonu olan ROKR E1’i piyasaya sürüldü. ROKR Apple ve Motorola işbirliği ile yapılmıştı. Motorola tarafından tasarlanan bu cihaz ile Jobs’un yapmak istediği telefon arasında çok fark vardı ve süreç içinde Apple, Motorola’nın katkılarından ve tasarımından memnun olamadı. Bir yıl içinde, Apple ROKR için verdiği desteği durdurdu. ROKR macerasından sonra geliştirilecek, fotoğraf ve video görüntüleyebilecek henüz bilinmeyen bir cep telefonuna uygun referansları içeren bir iTunes sürümü yayınladı. Bir süre sonra 9 Ocak 2007’de Steve Jobs, Macworld kongresinde yeni iPhone’u duyurdu. 29 Haziran 2007’de, Apple iPhone raflardaki yerini aldı.  4GB modelleri 499 $ ve 8GB modelleri 599 $ fiyatlarla satılmaya başlandı.

Teknoloji analistleri tarafından yapılan ilk tahminlere göre, ilk haftasonuna kadar 250.000 ila 700.000 arasında iPhone satışı yapılmış ve ilk hafta sonunda dagüçlü satışlar devam etmiştir.

IPhone Özel Yapan Neydi?

iphone7

iPhone estetik tasarımı ve görünümü ile büyük bir beğeni topladı. Tasarımın arkasındaki kişi Apple tasarım departmanı şefi Jonathan Ive’di.

IPhone, arama yapmak için sabit tuş takımı bulunmayan ilk akıllı telefondu. Tamamen dokunmatik bir cihazdı ve iPhone’un dokunmatik ekran teknolojisi, çoklu tuş kontrolleri konusunda çığır açmıştı. Telefonla bir işlem yapmak için dokunma, kaydırma ve zum yapılıyordu.

IPhone ayrıca, telefon yana döndürüldüğünde, ekranın dönmesini sağlayan hareket sensörü olan ivmeölçeri de ilk defa kullanmıştı. “Uygulamalar” (apps) veya yazılım eklentileri olan ilk cihaz olan iPhone, uygulama marketini başarıyla yöneten ilk akıllı telefon sistemi oldu.

1 Temmuz 2007’de Apple tarafından, 1995’ten beri Michael Kovatch’e ait olan iPhone.com alan adı için Kovatch’e 1 milyon Doların üzerinde bir para ödendi.

Siri

IPhone 4S, Siri adı verilen sesle etkinleştirilen kişisel asistanın eklenmesiyle piyasaya çıktı. Siri’nin eklenmesi, iPhone’u sadece telefon görüşmeleri yapılan bir cihazdan daha ileriye götürdü. Siri, kullanıcı için bir çok görevi yerine getiren bir yapay zeka ürünüdür. Siri kullanıcıya daha iyi hizmet vermeyi öğrenebiliyor ve uyarlayabiliyordu.

Jonathan Ive

Jonathan-Ive

İngiliz tasarımcı Jonathan Ive, 27 Şubat 1967 doğumludur. iMac, titanyum ve alüminyum PowerBook G4, MacBook, MacBook Pro, iPod, iPhone ve iPad gibi Apple’ın donanım ve yazılım ürünlerinin çoğunun ana tasarımcısıdır.

Sir Jonathan Paul “Jony” Ive şu anda Apple’ın baş tasarım sorumlusu ve Londra’daki Royal College of Art şansölyesi ünvanını taşıyan İngiliz endüstri tasarımcısıdır. Londra’da bir tasarım firması için çalışırken, Apple tarafından kendisine yeni bir dizüstü bilgisayarın tasarımı yapıp yapamayacağı sorludu. Jony’nin hazırladığı tasarım, Apple tarafından çok beğenilerek hemen satın alındı, ardından Apple sadece tasarımı satın almakla kalmadı  Jonathan Ive’i de transfer etti. Jony şu anda Apple Endüstriyel Tasarım Grubunu yönetiyor ve şirket genelinde İnsan Arayüzü yazılım ekipleri için liderlik yapıyor.

Ive, çalışmaları için birçok ödül aldı. 2003 yılında Tasarım Müzesi’nin Yılın Tasarımcısı Ödülü’nü kazandı. 2006 yılında, Kraliyet Mühendislik Akademisi  Fahri Üyesi olarak atandı ve 2012 yılında “tasarım ve işletme hizmetleri” için, Buckingham Sarayı’nda İngiltere Kraliyet Şövalye ünvanını aldı. 2004 yılında BBC kültür yazarları anketinde Ive, İngiliz kültüründe en etkili kişilerden biri olarak seçildi.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

One Reply to “iPhone kim buldu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir