Jakuziyi kim buldu

jakuzi

Jakuzi, su tesisatı, elektrikli pompa ve su jetleri ile donatılmış bir küvet çeşididir. Pompa, suyu emerek, su altı jetleri vasıtasıyla borulardan geçirir ve küvetin içne havayla karışık olarak tazyikli şekilde geri gönderir. Her bir jet, suyu ve havayı karıştırarar püskürtür. Hava ve su oranı, her bir jette veya her iki bölgede merkezi bir kontrol sistemiyle ayarlanabilir.

Jakuziyi kim icat etti

1968’de, Roy Jacuzzi, fıskiyeleri küvetin kenarlarına yerleştirerek ilk bağımsız, tam entegre jakuzili banyoyu icat etti ve pazarladı. Jacuzzi ®, buluşun ticari adıdır. Roy Jacuzzi jakuzinin mucididir. Jacuzzi kardeşlerin kurduğu Jakuzi Şirketi ilk girdap banyosu patentine ek olarak, pompa sistemleri, jet teknolojisi, hava kontrolleri ve ürün tasarımı konusunda 250 adet dünya çapında patent sahibidir.

1915’te Giocondo Jacuzzi tarafından yönetilen, yedi kardeş (Candido, Valeriano, Rachele, Francesco, Giocondo, Gelindo) tarafından kurulan Jacuzzi and Brothers şirketi, Berkeley, California’da askeri anlaşmalar altında ahşap pervaneler yapmak için kuruldu.

Jakuzi şirketinin tarihi, 1900’lü yılların başında Jacuzzi kardeşlerin İtalya‘dan Kaliforniya’ya göç etmeleriyle başlar. Kardeşler, ABD posta servisi için posta ayrıca San Francisco Körfezi Bölgesi’nden Yosemite Ulusal Parkı’na giden yolcuları taşıyan ilk kapalı kabin, tek kanatlı uçağı icat etmişlerdir. Mucit kardeşler daha sonra tarım pompa endüstrisinde ve tabii ki jakuzi banyosu endüstrisinde büyük ilerlemeler kaydettiler.

1920’de tanınmaya başladıktan sonra Jacuzzi Kardeşler, tarımsal pompa endüstrisine girdiler ve önemli ilerlemeler kaydettiler. Bu sektördeki tecrübeleri bugün dünyada lüks evlerde ikonik bir figür olan Jakuzi’nin icadına zemin hazırladı.

1956 yılında, ailenin hidrolik bilgisi, bir aile üyesinin artritle ilgili problemini tedavi etmek için kullandıkları portatif bir hidroterapi pompası yaptıkarında çok daha değerli hale geldi. Evde yaptıkları bu uygulama, sonradan hastanelere ve okullara taşınabilir bir pompa olan J-300’ün yapılmasıyla küçük bir niş bir pazar haline geldi.

Jacuzzi kardeşlerin öncü ruhu, 1968 yılında dünyanın ilk girdap banyosu olan Jakuzi’yi icat eden üçüncü nesil aile üyesi Roy Jacuzzi‘de de yaşıyordu. Bir genç olarak iş dünyasının nasıl işlediğini öğrenmek için, kendi firmalarında çok faklı departmanlarda çalışarak tecrübe kazandı. Onun tasarım ve mühendislik tutkusu 1968’de, dünyanın ilk tamamen entegre ve Roman olarak bilinen tümleşik jakuzisini yaptığında gerçek anlamda ortaya çıkdı.

Amerikan tüketicilerinin sağlık, fitness ve boş zaman aktivitelerine ağırlık verdiğinin bilincindeydi. Jacuzzi, ilk kez yerel ticaret fuarlarında buluşunu sergiledi. Aile’nin diğer üyeleri hem şaşkınlık hem de keyifle Roy’un yaptıklarını izlerken, o yavaş yavaş ve neredeyse tek başına yeni bir endüstri yarattı. Roman hidromasaj küveti, 1970’lerde özgür ruhun ve rahatlamanın simgesi haline geldi.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir