Jileti kim buldu

Erkeklerin bir numaralı kişisel bakım aracı jilet. Zaman zaman kadınlar tarafından da kullanılıyor tabi ki. Jilet icat edilmemiş olsaydı eğer, herhalde tüm erkekler sakal tıraşı olurken kendini usta ellere teslim etmek zorunda kalacaktı. Jiletin patenti, King Camp Gillette tarafından 15 Kasım 1904 günü alındı.

Aslında Gillette’e bu fikri, patronu William Painter vermişti. Bir gün ona gelerek, “Neden şöyle bir kere kullanıldıktan sonra atılabilecek bir şey yapmıyorsun? Öyle bir şey bul ki, müşteri tekrar almak zorunda kalsın!” dedi.

Gillette, bu öneriyi 1895 yılına kadar hiç önemsemedi. O yıl, bir gün aynanın önünde durup yüzüne bakarken, usturanın yerini alabilecek bir şey yapmak fikri geldi. Derhal çelik üreticileriyle temaslara başladi. Ama, konuştuğu bütün ustalar, ona yeterince ince, yeterince düzgün, yeterince keskin ve yeterince ucuz bir kesici çelik yapmanın olanaksız olduğunu söylediler.

Bir gün (28 Eylül 1901) Boston’da William Nickerson adlı bir teknisyene rastladı ve öteki bütün ustaların sıraladıkları güçlüklerin üstesinden birlikte geldiler. 1903 yılında, jilet üretimi başladı.

Jilet kentleşmenin de etkisiyle günlük yaşamın bir parçası olmuştur. Eski bir kılıç üreticisi olan Wilkinson firması da kısa bir süre sonra tıraş bıçağı üretimine başlamıştır. Türkiye’de Gilette markasının Türkçe teleffuzundan dolayı başka firmaların ürünlerine de “jilet” adı verilmektedir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın