Kağıt ne zaman ve kimler tarafından icat edilmiştir

cai-lun-kagidin-mucidi

Kağıdın icadı insanlığın modernleşme sürecinde bir önüm noktası olmuştur. Kağıt taş ve kil tabletlerin yerini almış ve bilginin daha kolay bir şekilde taşınmasını, yaygınlaşmasını sağlamıştır. Özellikle matbaanın icadından sonra basılı kitap ve evrak sayısı hızlıca artmış ve insanların eğitim düzeyleri artmaya başlamıştır. Yazının bulunmasıyla başlayan bilginin yayılması süreci, kağıdın icadıyla devam etmiş, modern matbaanın gelişmesi ile yaygınlaşmış ve günümüzde internet sayesinde zirveye çıkmıştır.

Bu gün okuduğumuz  kitaplar, gazeteler, dergiler ve daha bir çoğu kağıt üzerine basılıyor. Kullanım alanı oldukça geniş olan kağıt, endüstride ambalajlarda, temizlik ve hijyen maddelerinde, üretimde, tüketimde ve hatta ekonominin temel değişim aracı olan parada kullanılıyor.

Sadece kağıt endüstrisine yönelik Dünyanın birçok bölgesinde ağaç yetiştiriciliği yapılıyor. Milyonlarca insan, kağıt üretim endüstrisinden kazanç sağlıyor.

Kağıt İcat edilmeden önce

Kağıt icat edilmeden önce insanlar taş, kil tabletler, tahta, hayvan deriler, kumaş veya ağaç kabukları üzerine yazı yazıp resim yaptılar.

Avrupada özellkle gürgen ağacının kabukları yazı yazmak için kullanıldı.

Eski mısırda, Nil nehrinin bataklık kısımlarında yetişen Papirüs bitkisinden yapılan bir çeğişt kağıt kullanılıyordu. Eski Mısırlılar bu bataklık bitkisini yiyecek, giyecek, yakacak ve sal yapmak için de kullanmışlardır. Papirüs, sadece eski Mısırlılar tarafından kullanılmadı, aynı zamanda antik Yunanda ve antik Roma’da daka yazı yazmak için kullanıldı.

Zamanla antik Roma İmparatorluğunda papirüs, yerini hayvan derilerinden yapılan parşömen ve tirşeye bıraktı. Parşömen, dayanıklı, yapması nispeden daha kolay fakat pahallıydı.

Kağıdı icat eden Çinlilerdir

Günümüzde kullanılan modern kağıdı üterme yöntemi, M.Ö. 2. yüzyılda Çin’de bir devlet görevlisi olan Cai Lun tarafından icat edilmiştir. Çinde yapılan ilk kağıtlarda dut ağacı kabukları ve kumaş parçalarında elde edilen selüloz kullanılmıştır. Ağaç lifleri ve iplikler ıslatılarak elde edilen hamur ince bir tabaka haline getirilmiş ve daha sonra kurutularak kullanıma hazır kağıt elde edilmiştir.

Kağıt yaklaşık 1000 yıl Çin dışına çıkamamıştır. Çimliler kağıt yapımını bir sır olarak korumuşlardır. İlk olarak 7. yüzyılda Japonlar çinlilerin kağıt yapım metodunu öğrenmişlerdir ve Japon İmparatoru Shototu zamanında bir çok kitap bu kağıtlarla yazılmıştır. 8. yüzyılda Çinliler ile Araplar arasında Semerkant’ta meydana gelen savaş sonrasında kağıt Arapların eline geçmiştir. Savaşın galibi olan Araplar bir çok çinliyi esir aldılar. Esirler arasında kağıt yapımını bilenler Araplara kağıdın nasıl yapılacağını öğrettiler. O dönemde keten ve kenevir Semerkant’ın başlıca geçim kaynaklarından biriydi. Araplar bu iki bitkiyi kağıt yapmak için kullandılar. Semerkant’ta büyük çapta kağıt üretilmeye başlandı.

Endülüs emevilerinin İspanyayı fethetmesi ile, kâğıt Avrupaya ulaştı. Avrupa’da da kağıt kısa sürede endüstri haline geldi. Avrupalılar kağıt yapımımda, keten ve kenevirin yanı sıra pamuklu paçavralar da kullanılmaya başladılar.

13. Yüzyılda ilk önce İtalya, Almanya, Fransa ve Hollanda’da kağıt fabrikaları kuruldu. İngiltere’de ise 14. Yüzyıl başlarında kâğıt kullanımı başladı. Ama, İngiltere’de ilk kâğıt fabrikası ancak 15. yüzyıl sonlarında kuruldu.

1840’da Alman Friedrich Gottlob Keller odun liflerinden kâğıt hamuru hazırlayabilen bir makine icat etti. 1844 yılında, Kanada’lı mucit Charles Fenerty bağımsız olarak ahşap elyafları hamur haline getiren başka bir makine icat etti.

Bu iki icattan sonra Kağıt, herkesin alabileceği kadar ucuzladı. Aynı zamanda kalem, dolma kalem ve matbaa gibi başka buluşlar sayesinde insanlar daha fazla mektup yazdı, daha fazla kitap ve gazete çıkardı ve yaptıklarının kaydını daha fazla tutmaya başladı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

7 Replies to “Kağıt ne zaman ve kimler tarafından icat edilmiştir

  1. güzel de bi tane yazım hatası gordum allahtan arastırdım yoksa sınıf bana gulecektı

  2. Güzel bir site her türlü bilgiler mevcut. Emeği geçenlerden Allah razı olsun sağolun var olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir