Kapan’ı Kim Buldu

İsa’nın doğumundan 200 bin yıl önce Taş Devri’nde, bugünkü Çekoslovakya’nın bulunduğu topraklarda yaşayan insanlar et ve kemik gereksinimlerini karşılayabilmek üzere mamut avlamak için kapanlar geliştirmişlerdi. Kapanan çene biçimindeki ilk kapan, 1590 yılında İngiltere’de kullanıldı.

Bir sonraki yüzyılın başlarında, Almanya ve Hollanda’da da yaygınlaştı. Yaylı çeneler arasındaki demir dişler, bir odun parçası ile birbirlerinden ayrıldıktan sonra iyice kamufle ediliyor, aralarına da bir parça yiyecek konuyordu. Yiyeceğe gelen av, sopayı devirince başı ya da ayakları, çenelerin arasında kalıyor, böylece yakalanıyordu.

Evlerde bugün de kullanılan fare kapanlarının patenti 1910 yılında İngiltere’nin Leeds kentinden James Henry Atkinson tarafından alındı. Günümüzde besin maddelerinin satıldığı mağazaların en büyük düşmanları olan sinekler, modern teknolojinin son buluşları olan özel kapanlarla yakalanıyor.

Bu kapanlarda, yayınlanan ultra-viyole ışınları sinekleri kendine çekiyor ve ekranın önündeki elektrik akımına kapılan sinekler hemen ölüyorlar. Aygıtın alt kısmında bulunan bir küçük tepsi de, ölen hayvanların çevreye yayılmadan toplanmalarına yarıyor.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın