Karl Benz Kimdir?

karl-benz

Mercedesi kuran adam Karl Benz. Karl Benz’in hayatı ve ilk otomobil

1885 yılında, Karl Benz adlı bir Alman makine mühendisi dünyanın içten yanmalı bir motora sahip ilk pratik olarak kullanılabilir otomobilini tasarladı ve inşa etti. Bir yıl sonra, 29 Ocak 1886’da benzin ile çalışan ilk arabanın patentini (DRP No. 37435) aldı. Bu araba Motorwagen veya Benz Patent Motorcar adı verilen üç tekerlekli bir otomobildi.

Benz ilk dört tekerlekli otomobilini 1891 yılında yaptı. Benz & Company’yi kurdu ve 1900 yılına gelindiğinde dünyanın en büyük otomobil üreticisi haline geldi.

Ayrıca, Baden Grand Duke’ün ona ayrıcalık kazandırdığı ilk yasal olarak lisanslı sürücü oldu. Yani dünyada ilk ehliyet alan kişi Karl Benz’dir.  Özellikle dikkat çekici olan nokta, Karl Benz’in nispeten mütevazi bir geçmişe sahip olmasına rağmen bu derce başarılı olabilmesiydi.

Gençliği ve eğitim yılları

Benz 1844’de Baden Muehlburg, Almanya’da doğdu (Muehlburg şu anda Karlsruhe’nin bir parçasıdır). Benz’in babası bir lokomotif motor sürücüsü idi. O daha iki yaşındayken vefat etti. Sınırlı maddi imkanlarına rağmen, annesi oğlunun iyi bir eğitim alması için elinden gelen herşeyi yaptı.

Karl Benz ilk olarak Karlsruhe Dil okuluna ve daha sonra da Karlsruhe Politeknik Üniversitesi’ne girdi. burada makine mühendisliği okudu ve 1864 yılında 19 yaşında mezun oldu.

1871’de ortağı olan August Ritter ile yapı malzemeleri tedarikçisi olan “Demir Dökümhanesi ve Makine Atölyesi” adıyla ilk şirketini kurdu. 1872’de Bertha Ringer ile evlendi. Eşi Bertha Benz araba ile ilgili çalışmalarında ve hayatındaki en büyük destekçisi oldu.

Motorwagen’i (İlk Araba) Geliştirmesi

Benz, yeni bir gelir kaynağı ve iş kurma umuduyla iki zamanlı bir motorla çalışmalara başladı. Hayalindeki motoru tasarlayabilmek için Gaz kelebeği, ateşleme, buji, karbüratör, debriyaj, radyatör ve vites değiştirme gibi motor sisteminin bir çok parçasını icat etti. İlk patentini 1879’da aldı.

1883 yılında Almanya’nın Mannheim şehrinde endüstriyel motor üretmek üzere Benz & Company’yi kurdu. Daha sonra Nicolaus Otto’nun patentini temel alan dört zamanlı bir motorla çalışan bir araba inşa etmeye başladı. Benz ilk olarak arabanın su soğutmalı motorunu, elektrikli ateşleme sistemini, diferansiyel dişlilerini ve sonra da üç tekerlekli olan arabanın gövdesini tasarladı.

1885 yılında araba ilk kez Mannheim’da görücüye çıktı. Bir deneme sürüşü sırasında saatte 12 km hıza ulaştı. Benzin yakıtlı olan otomobili (DRP 37435) için bir patent aldıktan sonra, otomobilini Temmuz 1886’da satmaya başladı. Parisli bisiklet üreticisi Emile Roger, Benz’in otomobilini kendi araç serisine ekledi ve bu ilk ticari olarak satılan otomobil oldu.

Karısı, Motorwagen ile, aileler için pratikliğini göstermek için 105 km uzunluğundaki Mannheim – Pforzheim arasında bir yolculuğa çıktı. Yolculuk sırasında, eczanelerden benzin satın almak ve birkaç arızayı kendi kendine tamir etmek zorunda kaldı. Bu nedenle bu güzergah, Bertha Benz Anıtı Güzergahı olarak adlandırmakta ve her yıl antika otomobil festivali onun onuruna düzenlenmektedir. Karl Benz, Bertha’nın bu yolculukta karşılaştığı dik yokuş ve inişlerde karşılaştığı zorluklar ve sürüş deneyimleri sonuçlarına göre arabanın vites dişlileri ve fren balatalarında geliştirmeler yaptı.

Daha Sonraki Yıllar ve Emeklilik

1893’te 1.200 Benz Velos üretildi ve bu dünyanın ilk ucuz, seri üretimli otomobil oldu.

Karl 1894’te dünyanın ilk otomobil yarışına katılarak 14. sırada tamamladı. Benz 1895’de ilk kamyonu ve ilk otobüsü tasarladı. 1896 yılında boksör motor tasarımına patent aldı.

1903’te Karl, Benz & Company’den emekliye ayrıldı. 1926’dan 1929 a kadar Gottlieb Daimler ile ortak olarak kurduğu mercedes marka otomobillerin üreticisi olan Daimler-Benz AG şirketinin denetim kurulu üyeliği yaptı.

Bertha ve Karl’ın beş çocuğu oldu. Karl Benz 1929’da vefat etti.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir