Kartviziti kim buldu

Kartviziti kim buldu, kartviziti kim icat etti. Fransa’da “carte de visite” arkadaş ziyaretleri ve özel günlerde davetiye yerine kullanılan kartlardı. Parisli portre fotoğrafçısı Andre-Adolphe-Eugene Disderi’nin 1854’te sekiz negatif çıkaran dört mercekli fotoğraf makinesi patentini aldıktan sonra çektiği ve kartlara yapıştırdığı portre fotoğraflar kartvizitin yayılmasında etkili oldu. III. Napoleon da poz verip bu kartlardan kullanınca moda yayıldı.

Victoria döneminde İngiltere’de ve İç Savaş sırasında ABD’de kullanılan kartlar 1860’lardan sonra ortadan kalktıysa da, aristokrasinin doğum günü, bayram, yortu, balo gibi davetlerinde kullandığı kartlar devlet protokolü ve burjuva sosyetesi arasında biçim değiştirerek devam etti.

Bir dönem kullanıcının adını taşıyan antetli mektup kağıdı ve zarf, adın baş harflerinin işlendiği mendil ve kol düğmeleri nasıl önem taşımışsa, bugün de iş yaşamında kartvizit aynı işlevi yüklenmiştir.

Telefon ve şimdi e-posta adresleri yaygınlaştıktan sonra iş yaşa-mında kendini tanıtma, iletişim ve ulaşımda pratiklik sağlayan kartvizitler Osmanlı’ya 1850’lerde vizita bilyetosu adıyla girmişti. “Hamil-i kart yakinimdir” cümlesi halk arasında nasıl yer ettiyse, bugün de arkası çizilmeden yabancıya kart verilmemesi adeti devam etmektedir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir