Kızlar Soruyor kimin, Sahibi kim

kızlar soruyor

Türkiye’de 2011 yılında yayına giren internet sitesi kizlarsoruyor.com, GirlsAskGuys.com sitesinin Türkçe versiyonudur. Site, kadın ve erkekleri belirli konu başlıkları altında bir araya getirerek, birbirlerine yardım etmelerini sağlayan, cinsiyetler arasındaki boşluğu kapatmayı amaçlayan dijital bir topluluktur. Kadınlar ve erkekler, ilişkiler, moda, spor, alışveriş ve sağlık gibi hayata dair konuları tartışmakta, deneyimlerini ve görüşlerini paylaşarak karşı cinsteki kişilerin kendilerini anlamalarına yardımcı olmaktadır.

Kadın ve erkek bakış açısıyla soruların cevaplandığı GirlsAskGuys‘ın orjinal ingilizce sitesinden başka üç farklı dilde yayınlanan sitesi vardır. 2011 yılında yayına başlayan KizlarSoruyor.com; 2014 yılında İspanyolca versiyonu EllasSaben.com ve son olarak 2015 yılında Brezilya için Portekizce versiyonu olan ElasSabem.com yayınlanmaya başlamıştır.

Kızlar Soruyor’u kim kurdu

Tolga Tanriseven
Tolga Tanriseven

1980 doğumlu Tolga Tanrıseven 2001 yılında Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Amcası ve erkek kardeşi Amerika’da yaşıyordu. 2003 yılında Southern Illinois University Edwardsville (SIUE) yüksek lisans eğitimi için başvurdu ve tam burs kazandı. 2004 yılında MonsterCommerce şirketinden aldığı iş teklifi nedeniyle yüksek lisans eğitimini yarıda bıraktı. Amerika’ya göç başvurusu yaparak tamamen yerleşti.

2006 yılında GirlsAskGuys LLC şirketini ve GirlsAskGuys.com , 2011 yılında kizlarsoruyor.com internet sitelerini kurdu.

GirlsAskGuys Fikri

Amerika’da şehir merkezinde takıldığı barlarda “kızlara çıkma teklifi yapan erkeklerin reddedilmeleri üzerine diledikleri özürler” dikkatini çekti. Bir süre bu durumu gözlemledi. Fark ettiği şey ise reddilmelerin her iki cins içinde neredeyse eşit olduğuydu. Erkeklerin kızlara yaklaşırken takındıkları tavırlar, davranış biçimleri, kızların durumu nasıl değerlendirdikleri, yada tam tersinin yaşandığı durumlar ile ilgili değerlendirmeler yapmaya başladı.

12 Aralık 2006 tarihinde kadın ve erkeğin toplumsal yaşam hakkında karşı cinste olan kişilere soru sorma imkânı sağlayan çok dilli bir platform olan GirlsAskGuys.com‘u eşi  Jen Heil  ile birlikte kurdu. Boşanmalarının ardından Jen Heil şirketten de ayrıldı.

2013 yılında O’Brien Capital’dan 800 bin dolar ve diğer yatırımcılardan 200 bin dolar olmak üzere toplam 1 milyon dolar yatırım desteği aldı.

2011 yılında şirkete kardeşi Mengüç Tanrıseven’i 3. ortak alarak Kızlar Soruyor ile Türkiye’ye adım attı.

2015 yılında Tolga Tanrıseven, St. Louis Business Journal’daki “40 yaşın altında altında 40 işadamı” listesine dahil edildi. Forbes, TheNext Web, Huffington Post ve Search Engine Journal gibi saygın medya organlarında yer aldı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir