Klarneti kim buldu

klarnet

Çoğu müzik aleti günümüze gelene kadar yüzyıllar boyu gelişim değişim göstermiştir; bu nedenle müzk aletlerini aslen kimin icat ettiğini bulmak oldukça zordur. Fakat klarnet bu durumun dışındadır. Son birkaç yüz yılda bir dizi gelişme kaydetmiş olsa da, Klarneti kim icat etti sorusunun cevabı bellidir. Klarnet, Almanya’nın Nuremburg kentindeki Johann Christoph Denner tarafından 1690 yılında icat edilmiştir.

Klarnetin İcadı

Denner, chalumeau adı verilen bir enstrümanı temel alarak yepyeni enstrüman yaptı. Oğlu Jacob’un yardımı ile Denner bir şalümere iki parmak tuşu daha ekledi. Bu iki tuşun eklenmesi küçük bir gelişme gibi görünse de enstrümanın müzik aralığını iki oktavdan fazla arttırarak muazzam bir fark yarattı. Denner ayrıca daha iyi bir ağızlık üreterek klarnetin daha kolay çalınmasını sağladı.

Bu yeni enstrümanın adı farklı teoriler olsa da, büyük olasılıkla, sesinin bir tür trompete benzzemesi nedeniyle italyanca “küçük trompet” anlamındaki Clarinetto teriminden gelmektedir.

Geliştirilmiş ses aralığı ve ilginç sesi olan yeni enstrüman kısa sürede orkestralarda kendine yer buldu. Mozart (1791), klarnet için birkaç parça yazdı ve Beethoven’ın ilk yıllarında (1800-1820) tüm orkestraların standart bir enstrümanı haline geldi.

Diğer Gelişmeler

Iwan Muller, 1812’de klarnet için deri kaplı yeni bir tuş takımı yarattı. Bu hava sızdıran keçe yastıkları üzerinde büyük bir gelişme oldu. Bu gelişmeyle, enstrüman üreticileri için, enstrüman üzerindeki deliklerin ve tuşların sayısını artırmak mümkün hale geldi.

1843’te, Klose, Boehm flüt anahtar sistemini klarinet’e adapte ettiğinde, klarnet daha da geliştirildi. Boehm sistemi, aletin geniş ton aralığı göz önüne alındığında, parmaları kullanmayı kolaylaştıran bir dizi halka ve dingil ekledi.

Günümüzde Klarnet

Modern müzik performansında soprano klarnet, en çok yönlü aletlerden biridir ve klasik orkestra parçaları, orkestra şeridi kompozisyonları ve caz parçaları içine dahil edilmiştir. B-flat, E -flat ve A gibi birkaç farklı tuş kombinasyonuna sahiptir. Bazen rock müziğinde de duyulur. Sly and the Family Stone, Beatles, Pink Floyd, Aerosmith, Tom Waits ve Radiohead parçalarında klarnet kullanmışlardır.

Modern klarnet 1940’lı yıllada cazın patladığı dönemde altın çağını yaşadı. Saksafonun yerini almıştı. Çok sayıda caz grubunda en az bir klarnet bulunmaktadır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir