Klavyeyi kim buldu

Klavye

Bilgisayar klavyesi, fare, dokunmatik ekran, kalem aygıtları, karakter tanıma ve ses tanıma gibi alternatif girdi aygıtlarının geliştirilmesine rağmen, sayısal verilerin bilgisayarlara doğrudan girişi için en yaygın kullanılan aygıt olmaya devam etmektedir.

Klavye, bir kelime işlemciye, metin düzenleyiciye veya diğer programlara metin ve sayı yazmak için bir metin girişi arabirimi olarak kullanılır. Modern bir bilgisayarda, tuş vuruşlarının yorumlanması genellikle yazılıma bırakılmıştır. Bir bilgisayar klavyesi, her fiziksel tuşu birbirinden ayırmaktadır. Klavyeler, ayrıca sık kullanılan tuş kombinasyonları bilgisayar oyunları için de kullanılır. Klavye, Windows ‘Control-Alt-Delete kombinasyonu gibi bir bilgisayarın işletim sistemine komutlar vermek için de kullanılır.

Daktilolar anahtar tabanlı tüm metin girişi aygıtlarının kesin atası olmasına rağmen, elektromekanik veri girişi ve iletimi için bir aygıt olarak kullanılan bilgisayar klavyesi büyük ölçüde iki cihazın birleşiminden doğmuştur. Teleprinterler (veya teletypes) ve Daktilo.

Klavyeyi kim icat etti

1870’lerin başlarında teleprinter benzeri cihazlar, hisse senedi pazarındaki metin verilerini, telgraf hatları ile kaset şeridinde görüntüleyecek şekilde eş zamanlı olarak yazmak ve iletmek için kullanıldı. Teleprinter daha çağdaş biçimine, 1907-1910 yılları arasında Amerikan makine mühendisi Charles Krum ve oğlu Howard Krum ve elektrik mühendisi Frank Pearne tarafından yapılan katkılarla geliştirildi. Daha önceki modeller, Royal Earl House ve Frederick G. Creed gibi kişiler tarafından ayrı ayrı geliştirildi. Herman Hollerith, 1930’lu yıllara kadar normal daktilo benzeri metin ve sayı girişi anahtarlarını içerecek şekilde geliştirilen ilk anahtar açma cihazlarını geliştirdi.

Teleprinter üzerindeki klavye, 20. yüzyılın başında noktadan noktaya çoklu iletişimde güçlü bir rol oynadı. En eski bilgisayarların geliştirilmesinde elektrikli daktilo klavyeleri kullanılmıştır: ENIAC bilgisayarın geliştirilmesi hem giriş hem de kağıt bazlı çıkış aygıtı olarak bir anahtar vuruşlu cihaz içeriyordu. BINAC bilgisayarı da manyetik olarak veri girişi için elektromekanik olarak kontrol edilen bir daktilo kullandı.

1940’lardan 1960’lı yılların sonuna kadar daktilolar, bilgi işlem veri girişi ve çıkışı için temel araçtı ve bilgisayar terminallerine entegre edildi. Veri depolama, işleme ve iletimdeki büyümeye kıyasla basılı metne dayanan terminallerin kısıtlamaları nedeniyle, video tabanlı bilgisayar terminallerine doğru genel bir hamle, 1967’de Datapoint 3300’ten başlayarak, 1970’ler tarafından gerçekleştirildi.

Standart Klavye Tuş Sayısı

Standart alfanümerik klavyelerde, 101 tuşlu ABD klavyeleri veya 104 tuşlu Windows klavyelerinde alfabetik karakterler, noktalama simgeleri, sayılar ve çeşitli işlev tuşları bulunur. Uluslararası olarak yaygın olan 102/104 tuş bulunmaktadır. Bilgisayar klavyeleri elektrikli daktilo klavyelerine benzer ancak komut veya Windows tuşları gibi ek anahtarlar içerir. Aslında üç farklı PC klavyesi vardır. Bunlar 84 tuşlu orijinal PC klavyesi, 84 tuşlu AT klavyesi ve 101 tuşlu gelişmiş klavyedir.

Klavye, 1984’te tüketici aygıtı olarak farenin tanıtılmasına kadar, kişisel bilgisayarların bulunduğu dönemin başında gelen en temel, en entegre bilgisayar çevre birimi olarak kaldı. Bununla birlikte, klavye akıllı dokunmatik ekranlı, telefonlar ve tabletler gibi mobil kişisel bilgi işlem cihazlarına uyarlandı. Bir veri girişi aracı olan klavye insan-bilgisayar etkileşiminin merkezinde yer almaya devam etmektedir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir