Kolonyayı kim buldu

Kolonyayı kim icat etti. Alkolün bulunuşuyla tarihinin en önemli atılımlarından birini yapan parfümcülüğün merkezi İtalya’dan Fransa’ya kaydıktan sonra Kuzey İtalya’da yaşayan Giovanni Paolo de Feminis (1660-1736), formülünü İtalya’da geliştirdiği bir kokuyla Köln’e (Cologne) yerleşti ve burada üretime başladı. Önceleri “eau admirable” (hayranlığa değer su) adıyla ürettiği preparatı 1727’de Köln Tıp Fakültesi tarafından tıbbi ürün olarak onaylandı. Daha sonra aynı preparatı “Eau de Cologne” ya da Almanca söylenişiyle “Kölnischwasser” adıyla üretmeye devam etti. Feminis’in preparatı aslında adı bilinmeyen bir keşişin Macaristan Kraliçesi Elisabeth için ürettiği “Macar Suyu” idi. Feminis Macar suyu bileşimine yüzde 2-4 oranında bergamot ya da limon veya portakal yahut biberiye esansı katarak hâlâ kolonya olarak tanıdığımız markayı üretmişti.

Bir başka iddiaya göre, ilk kolonyayı 1709 yılında yine Köln şehrinde limon, portakal, nane, bergamot suyu ve alkol karışımıyla “Eau de Cologne” (Köln Suyu) adıyla piyasaya veren yine bir İtalyan olan berber Jean-Baptiste Farina‘dır. Yedi Yıl Savaşları boyunca şehirde bulunan Fransız askerler tarafından beğenilen koku, şehrin Avrupa’da kolonya şehri olarak tanınmasına yetmiştir. Farina ailesi zengin olmuş, Paris’te şube ve fabrikalar, kuzenleri ise yeni şirketler açmıştır.

Kolonya, tuvalet suyu ve parfümün ayrımı, içine katılan etil alkol esans oranına göre değişir. Bu oranlar parfümde yüzde 25, tuvalet suyunda yüzde 5 ve kolonyada yüzde 3’tür, özel ve pahalı parfümlerde yüzde 42’lere kadar çıkabilir.

Başlangıçta bir tür panzehir olarak satılan Eau de Cologne, Napoleon’un 1810 tarihli bir kararnamesiyle parfüm olarak da satılmaya başlandı. Napoleon’un bu kararnameyi imzalamasının nedeni kendisinin Eau de Cologne’e duyduğu aşırı denebilecek ilgiydi. Napoleon bazı günler bir şişe Eau de Cologne içmekle kalmıyor, bu hoş kokulu sıvıdan her sabah kafasından ve omuzlarından aşağı bir şişe döktürüyordu.

Türkiye’nin bilinen en eski kolonya üreticileri Ethem Pertev ile Süleyman Ferit ‘tir. Ethem Pertev (1871-1927) tuvalet pudrası, çocuk pudrası, Krem Pertev, Briyantin Pertev, sürme ve kolonya suyuyla bir dönem çok ünlüyken, 1909 yılında İzmir’de Kanaat Eczanesi’ni açan Eczacı Süleyman Ferit (Eczacıbaşı, 1885-1973) Altın Damlası kolonyasıyla başarı kazanmış, Safa, Melek, Kır Çiçeği, Senin İçin, Bahar, Beşçiçek, Manolya, Galya, Yaz Yağmuru adını verdiği ve isim babalığını Halit Fahri Ozansoy’un yaptığı Unutma Beni gibi özel esanslı kolonyalanyla bugünkü Eczacıbaşı başarısının temelini atmıştır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın