Karbon Kağıdı kim buldu

karbon-kagidi

Karbon kağıdı yada kopya kâğıdı ilk olarak Londra’da Ralph Wedgwood tarafından icat edildi ve 7 Ekim 1806 günü, “yazılanı çoğaltmaya yarayan araç” adı altında patenti alındı. Wedgwood, ince bir kâğıt tabakasını mürekkebe batırıyor, sonra bu tabakayı, kurutma kâğıdının arasında kurutuyordu.

Wedgwood’un ne zaman seri üretime geçtiği kesin olarak bilinmiyor. Ancak, 1820’li yıllarda, bu işten çok para kazanmış bir işadamı olarak Oxford Caddesi’nde yazıhane sahibi olduğu biliniyor.

Ralph Wedgwood (1766-1837) İngiliz mucidi ve Wedgwood çömlekçileri firmasının ortağıdır. En dikkat çekici buluşu, “stilografik yazar” ya da “Noctograph” olarak adlandırdığı, kağıt belgeleri çoğaltma yöntemi olan karbon kağıdının en eski formudur.

Wedgwood Burslem, Staffordshire’da dünyaya geldi. Çömlekçi Thomas Wedgwood II (1734-1788) ve eşi Elizabeth Taylor’ın en büyük oğluydu. Üç kez evlendi ve iki boşandı. İlk evliliği 1790’da Mary Yeomans’a, Mary ve Ralph olmak üzere iki çocuğu oldu. Ancak 1795’de eşi vefat etti. Sarah Taylor’la evlendi. Oğlu Samuel (1800-1863) dünyaya geldi, eşi 1807’de öldü. 1808’de Mary Anne Copeland’a üçüncü kez evlendi ve üç oldu, Trianne, Maria ve William.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın