Kremi kim buldu

Kremi kim buldu, Kremi kim icat etti. Yakındoğu’da İÖ 3000 yılından beri kullanılan deriyi yumuşatıcı otlar, sıvılar pek de değişmeden bugüne gelmiştir. Bal, yumurta, papatya, çay suyu, salatalık kabuğu, süt kullanımı devam etmektedir.

Kremin icadı eski çağların ünlü hekimi Galenos‘a atfedilmektedir. M.S. 157 yılında Bergama’dan Roma’ya çağrılan hekim, burada gladyatörlerin yaraları kadar imparator ailesi ve soyluların yani patricilerin güzelliğine de katkıda bulunuyordu. Galenos’un koyun yağı, gülsuyu karışımından hazırladığı krem, yüzyıllarca kullanılan zehirsiz ve basit bir ürün olarak kaldı.

Alman eczacı Hamburglu Paul Carl Beiersdorf 1882 de Beiersdorf AG adlı kişisel bakım ürünleri şirketini kurdu. Medikal Flasterlerle ilgili patentini aldı. 1890 yılında şirketi Oscar Troplowitz‘e devretti. Troplowitz 1911 yılında deriyi besleyen ve nemlendiren Nivea adlı kremini piyasaya sundu. Bütün dünyada büyük başarı elde eden krem halen aynı formülüyle fazla değişikliğe uğramadan başarısını sürdürüyor.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın