Luigi Galvani Kimdir – Hayatı ve Çalışmaları

luigi-galvani

Luigi Galvani, bir İtalyan hekim ve fizikçiydi. Biyoelektrikliğin ilk öncülerinden biri oldu. Hayvan dokusunda elektriğin doğası ve etkileri üzerine yaptığı olağanüstü çalışmalarla tanındı ve daha sonra voltaik pillerin icat edilmesine yol açtı. Galvani, ayrıca kuşların genitoüriner sistemi ile ilgili yaptığı araştırmalar için karşılaştırmalı anatomist ve şöhret kazanmıştır.

9 Eylül 1737’de İtalya’nın Bologna kentinde doğan Luigi Galvani, babası gibi, Bologna tıp fakültesinde tıp eğitimi aldı. Fizikçi ve aynı zamanda tıp alanında önemli çalışmalar yapan bir hekim oldu. İlk defa kas ve sinir hücrelerinin elektriği ilettiğini keşfeden kişi olmuştur. Soyisminden oluşan tanım; ‘galvanism’ le kimyasal yolla elektrik elde edilebildiğini kanıtlamıştır. Luigi Bologna Üniversinde tıp öğrenimi gördükten sonra anatomi alanlarına yoğunlaşarak birçok çalışmalar yaptı. Daha sonrasında 1762’de Bologna Üniversitesinde anatomi dersleri vermeye başladı. 1778 yılında da anatomi profesörü olmuştur.

Kurbağalar üzerinde sınıfta anatomik ve kas sinir üzerine çalışmalar yaparken tesadüf üzerine hayvan dokularındaki elektriklenmeyi bulduğunu düşündü. Daha sonra tekrarlanan deneyler de aynı sonucu verince Galvani neredeyse emindi, kasın gerilmesinin sinirin ürettiği artı elektrik ile eksi elektriğin birleşmesinden oluştuğunu düşündü. İtalyan fizikçi Alessandro Volta’ nın açıklaması ise çok farklıydı; bu olay bakır demir ve bacaktaki yumuşak dokunun içinde bulunun sıvı dan oluşan sistemin pil gibi desteklemesinden kaynaklanıyordu. Aslında demir askıya değen kurbağa kısa devre sonucunda bacaktaki hareket sinirleri üzerinden elektrik geçmesiyle hareket oluşuyordu.

Galvani ile Volta nın farklı düşünceleri uzunca bir zaman tartışmalara yol açtı. Her ikisi de kendi iddialarını savunsa da 1799 da Volta’ nın yaptığı bir pille elektrik enerjisi elde edilebileceğini ispatlanmış oldu. Tabi bu kanıttan birkaç yıl önce Galvani vefat ettiği için bu durumu öğrenemedi.

Galvani nin üzücü son olayı ise ölümü, buna sebep olduğu düşünülen siyasi ve bununla ilgili olarak itibar konusuydu. İtalya da Galvani’ nin ölümünden birkaç yıl önce başarıyla sonuçlanmış olan papalığa karşı direnme harekatı olmuştur bu durumun sonucunda Lombardia Cumhuriyeti kurulmuştur. Galvani ise papaya karşı büyük bir haksızlık yapıldığını düşünerek yeni kurulan hükümete sakadat yemini etmemiştir. Bu yüzden Bologna Üniversitesindeki görevini bırakmak zorunda kalmıştır. Tüm yaşananlardan olumsuz etkilenen Galvani Bologna daki çocukluk evinde 4 Aralık 1798 yılında ölü bulunmuştur. Öldüğünde Galvani 61 yaşındaydı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir