Lunapark’ı kim buldu, ilk Lunapark

Dönme dolap ve salıncakların kurulduğu bayramyerleri eski Ramazan anılarının parçasıdır. Panayır geleneğinin parçası olan bayramyeri, 1800 lerde Amerika’da şehircilerin geliştirdiği oyun yerleri anlayışının Türkiye’ye taşınmasıyla bugün çocuk parklarına dönüşmüştür. Amerika’da şehir reformcuları çocuklar için daha sağlıklı oyun yerleri oluşturma düşüncesiyle önce kum havuzları yapmışlardı. Berlin’i ziyaret eden bir Amerikalı sosyal hizmet uzmanı buradaki çocuk yuvalarından esinlendi ve yerli işadamlarından mali destek sağlanarak kum havuzlarına salıncak ve tahterevalli konulmaya başlandı.

Dünyanın ilk lunaparkı 1895’te New York’un Coney Adası‘nda kuruldu. Oyun parkının eğlence parkına dönüşmesinin zirvesi Disneyland oldu. İlki 1955’te California’da otuz hektarlık bir alanda açılan parkın planlarını Walt Disney yapmıştı. İkincısi 1971’de Florida’da açıldı. 1982’de Geleceğin Örnek Topluluğu Deneysel Merkezi aynı yerde ikinci bir eğlence parkı kurdu. Disneyland, Mekke, Vatikan ve Kyoto’yla birlikte dünyada en fazla ziyaretçi çeken dört yerden biri haline geldi. ABD dışında ilk Disneyland 1983 te Tokyo’da açıldı, 1992’de Paris onu izledi.

Gülhane Parkı’nda çocuk bahçesi Kasım 1929’da açıldı. İzmir Kültürpark ve Ankara Gençlik Parkı uzun yıllar benzersiz oyun alanları olarak kaldı. 1960’lardan sonra bölge fuarları yaygınlaşırken, dönme dolaptan silah atış pavyonuna, langırt salonu ve tiltten çarpışan otolara kadar buralarda eğlence yerleri açılmaya başlandı ve fuar süresi boyunca bölge halkı için gerçek bir bayramyerine döndü. 1970’li yıllarda şehircilik, belediyecilik anlayışının gelişimi ve yaşam standartlarının yükselmesiyle, yeşil alan ve çocuk oyun alanlarının bir arada düşünüldüğü oyun parkları arttı, buralara salıncak, kayak, tah-terevalli dışında tırmanma demirleri, beton trenler gibi yeni oyuncaklar eklendi.

 

Türkiye’de Gençlik Parkı içindeki Luna Park kendisini yeniler, kreşlerden süpermarketlere kadar park oyuncakları, plastik kullanımıyla zenginleşip yaygınlaşırken, Ankara’da Atakule’deki Dreamland’le, mahalle aralarına girmeye başlayan bilgisayar oyunlarının da yer aldığı teknolojik eğlence yerleri açıldı. İstanbul’daki “eğlence cumhuriyeti” sloganını kullanan Tatilya’nın açılışını 1996 da dönemin cumhurbaşkanı yaptı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir