Martin Cooper kimdir

martin cooper

Martin “Marty” Cooper (26 Aralık 1928’de doğan) Amerikalı bir mühendistir. Kablosuz iletişim endüstrisinde öncü ve vizyon sahibi. Alanda 11 patent ile radyo spektrum yönetiminde bir yenilikçi olarak tanınmaktadır.

1970’lerde Motorola’da iken Cooper, 1973’te ilk el hücresel cep telefonunu (araba telefonundan farklı olarak) keşfetti ve bunu geliştiren ve 1983’te piyasaya süren ekibe liderlik etti. “Cep telefonunun babası” olarak kabul ediliyor ve aynı zamanda telefondaki elle cep telefonunu çağıran ilk kişi olarak gösteriliyor.

Cooper eşi ve iş ortağı Arlene Harris ile çok sayıda iletişim şirketinin kurucularından; “Kablosuz’nun ilk hanımı” olarak da bilinir. Kaliforniya Del Mar’da Dyna LLC’nin kurucularından ve şu anki Yönetim Kurulu Başkanıdır. Cooper ayrıca ABD Federal Communications Commission ve Birleşik Devletler Ticaret Bakanlığı’nı destekleyen komitelerde yer alır.

Cooper 1950’de Illinois Institute of Technology (IIT) ‘den mezun oldu. Mezun olduktan sonra, Birleşik Devletler Donanması Rezervine kaydoldu ve burada Kore Savaşı sırasında denizaltı subayı olarak görev yaptı. 1957’de Cooper, IIT’den elektrik mühendisliği yüksek lisansını ve 2004 yılında IIT’den Cooper’a fahri doktorasını aldı. Üniversitenin Mütevelli Heyeti’nde görev yapmaktadır.

Cooper ilk işini 1954 yılında Chicago’da Teletype Corporation’dan bırakmış ve mobil ekipman grubunda üst düzey bir geliştirme mühendisi olan Motorola, Inc.’e (Chicago, Illinois) katılmıştır. 1967’de Chicago polis departmanı için üretilen ilk hücresel benzeri taşınabilir el telsiz sistemi dahil birçok ürün geliştirdi.

1970’lerin başında Cooper, Motorola’nın iletişim sistemleri bölümüne başkanlık etti. [7] Burada 1973’te ilk taşınabilir cep telefonunu tasarladı ve piyasaya sürmek için 10 yıllık bir süreci başlattı. [5] 1930’lardan bu yana büyük ABD şehirlerinde araba telefonları sınırlı kullanımda olmuştu ancak Cooper, endüstrinin araç telefonları hakkındaki dar görüşlerini ve kişisel taşınabilir iletişimler için hücresel telefon şampiyonasını reddetti. [12]

Cooper, insanların her an, her yerde telefon özgürlüğüne ihtiyacı olduğunu biliyordu. Cep telefonunun bir “kişisel telefon” olması gerektiğini biliyordu; böylece bir kişiyi temsil edecek bir şey vardı; bu sayede bir yere değil, bir masaya değil, bir eve değil, bir kişiye bir numara atanması “. [7] Cooper’ın taşınabilir cihazla ilgili vizyonu, Kaptan James T. Kirk’in Communicator’unu Star Trek televizyon programında kullanması esnasında ilham almıştı [13] Cooper kendisini daha sonra bunu reddetti ve gerçek ilhamının Dick Tracy’nin bilek olduğunu belirtti. radyo.

Motorola’daki üst düzey yönetim Cooper’ın cep telefonu konseptini destekledi; Herhangi bir gelir elde edilmeden önce 1973-1993 yılları arasında 100 milyon dolarlık yatırım yapmıştır. [15] Cooper, asla inşa edilmemiş bir ürünü tasarlayan ve monte eden bir ekip kurdu; Bunlar 90 günden daha kısa bir sürede gerçekleştirilen bir görevdir. DynaTAC 8000x (Dinamik Uyarlamalı Toplam Alan Kaplaması) olarak adlandırılan orijinal ahizenin ağırlığı 1 kg (2 kg), 10 inç (25 cm) uzunluğunda ve “tuğla” veya “ayakkabı” telefonu olarak adlandırıldı. [16] DynaTAC’ın çok önemli bir kısmı, modern bir cep telefonundan dört ila beş kat daha fazla ağırlık veren bataryaydı. [4] Telefon 10 saatlik bir şarj gerektirmeden yalnızca 20 dakika konuşma süresine sahipti ancak Cooper’a göre, “Telefonun pil ömrü gerçekten sorun değildi çünkü o telefonu bu kadar uzun süre tutamadınız!” 1983 yılına gelindiğinde ve dört tekrarlama sonrasında, el cihazı orijinal ağırlığının yarısına düşürüldü.

Cooper, 17 Ekim 1973’te ABD Patent Ofisi ile açılan ve daha sonra ABD Patenti 3,906,166 olarak yayınlanan “radyo telefon sistemi” üzerine kurucu mucittir. [17] Motorola’nın Taşınabilir İletişim Ürünleri Şefi John Francis Mitchell (ve Cooper’ın Müdürü ve Mentor) ve Cooper ve Mitchell için çalışan mühendisler de patent üzerine seçildi.

3 Nisan 1973’te Cooper ve Mitchell, Manhattan’ın merkezindeki New York Hilton’da planlanan bir basın toplantısına girmeden önce, medyaya ve geçenlere iki çalışma telefonu sundular. Hilton yakınlarındaki Altıncı cadde üzerinde duran Cooper, prototip DynaTAC’den ilk cep telefon görüşmesini kamuya açıkladı. Çağrı onu Motorola’nın Burlington Evi’nin çatısına (şu an AllianceBernstein Binası) ve AT & T sabit hat telefon sistemine kurduğu bir baz istasyonuna bağladı. [10] Cooper, Baş Yarışmacı Dr. Joel S. Engel’in ATT’deki numarasını ararken muhabirleri ve izleyicileri izledi. [18] “Joel, bu Marty, ben sizi cep telefonundan arıyorum, elle taşınabilir gerçek bir cep telefonu.” [19] Bu gösteri, DynaTAC’yi Temmuz 1973’te Popular Science dergisinin kapağına koydu. [10] Cooper tecrübesinden şunları hatırlattı: “Muhtemelen hayatımda yapmış olduğum en tehlikeli şeylerden biri olan New York radyo muhabiriyle konuşurken caddeden geçerken dahil olmak üzere çok sayıda telefon görüşmesi yaptım.

İlk cep telefonu temel bir teknoloji ve iletişim pazarında bir yere değil de bir kişiye telefonla arama yapma yolunda ilerledi. [3] [16] Bell Labs, hücresel iletişim fikrini 1947’de uygulamaya başlamıştı, ancak ilk sistemin, bagajda yaklaşık 30 kilo (12 kg) ekipmana ihtiyaç duyan araba telefonlarıyla sınırlı olmasını istediler. [18] Cooper tarafından tasarlanan teknolojik gelişme, rekabetin sağlayabileceği yaratıcı yenilikleri sergiledi; Motorola için büyük bir başarı elde edildi. Cep telefonu lisansları için yarışan kuruluşlara tahsis edilecek Federal İletişim Komisyonu (FCC) onayı almışlar ve hücresel servis konusunda AT & T tekelini önlemişlerdir. [10]

Cooper, Motorola’da 29 yıl çalıştı; Hem sayfalama hem de hücresel işlerini kurma ve yönetme. Ayrıca, mobil telsiz, kuvars kristalleri, osilatörler, sıvı kristal ekranlar, piezoelektrik bileşenleri, Motorola A. M. stereo teknolojisi ve çeşitli mobil ve taşınabilir çift yönlü telsiz ürün serilerinin yaratılmasına öncülük etti.
Cooper, Motorola’daki Araştırma ve Geliştirme Başkan Yardımcılığı ve Kurumsal Direktörlüğü için sırada yükseldi. [1] Mobil cep telefonuyla ilgili çığır açan çalışmalarına ek olarak Cooper, çağrı cihazlarının teknolojisini tek bir bina içinde birden çok şehirde kullanmak için önemli ölçüde geliştirdi. [5] Ayrıca Motorola telsizlerinde kullanılan kuvars kristallerinde bir kusur tespit etti ve bu da şirketin kol saatinde kullanılan ilk kristalleri seri üretmesini sağladı. [5]

1983’te ilk ticari cep telefonu servisi Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyete geçti ve DynaTAC telefon tüketicilere yaklaşık 4,000 dolarlık bir fiyatla (2011 dolarında 9,000 dolar) piyasaya çıktı ancak Cooper, piyasaya çıkmadan önce Motorola’dan ayrıldı. Aynı yıl Cellular Business Systems, Inc. (CBSI) ‘ni kurdu ve hücresel fatura endüstrisine% 75 pazar payı ile hakim olmasına öncülük etti. 1986’da Cooper CBSI’yi Cincinnati Bell’e (şimdi Convergys) 23 milyon dolara sattı.

Cooper ve eşi Arlene Harris 1986’da Dyna LLC’yi, yeni fikirlerin ve yeni şirketlerin inkübasyonunu çevreleyen çeşitli gelişim ve destek faaliyetleri için bir ana üs olarak kurdu. Abone Bilişim A.Ş., Cellular Pay Phone, Inc. (CPPI), SOS Kablosuz İletişim ve Erişilebilir Kablosuz; Daha sonra ikisi birlikte GreatCall’ın yaratılması için temel oluşturan şeylerin hepsi Dyna LLC’den başlatıldı.

Dyna merkez ofisinden Cooper, kablosuz iletişim, teknolojik yenilik, İnternet ve Ar-Ge yönetimi konularında dünyaya yazmaya ve ders vermeye devam ediyor. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Sekreteri’ne spektrum politikası ve Federal İletişim Komisyonu (FCC) Teknolojik Danışma Konseyi konusunda danışmanlık hizmeti veren ABD Ticari Ticaret Spektrumu Danışma Komitesi dahil olmak üzere çeşitli endüstri, yurttaş ve ulusal hükümet gruplarında görev yapmaktadır.

Cooper, 1986 yılında GreatCall, Inc.’in ana şirketi olan Cellular Payphone Inc. (CPPI) şirketini kurdu. Jitterbug cep telefonunun yenilikçisi (Samsung ile ortaklık yapıyordu). [20] GreatCall, hücresel endüstride, kabadayılık ve yaşlılar üzerinde birincil vurguyla basitliğe odaklanan ilk uçtan uca katma değerli servis sağlayıcıdır.

1992’de Cooper, hem cep telefonları hem de uzun menzilli kablosuz internet için kullanılan mobil anten teknolojileri için bir yazılım geliştiricisi olan Arraycomm’u kurdu. Şirket liderliği altında, California, San Jose’de tohumla finanse edilen bir başlangıç şirketinden akıllı anten teknolojisinde dünya lideri haline geldi ve dünya çapında 400 patent yayınlandı ya da bekletildi.

Cooper, aynı anda ve aynı yerde farklı radyo iletişimi yapma kabiliyetinin Guglielmo Marconi‘nin 1895’teki ilk yayınlarından bu yana geliştiğini keşfetti. Bu, Cooper’ın Yasa olarak bilinen Spektral Verimlilik Yasasını formüle etmesine yol açtı. Kanun, verilen bir alanda tüm faydalı radyo spektrumunda yürütülebilecek maksimum sesli görüşme sayısının veya eşdeğer veri işleminin her 30 ayda bir iki katına çıktığını belirtmektedir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

One Reply to “Martin Cooper kimdir”

  1. merhabalar, bu metinleri hazırlarken kaynağı nereden alıyorsunuz ve sizinle özel olarak iletişime geçebilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir