Matbaanın İcadı

matbaayı kim buldu

Bilinen en eski tarihli basılı kitap 11 Mayıs 868 yılında Çin’de basılan “Diamond Sūtra” dır. Bununla birlikte, kitap baskısının bu tarihten çok önce gerçekleşmiş olabileceği şüphe duyulamaz bir gerçektir.

1041’de, hareketli parçalar ile yazı baskısı kil kullanılarak ilk olarak Çin’de icat edildi. 1430 lu yıllarda Güney Almanya’nın madencilik kenti olan Mainz’de yaşayan kuyumcu Johannes Gutenberg, baskı dünyasını değiştiren bir teknoloji icat etmek çalışmalar yapıyordu.

Johannes Gutenberg, 1436’da değiştirilebilir / taşınabilir tahta veya metal harflerle baskı makinesini yani matbbayı 1440 yılında icat etti. Gutenberg ile uygulanmaya başlanan bu baskı yöntemi yalnızca kitapların üretiminde bir devrim değil aynı zamanda fikirlerin hızla yayılması nedeniyle bilimde, sanatta ve dinde hızlı bir gelişimi ve değişimi destekledi.

1438’de Gutenberg, matbaa alanındaki denemelerini finanse eden Andreas Dritzehn ile bir iş anlaşması yaptı. 1450’de Alman işadamı Johannes Fust’da finansörlerden biri oldu. Baskı işine başlamak ve büyük bir Gutenberg Matbaasını inşa edebilmesi için Gutenberg’e para ödünç verdiler. 30 Eylül 1452’de, Johann Guttenberg’in İncil’i bir cilt halinde ilk kitap olarak yayınlandı.

Dünyanın ilk matbaa basımı kitabı, sayfa başına 42 satır sayısı olan bu İncil, Gutenberg Bible olarak bilinmektedir. Gutenberg’in baskı makinesi yüzyıllar boyunca birçok yeni baskı teknolojisine  (örn. Ofset baskı.) temel oluşturdu.

GUTENBERG’in MATBBA MAKİNESİ

Ahşap ve daha sonra metal harfler kullanılan hareketli tip baskı ile Gutenberg, basılı materyallerin fiyatını düşmesini sağladı ve bu materyalleri büyük kitleler için ulaşılabilir hale getirdi. 20. yüzyıla kadar bu teknik kullanılmaya devam etti. Gutenberg matbaası, Ren Vadisi’ndeki vidalı şarap preslerinin teknolojisinden esinlenilerek geliştirildi. Johannes Gutenberg’in baskı makinesi ahşaptan yapılmış hareketli bölümü blok şeklinde yükseltilmiş harflerinin yüzeylerinin üzerine mürekkep sürülüyordu. El basıncı ile bu bölüm kağıtların üzerine bastırılıyordu.

1398 yılında doğan Gutenberg ve 1468’de öldü.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

2 Replies to “Matbaanın İcadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir