Metal Dedektörü kim buldu

Metal dedektörü askeri amaçla kullanılmak üzere icat edildi. Zamanla askeri alanda kullanımının yanında siviller için de altın vb değerli madenleri aramak için kullanılmaya başlandı. İkinci Dünya Savaşı sırasında, mayınların yerlerini belirlemek üzere İngilizler tarafından yapıldı.

Daha sonra üzerinde çok çalışıldı ve savaş döneminin ağır ve hantal dedektörlerinin yerini, bugünün hafif ve son derece gelişmiş modern metal tarayıcıları aldı.

Paul Baran (29 Nisan 1926, Grodno – 27 Mart 2011, Palo Alto), bilgisayar ağlarının gelişmesinde öncü olan Amerikalı mühendis. Paul Baran aynı zamanda İnternet’in babası olarak adlandırılır. İnternet’e olan katkısı Rand Şirketi’nde çalışırken Packet Switching üzerine yaptığı çalışmalardır. Aynı zamanda Arpanet’in kurucularındandır. Paul Baran paket anahtarlama teknikleri üç eski araştırmacılardan biri olan ve birçok şirket başlatmak ve İnternet ve diğer modern dijital iletişimin vazgeçilmez bir parçası olan diğer teknolojiler geliştirmeye devam etti.

Ailesi 11 Mayıs 1928 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’ne Boston’a, daha sonra Philadelphia’ya taşındı. Babası, Morris “Moşe” Baran (1884-1979), bir bakkal dükkanı açtı. Baran elektrik mühendisliği diploması ile Drexel Üniversitesi’nde 1949 yılında (Drexel Teknoloji Enstitüsü’nde de denir) mezun oldu. Daha sonra UNIVAC modeller üzerinde teknik çalışmalar yaptı. 1955 yılında, Evelyn Murphy ile evlenerek Los Angeles’a taşındı. Hughes Aircraft radar sistemleri üzerine çalıştı. Gece dersleri alırken danışman Gerald Estrin ile 1959 yılında UCLA mühendisliği dalında master derecesi aldı.

Paul Baran ağ ürünlerinde yaptığı yeniliklerin yanı sıra, aynı zamanda ilk metal dedektörü ve bir kapı silah dedektörü icat etti.

Baran 26 Mart 2011 tarihinde 84 yaşındayken Palo Alto, Kaliforniya’da akciğer kanserine bağlı komplikasyonlar nedeniyle öldü.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın