Modemi kim buldu

modem

Modemi kim icat etti? Modemin Tarihi

Temel düzeyde, bir modem iki bilgisayar arasında veri gönderip almaya yarayan cihazdır. Daha teknik olarak, modem, iletim için dijital bilgiyi kodlamak için bir veya daha fazla taşıyıcı dalga sinyalini modüle eden bir ağ donanım aygıtıdır. Ayrıca iletilen bilgileri deşifre etmek için sinyalleri parçalara ayırır. Modemin çalışma amacı, şifreli olarak gelen dijital verileri deşifre etmek, kolayca aktarılabilen bir sinyal haline getirmek için çoğaltmak ve bunlardan bir sinyal üretmektir.

Modemler, analog sinyalleri iletmek için ışık yayan diyotlardan radyo radyo sinyallerine kadar kullanılabilir. En genel modem türü, bir bilgisayarın dijital verilerini, telefon hatları üzerinden iletilmek üzere modüle edilmiş elektrik sinyallerine dönüştüren modeldir. Daha sonra dijital veriler alıcı tarafında başka bir modem tarafından demodüle edilir.

Modemler, belirli bir zamanda gönderebilecekleri veri miktarına göre de kategorize edilebilir. Bu genellikle saniyedeki bit sayısı (“bps”) veya saniye başına bayt cinsinden ifade edilir (B / s simgesi). Modemler, baud cinsinden ölçülen sembol oranlarına göre sınıflandırılabilir. Baud birimi, modemin saniye başına kaç kez yeni bir sinyal gönderdiğini gösterir.

İnternet’ten Önce Modemler

1920’lerde, teknik olarak modem olarak adlandırılabilecek multipleks cihazlar kullanıldı. Bununla birlikte, genellikle modemlerin tarihine dahil edilmezler.

Dijital modemler, 1950’lerde Kuzey Amerika hava savunması için veri iletme ihtiyacından kaynaklandı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki modemlerin seri üretimi 1958’de Sage hava savunma sisteminin bir parçası olarak başladı (modemin ilk kullanıldığı yıl), Bu modemler hava üslerinde, radar alanlarında ve komuta kontrol merkezlerindeki terminalleri birbirine bağladı. SAGE yönetim merkezleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da bulunmaktaydı. SAGE modemleri, yeni yayınlanan Bell 101 veri kümesi standardına uygun olarak AT & T’nin Bell Labs tarafından üretildi. Özel telefon hatları üzerinde çalışırken, her uçtaki cihazlar birbirine bağlanmış Bell 101 ve 110 baud modemlerinden oluşuyordu.

1962 yılında, ilk ticari modem AT & T tarafından Bell 103 olarak üretildi ve satıldı. Bell 103 ayrıca, tam çift yönlü iletim, frekans değiştirme anahtarlı  saniyede 300 bit veya 300 baud hızına sahipti.

56K Modemi kim icat etti

56K modem 1996’da Dr. Brent Townshend tarafından icat edilmiştir.

56k çevirmeli bağlantı, bir zamanlar dünyadaki internete erişmenin en geçerli yoluydu, fakat internete erişimin yeni yollarının ortaya çıkmasıyla, geleneksel 56K modem cazibesini yitirdi. Çevirmeli modem, DSL, kablo veya fiber optik servisin bulunmadığı  kırsal alanlardaki müşteriler tarafından hala yaygın olarak kullanılmaktadır.

Modemler sadece internete erişmek için değil, yüksek hızlı ev ağ uygulamaları için de kablolar aracılığıyla bilgisayarları birbirine bağlamak için kullanılmaktadır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir