Monopoly kim buldu

monopoly

Monopoly kim icat etti

Monopoly oyunu 1931 ve 1933 yılları arasında, Philadelphia’ da, ısıtma mühendisi Charles Darrow tarafından geliştirildi. Oyunu tamamladığında, buluşunu pazarlamak üzere Amerika’nın ünlü oyuncak yapımcılarından Parker Bros’a bir öneri götürdü. Ancak, şirket yetkilileri, oyunun çok karışık olduğunu ve bu nedenle satma şansının bulunmadığını söyleyerek bu öneriyi geri çevirdiler.

Darrow, kendi olanaklarıyla 5 bin bilet bastırdı ve bunlar Philadelphia sakinlerince, adeta kapışıldı. Bunun üzerine Parker Bros şirketi, yeni bir durum değerlendirmesi yaptı. Sonunda, Darrow’la anlaşarak, oyundan bol miktarda hazırlattılar ve 1935 Noeli için ülke çapında dağıtımım ve tanıtımını yaptılar. Önceleri pek rağbet olmadı. Ama Noel günü, Amerika’yı adeta bir “monopolmani” hastalığı sardı. Eldeki bütün mallar tükenmişti. Şirket yetkililerinden biri, anılarında, “1936 Ocak ayında gördük ki, monopol, bilinen tüm oyun çeşitlerini fersah fersah geride bırakmış’ diye yazdı. Monopole olan ilgi, daha sonra da sürdü ve bugüne kadar 70 milyon adet sattı.

Monopoly, emlakçılık konulu, zar ile oynanan bir masa oyunu. Parkers Brothers tarafından üretilmiştir. Monopoly sözcüğü İngilizcede “tekel” anlamına gelir. Oyuncuların amacı mümkün olduğunca çok emlak satın alarak (tekel olarak) diğer oyuncuları iflasa sürüklemektir.

Oyuncular zar atarak karelerde ilerleyerek döngüyü tamamlarlar ancak bu sırada kiralama, satın alma, inşa etme ve ticaretin içinde bulunduğu ekonomik aktivitelerle birlikte ekonomik anlamda en güçlü olmaya çalışırlar.

1929’da Charles Darrow tarafından bulunan oyunun Hasbro’ya göre patenti 1935 yılında alınmış olup, yaklaşık 750 milyon kişi tarafından oynanmıştır. Bu rakam Monopoly’yi dünya tarihinde en çok oynanan ticari masa oyunu yapmaktadır

Paylaşın Bilgi Çoğalsın