Mutfak Robotu’nu kim buldu

Mutfak Robotunu kim icat etti. Mutfak robotu, yemek veya pasta hazırlarken tek bir alete değişik amaçlı parçalar takarak birden fazla ihtiyaca cevap veren elektrikli mutfak aletidir. Eskiden parçalama, öğütme, sıkma veya karıştırma gibi işlemlerin her biri için ayrı aletler kullanılmaktaydı. Tüm bu aletleri bir araya getirerek tek bir cihaz yapma fikri ile yola çıkan İngiliz Kenneth Wood, parçalayıcı, sıkıcı, öğütücü, köpürtücü vb. parçalarıyla mutfak robotu İngiltere’de Kenneth Wood’un buluşu olarak 1947’de piyasaya çıkmıştı. Günümüzde Kenwood markası ile bilinmektedir.

1963’te Fransız mucit ve aşçı Pierre Verdun “robot coupe” adını verdiği kendi aletini piyasaya sürmüştü ve bir tank içinde dönen bıçaktan oluşan bu makine lokanta ve evlere girmeye başlamıştı. Verdun 1971’de bu aleti daha da geliştirerek Magimix adını verdiği modeli yapmıştı.

Fransa’da makineyi gören emekli elektronik mühendisi ve amatör aşçı Carl Sontheimer, makinenin ABD’de dağıtım hakkını alarak ülkesine döndü. Makine üstünde çalışarak eklemeler yapan Sontheimer, Cuisinart adını verdiği modelini 1973 Chicago Ev Eşyası Fuarı’nda görücüye çıkardı. Blenderlere göre çok daha pahalı olan bu alet fazla ilgi görmese de satışlar düzenli olarak arttı ve 19701erin sonunda mutfakların yeni modası oldu.

1960’lı yıllarda uzay, daha doğrusu ay macerasıyla günlük yaşamın tamamıyla makineleşeceği ve bütün üretim ve hizmetin makinelerce robotlarca yürütüleceği düşü yaygınlaşmıştı. Hatta insan biçiminde robot oyuncaklar, çakmaklar da yapılmıştı.

Robot sözcüğünü 1920’de Çek yazar Karel Capek türetmiştir. Hint-Avrupa dillerinde yetim anlamına gelen “orbho” sözcüğü Slav dillerinde köle, hizmetçi anlamını kazanmıştı ve bugün çalışmak anlamındaki sözcüklerin de (Rusça, Lehçe “rabota”, Çekçe “robota”) köküdür; yazarın kullandığı kök buydu. Türkiye’de firmaların ürünlerini çeşitli sıfatlarla adlandırmalarına karşın tür adı olarak robot kaldı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın