Niels Bohr Kimdir

Niels-Bohr

Niels Bohr kimdir, hayatı, çalışmaları, buluşları, niels bohr fiziğe katkıları

Niels Henrik David Bohr (7 Ekim 1885 – 18 Kasım 1962), atom yapısını ve kuantum teorisini anlamak için temel katkılarda bulunan Danimarkalı fizikçidir. 1922’de Fizikte Nobel Ödülü’nü almıştır. Bohr, aynı zamanda bir filozof ve bilimsel araştırmacıdır.

Bohr, Bohr atom modelini geliştirdi; burada elektronların enerji seviyelerinin ayrık olduğunu ve elektronların atom çekirdeğinin etrafında sabit yörüngede döndüklerini, ancak bir enerji seviyesinden diğerine atlayabileceklerini önermişti. Diğer atom modelleri Bohr atom modelinin yerini alsa da, temel ilkeleri hala geçerlidir.

Tamamlayıcılık ilkesini tasarlamıştır: öğeler, dalga veya bir parçacık akışı gibi davranan çelişik özellikler açısından ayrı ayrı analiz edilebilir.  Tamamlayıcılık ilkesi Bohr’un hem bilim hem felsefedeki düşünce sistemine egemen olmuştur.

Bohr, 1920’de açılan Niels Bohr Enstitüsü olarak ta bilinen Copenhagen Üniversitesi’nde Teorik Fizik Enstitüsü’nü kurdu.

Bohr, Hans Kramers, Oskar Klein, George de Hevesy ve Werner Heisenberg gibi fizikçilerle danışmanlık ve işbirliği yaptı. Hafniyum olarak adlandırılan yeni bir zirkonyum benzeri elementi keşfetti. Daha sonra adına ithafen elementin adı bohrium elementi olarak değiştirildi.

1930’lu yıllarda Bohr, Nazizmin mağdur ettiği mültecilere yardım etti. Danimarka, Almanlar tarafından işgal edildikten sonra, Alman nükleer silah projesinin başında olan Heisenberg ile ünlü bir toplantı yaptı. Eylül 1943’te, Bohr’a Almanlar tarafından tutuklanmak üzereyken ve İsveç’e kaçtı. Oradan İngiltere’ye geçti ve burada British Tube Alloys nükleer silah projesine katıldı. Manhattan Projesi için İngiliz misyonunun bir parçasıydı. Savaştan sonra Bohr, nükleer enerji konusunda uluslararası işbirliği çağrısında bulundu. CERN’in kurulması ve Danimarka Atom Enerjisi Komisyonu Araştırma Kuruluşu Risø’nun kurulmasıyla uğraştı ve 1957’de Nordic Teorik Fizik Enstitüsünün ilk başkanı oldu.

Niels Bohr ilk yılları

Kopenhag Üniversitesi’nde fizyoloji profesörü Christian Bohr ve Ellen Adler Bohr’un üç çocuğunun ikincisi olarak Danimarka’nın Kopenhag kentinde 7 Ekim 1885’te doğdu. Zengin bir Danimarkalı Yahudilerden olan Bohr ailesi, bankacılık ve parlamento çevrelerinde tanınan bir aileydi.

Bohr, yedi yaşından itibaren Gammelholm Latin Okulu’nda eğitim gördü. 1903’te Kopenhag Üniversitesi fizik bölümüne kayıt oldu. O zamanlar üniversitenin tek fizik profesörü olan Profesör Christian Christiansen’den eğitim aldı. Ayrıca Profesör Thorvald Thiele başkanlığında astronomi ve matematik ve Profesör Harald Høffding’den de felsefe eğitimi aldı.

Niels Bohr Kimdir – Niels Bohr Hayatı – Niels Bohr Buluşları

Kopenhag’da (Danimarka) doğan Niels Henrik David Bohr, aynı kentin üniversitesinde profesör oldu (1916).

Kısa süre Cambridge üniversitesinde çalıştı; daha sonra, atom çekirdeğini bulan Ernest Rutherford ile birlikte çalışmak için, Manchester üniversitesine geçerek, kuramsal fizik dersi verdi.

Yeniden Kopenhag üniversitesine dönen Niels Bohr, üniversitede kendisi için kurulan Kuramsal Fizik Enstitüsü yöneticiliğine getirildi ve ölünceye kadar bu görevde kaldı.

Çağının en etkili bilim adamlarından ve kuramsal fizikçilerinden olan Bohr, atomun yapısını ortaya koymayı başardı. Atomun yapısı ve ışınımlarına ilişkin çalışmaları nedeniyle, 1922’de Nobel Fizik ödülünü kazandı.

Ayrıca, atomun barışçı yönde kullanılması gereğini yılmadan savunarak, 1957’de Atom Barış ödülünü aldı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir